Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • Jon90

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Buna e Opel Astra G 1.6 16v z16xe si de vreo 2 luni mi se opreste motoru in timp ce merg cu ea mai exact cand o scot din viteza dar nu imi face de fiecare data a fost si 5 zile cand nu mi-a facut si dupa iar a inceput de vreo 8 luni am schimbat supapa EGR ca imi era stricata si senzorul de pe axul cu came dupa care am mers in germania de 2 ori si nu am avut nici o problema nu mi-a mancat ulei dar acum de vreo 2 luni mi se opreste motoru si nu am gasit nici un raspuns.Am fost la reprezentanta cu ea mi-a facut un test motor si zice ca totul functioneaza corect dupa care sta se gandeste si imi zice sa schimb pompa de benzina si daca si atunci mai face asa sa schimb calculatorul.
Skip ads

  • Jon90

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Clapeta mi-a curatato da numa pe sus filtre aer,benzina toate sunt noi buji sincer nu stiu cum sunt nu mam uitat la ele
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Atunci schimba pompa de benzina si calculatorul, vad ca ignori ce am scris mai sus, succes si sa ne zici si noua ce a fost.
  • Jon90

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Nu ignor ce spui sincer vorbesc doar am spus ce am facut la ea ma bucur ca imi spui ca o sa fac ceea ce imi spui si o sa te anunt ce schimbari sunt nu am zis nimic in parere de rau
Skip ads

  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Ar mai fi ceva...purja de vapori a rezervorului de benzina. Ca sa o elimini de la posibile defecte circula o zi doua cu busonul rezervorului scos...

La z16xe ar trebui sa fie 25 ohmi rezistenta interna a valvei.
deci: 1. la contact pus in mufa valvei trebuie sa ai tensiune aprox 12V
2. cu mufa scoasa masori valva si trebuie sa ai 25ohmi. (fara contact pus )

Cand o alimentezi trebuie sa poti sufla prin ea.
Gaurica aia mica din clapeta de acceleratie are legatura cu vaporii de benzina de la valva de purjare
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
da jos clapeta si curat-o foarte bine si pe cealalta parte. Atente la teava mai subtire de care zice si colegul de mai sus, sa fie desfundata. Are o gaura f. mica la interior.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Daca esti hotarat sa dai clapeta si ar fi bine sa fii...nu uita sa scoti borna minus.
Dupa ce o faci bec...inclusiv faimoasa gaurica...dupa remontare...si cuplare borna minus... nu uita sa faci reinvatarea clapetei si a parametrilor motorului. Nu pare dar este foarte important, risti sa te trezesti cu consum mare si multe altele.
  • Jon90

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2014

  • Mesaj Privat
O sa merg luni undeva sa mi-o curete ca mie frica sa ma bag eu poate risc sa fac ceva rau. O sa revin dupa
  • Jon90

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Buna am revenit , am fost la un tip la service si iam spus sa imi curete clapeta iam spus ce simtome are si inainte sa imi curete mi-a facut un test motor si mia gasit 2 erori una de la contact si una de la sistem EGR , dupa care mi-a dat si egr jos sa il curete si nu era murdar chiar nu avea ce sa curete dupa care imi zice ca trebuie sa imi desfaca evacuarea ca acolo e problema. Nu l-am lasat sa imi dea evacuarea jos pana nu mai consult am zis pe cineva. Se poate sa fie de la egr si daca nu e murdar ?
  • Jon90

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Ma poate ajuta careva cu un raspun ?
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Se poate sa fie EGR daca nu e murdar, posibil sa se fi blocat pe inchis si de aia e curatel.
Se poate testa cu el dat jos cum lucreaza...se tine in imersie si se dau scurte impulsuri de 12V ( atentie sa nu arzi bobina...se pune un mic consumator ceva...) Tija trebuie sa se deschida la fiecare impuls si sa revina cand nu mai e tensiune. Asa se verifica si sa nu ramana blocata tija ...pe inchis...pe deschis...sau intre pozitii.
Ce ti-au zis mai pe larg de evacuare? De ce vor sa o dea jos? Nu cumva e vorba de admisie...nu de evacuare?


PS Pana la urma clapeta ai curatat-o? Inclusiv gaurica aia mica?
  • Jon90

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2000 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Da clapeta si gaurica au curatato , mia zis ca nu e murdar egr si pe tester nu ai da ca e defecta si iam spus eu dar poate are momente cand se blocheaza mai exact cand merg cu ea si poate de aia se opreste si el a zis ca nu e stricat si ca trebuie curatata evacuarea ca sar putea sa fie mizerie acolo ulei si nu stiu ce au mai zis nu stiu ce sa fac sa cumpar alt egr asta ce e acuma pe masina il am de 1 an si jumate lam cumparat nou este SWAG poate mai bine luam atunci unul original
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR