Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • ammorex112

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Conduc de cativa ani un opel vectra b, inmatriculat in 2001 in romania. este pe firma unui prieten si pana anul trecut nu am avut probleme la ITP. in vara trecuta m-am dus la o noua inspectie si surpriza, deodata nu se mai putea face itp-ul pentru ca seria motorului nu corespunde cu seria din cartea de identitate. mi-au spus ca sigur am schimbat motorul. motorul are primele trei cifre identice cu cele din carte, dar celelalte nu mai corespund. baietii au dat telefon la RAR si au spus ca placuta de pe motor cu seria respectiva are si sigla opel, iar cei de acolo au spus ca asta inseamna ca a fost inlocuit motorul intr-un service autorizat opel (probabil in germania intre 1996 si 2001). cei de la ITP mi-au spus ca in 2001, la inmatriculare nu se cereau si actele de provenienta ale motorului, dar s-a modificat legislatia si se vrea scoaterea de pe piata a masinilor vechi asa ca acum se cere orice ca sa treci itp-ul... anul trecut m-au lasat in pace dar anul viitor, cine stie... exista vreo procedura de a intra in legalitate? sint convins ca nu am de unde sa fac rost de actele motorului... primul proprietar mi-a spus ca parca isi aduce aminte ca la inmatriculare in 2001 i-ar fi zis cineva de la RAR ca motorul a fost schimbat dar masina a fost inmatriculata fara probleme.motorul din carte si talon era un X16XEL iar actualul este tot X16XEL. nu stiu daca sa ma ingrijorez sau nu, mai ales daca ma opreste vreun control RAR. cu siguranta in romania motorul nu a fost schimbat, dar ma intreb de ce pe carte si talon nu a fost trecuta seria motorului actual, la inmatricularea din 2001. multumesc pentru orice sugestie.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Stergi seria de pe motor sau o faci ilizibila.
Apoi or sa zica ca nu poata fi citita.
Dai declaratie prin notariat ca nu ai schimbat motorul.
Si ei vor trece "Fara serie"
Si ai scapat.
  • ammorex112

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2007

  • Mesaj Privat
update: am verificat seria motorului de pe masina (placuta lipita cu sigla opel) si este "851B1472 164220". ultima parte este si seria motorului trecut in cartea de identitate. am cautat pe net si acel numar 851B1472 inseamna ceva, dar nu am gasit ce(pare a fi legat de cutia de viteze). nu inteleg ce i-a deranjat la ITP, faptul ca acea placuta este lipita acolo, desi are sigla opel? cum arata o serie "normala" de X16XEL? este "batuta" pe motor sau tot cu placuta? m-am uitat atent si in talon nu este trecuta seria motorului, asa ca m-am mai linistit in caz de control. stie cineva ce inseamna acel 851B1472? ( eu am cautat cu google). merci.
  • ammorex112

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2007

  • Mesaj Privat
multumesc, cangri, incerc mai intai sa rezolv cumva "mai legal", dar sfatul tau merita retinut.
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
e 100% legal ce zice cangri Smile la mine chiar e ruginita si ilizibila seria motorului si chiar cel de la rar mi-a spus sa merg la notar sa fac declaratia aia... la notar deja stia ce trebuie scris, semn ca nu eram primul... si cred ca nici ultimul Smile)
  • pascani

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2012

  • Mesaj Privat
oare cu ce asi putea sterge k sa nu isi dea seama k si eu am aceeasi problema.va rog dati mi voi o idee
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR