Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • crin

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Am un Vectra A 1992, benzina 1,6i, C16NZ. De cateva zile la acceleratii mai puternice, apoi si la relanti motorul da rateuri puternice, resimtite in zguduituri de ma doare sufletul pentru planetare si alte componente afectate. Din start am suspectat sonda Lambda, insa inainte de orice, am experimentat si eu "citirea codurilor de eroare". Am detectat codul 42 - Amplifier control signal, cylinders 1 and 4 (Direct Ignition System (DIS)). Imediat am verificat fisele de bujii de la cilindrul 1 si 4. Erau perfecte la capatul cu bujia, insa fisa 1 la iesirea din Delco, era acoperita complet de rugina. Pe moment am rezolvat-o prin curatare, insa am de gand sa cumpar un set de fise noi. Are cineva vreo sugestie? A mai avut cineva codul de eroare 42? Mai pot fi si alte cauze? Motorul merge acum perfect.
Skip ads

  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
1. pune si tu la signature ce masina ai (ar folosi la multa lume)

2. eu am codul de eroare 92 - incorrect signal la camshaft sensor; am inteles ca la motoarele ECOTEC sensorul respectiv se afla langa cilindrul 1 si daca fisa de bujie sau bujia au pb sensorul e bruiat

3. am comandat un set de fise si bujii noi si astept sa le schimb sa vad daca se remediaza pb
  • crin

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Desi nu am pus la signature tipul masinii, am precizat totusi toate detaliile in textul mesajului. Dat fiind ca acesta a fost primul mesaj postat de mine, te rog sa fi indulgent.
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Pai zici in titlu ca ai rezolvat problema? sau cum? ca nu am inteles, tu zici ca ai o problema, dar in titlu zici ca e rezolvata.
Skip ads

  • CatalinE

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2004

  • Mesaj Privat
crin a scris:. Dat fiind ca acesta a fost primul mesaj postat de mine, te rog sa fi indulgent.
Wink

pai zice omu ca a curatat una din fise...
  • crin

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Problema e rezolvata. Si mult mai usor decat credeam la inceput. Sper sa fie si ultima care imi da palpitatii. Acuma merge "brici".
  • daniel34

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Nu stiu despre ce cod de eroare era vorba pentru ca nu am gasit un tester pe unde am fost, desi am fost si la OPEL in Bucuresti. M-am mai dus asa pe la unu pe la altul si voiau care mai de care sa-mi spele injectoarele sau... fel de fel de mecanicosi "inteligenti", dar masina la fel ca si a lui crin intrerupea foarte urit si dadea rateuri in esapament.
Dupa cum stiu eu simptomele astea sunt de la electrica si nu au de-a face cu injectia, deci am inlocuit fisele, bujiile, si in final capacul de DELCO, acesta era fisurat. Deci totul acum este OK!
  • sorine12005

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2012

  • Mesaj Privat
###_###,###_###,###_###nu stiu ce cod e si imi tremura in mers la un c16nz
  • astrac16nz

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1993 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Am si eu eroarea 42,ce ar trebui facut pentru a disparea?Fisele le-am verificat cu multimetru si au valori intre 5,22k si 9k cea mai lunga fisa de la pistonul 1.Ce ar trebui sa mai verific?multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR