Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • flory25

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2012

  • Mesaj Privat
corect, dle Dan,...nivelul de antigel scade, masina abia am cumparat o, si nush cam cat mai tine!? as vrea sa merg cu ea cat duce si apoi sa ma gandesc la schimbat motorul, ca schimbat garnitura..nu m apricep si sa o duc la service e probabil mai mult decat schimbatul motorului!
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Un motor second costa cat o distributie bine facuta cu piese originale, filtre, ulei, antigel. Garnitura se poate schimba numai ea dar e cam pacaleala, macar si intinzatorul. Asa nu mai poti merge ca distrugi motorul.
  • MARIAN99ASTRA

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Salut respectuos toti membrii. In legatura cu subiectul in discutie, am si eu o intrebare: pot folosi tratamentul de ulei Sintoflon (antifrictiune) la un motor X14XE cu 125000 Km din 99 ? Ce avantaje si, mai ales, ce riscuri presupune utilizarea acestuia. As fi recunoscator daca mi-ar raspunde cineva care l-a utilizat sau care stie efectiv ce rezultate au fost semnalate. De asemenea, la motorul prezentat mai sus, ce ulei imi recomandati: 5W40 sau 10W40? Mentionez ca la ultimele doua schimburi am folosit Elf . Va multumesc si va doresc drumuri si masini cit mai bune.
  • petricavlad37

  • Mesaje scrise: 553
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Meriva 2009 x16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Sal. La km tai cred ca nu este necesar un tratament iar ca ulei incearca un aral bluetronic 10w40.
Skip ads

  • Rooth

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Pentru nimic in lume nu se folosesc aditivi de ulei. Nici un producator de motoare nu recomanda asta .
Schimbul la timp si norma adecvata este secretul unui motor curat .

Solutia de curatat motorul nu este o problema daca se lasa sa se scurga tot amestecul.Solutia practic dilueaza uleiul pentru a-i reduce vascozitatea = curgere mai osoara si curata o mare parte din depuneri.
  • MARIAN99ASTRA

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Salut si va multumesc pentru raspunsuri. Eu ma refeream la un aditiv de ulei care ii creste proprietatile de ungere frecarea devenind mai redusa. aditiv de curatire nu am de gind sa bag. Am vazut ca face mai mult rau decit bine. Cit despre ulei Aral, nu am vazut pe aici dar am sa caut.
  • Rooth

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2013

  • Mesaj Privat
Eu am folosit ,,Flash engine ,, de fiecare data cand am schimbat uleiul ,interiorul este mai curat .

Tocmai ca aditivii de ulei nu sunt indicati pentru folosire. Foloseste norma de ulei indicata de producator,schimbul la maxim 10k si atat.
Despre Aral ...nu iti pot spune lucruri grozave.Momentam testez Q8 5W40 -(Kuweit).
Referinte foarte bune am pentru Motul -toata gama de vascozitati .
  • MARIAN99ASTRA

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru sugestii si am sa tin cont. Pina acum am mers pe ELF si sint multumit de el. Schimbul il fac la 6-7000 Km. La 20 euro 4 litri nu cred ca e un sacrificiu. Cit priveste aditivul, aveam de gind sa-l folosesc dar acum nu mai sint asa convins. Eventual am sa incerc Bardhal C 60 care e deja aditivat cu fulerene. Pe net multi utilizatori se declara satisfacuti. Va salut si va doresc o seara buna .
  • Rooth

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2013

  • Mesaj Privat
He..he...Bardhal, citeam pe undeva odata ca pana si armata americana foloseste acest brand. Dar cauta varianta auto si vascozitatea ce trebuie ,sa nu fie pentru moto cumva ...
Am cautat pentru fosta Honda dar nu am gasit in tara si m-am lipsit din lene pentru ,,search,, pe ebay Very Happy
  • MARIAN99ASTRA

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Exista si pentru moto si pentru auto si diferenta de pret nu este prea mare : 45-50 euro pentru 4 litri, fata de 20 cit costa ELF. Cel care vindea mi-a spus ca schimbul poate fi facut si la 35-40000 Km! Sincer nu prea cred. Am sa ma mai documentez si va tin la curent. Cred ca viitorul schimb va fi C60.
  • ACRadu

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2007 z13dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2018

  • Mesaj Privat
salut cum se foloseste Flash engine,cat pui,la ce interval sau cum se foloseste?intreb pt un opel corsa d 1.3 cdti din 2007
Rooth a scris:Eu am folosit ,,Flash engine ,, de fiecare data cand am schimbat uleiul ,interiorul este mai curat .

Tocmai ca aditivii de ulei nu sunt indicati pentru folosire. Foloseste norma de ulei indicata de producator,schimbul la maxim 10k si atat.
Despre Aral ...nu iti pot spune lucruri grozave.Momentam testez Q8 5W40 -(Kuweit).
Referinte foarte bune am pentru Motul -toata gama de vascozitati .

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Fix cum scrie pe eticheta, hai 10-20% in plus.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR