Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Am o problema cu un Z16XEP. Intre 1000-1500 rpm "da in nas" la mers constant plus ca in treapta a 5 a mai mult de 4000 rpm nu se tureaza.Uneori daca merg mai mai turat si dupa aceea apas ambreiajul se opreste motorul.
Pe Op-com nu da nicio eroare.Singurul lucru anormal ar fi parametri la EGR.Acesta este pe 0 %( inchis) atat la ralanti dar si in sarcina.Nu stiu cum este la benzinare dar la diesel-uri EGR-ul sta deschis la ralanti (90-100 %) si se inchide la accelerare (se duce spre 0%)EGR-ul nu este anulat iar la test pe OP-com lucreaza.
La mers mai turat se simte un "limp mode" ( se simte ca nu mai trage ) care apare aleatoriu intre 2500 si 5000 rpm (si doar peste 100 km/h) dar REPET fara eroare pe tester.
Mentionez ca are si instalatie de gaz montata dar nu cred ca ar fi problema asta deoarece aceleasi simptome le are si pe benzina dar fara sa dea in nas asa pronuntat ca pe gaz (smucituri) in ture mici.
Posibil ca problema sa fie din admisia twinport? Ma refer la clapete?
Probleme astea apar aleatoriu ,de fapt mersul normal este mai rar Shocked in cea mai mare parte prezinta probleme de mai sus.
Skip ads

  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Astea sunt simtome de debitmetru....
  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Nu are cum sa fie de la debitmetru din simplul motiv ca nu exista pe motorizarea asta. Confused
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
ba exista!
nu confunda z16xep cu z16xe.
Skip ads

  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Oricum motorul merge neregulat, si in mod normal ar trebui sa apara o eroare dar nu da nimic pe Op-Com.Singurul lucru in neregula care apare pe tester ar fi ca EGR-ul ramane pe 0% indiferent de pozitia pedalei de acceleratie,iar in situatia asta banuiesc ca era logic sa dea eroare.
Mentionez ca martorul check engine nu este masluit.
Mai banuiesc si ECU defect dar in cazul asta ar trebui sa dea erori pe piese bune .
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cum spuneam aceleasi simtome le-am avut la doua masini diferite (alte marci) si la ambele s-a dovedit a fii debitmetrul...Iar la una din ele pe tester nu imi arata nici o eroare cu toate ca masina mergea ca naiba.Simtomele astea pe care le ai tu sunt date de obicei de sonda lambda sau debitmetru,sau caz mai rar,de clapeta de acceleratie,daca masina e model mai nou si clapeta e electronica.La fel,la sonda lambda pe tester poate sa nu arate nimic,dar daca ar fii defecta si te-ai uita la valorile live ai vedea ca arata niste valori de te doare capul....
  • aalex691

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze ca intervin. Pana la urma, exista debitmetru pe Z16XEP de pe H ? Ca multi zic ca nu, unii zic ca da... Pana la urma ? Cineva sigur ? Smile
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu exista oameni buni! carcasa este de debitmetru dar inauntru este senzorul de temperatura ! te poate duce in deruta carcasa aia!
prima data @XEP rezolva problema cu EGR ul curatat si testat pe 12 v ! dupa mai vedem ......numai bine!
Skip ads

  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Am curatat clapeta de acceleratie,admisia twinport, EGR-ul. Toate functioneaza perfect , testate cu Op-com.In afara de clapeta de acceleratie care nu se deschide mai mult de 30-40 % la accelerare pe liber,posibil sa fie normal asa plus ca in idle sta la fix 18% .
EGR l-am blindat pentru verificare suplimentara dar niciun efect si nicio eroare pe tester.
Eu n-am vazut motor ca asta pana acum sa mearga prost si sa nu dea nicio eroare.Nici macar la parametri la nimic ,toti sunt ok dar totusi nu merge.
Bobinele presupun ca sunt bune deoarece are momente cand functioneaza perfect fara dat in nas doar cu limitarea la 4000 rpm intr-a 5 a .
  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Scos si catalizatorul , nicio schimbare,nicio eroare. Vreo idee careva?
M-ar interesa care ar fi valorile normale pe lambda.
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
lambda 1 valorile oscileaza intre 100-900 mV cu variatii ...important e sa treaca de cat mai multe ori aproape de 150 mV ...
Lambda 2...sta mai mult pe la 800 900 mV cu mici oscilatii in scadere .
Verifica si tu pedala de acceleratie sa faca contact bine pe traseul electric!
nu mai am idei ..imi pare rau! Poate sa se uite cineva care stie sa ti citeasca parametri bine...sigur undeva este o masuratoare aiurea! si vezi poate totusi Instalatia GPL iti joaca feste! chiar daca mergi pe benzina
  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Singura eroare temporara pe care a dat-o a fost pe pedala de acceleratie. Am curatat-o(contactii potentiometrului) nicio schimbare iar pe tester indica bine cat este apasata pedala. Posibil sa fie o sonda lambda care parca avea o tensiune de 4.XXXX mV sau 4000 mV ceva de genu.O sa ma uit si in TIS si o sa compar valorile fiecarui senzor.Totusi XEP-ul asta e ciudat nu se aprinde niciciun bec si totusi nu merge si se vede destul de clar ca o "taie" aleatoriu intre 2000-4000 rpm.
Alta problema pe care am observato este ca pe 2 cilindri afuma bujiile ceea ce inseamna ardere incompleta.
Ma mai gandeam la o supapa care nu etanseaza bine,dar in cazul asta problemele ar trebui sa apara permanent sau doar la rece si nu e cazul,de fapt e invers la cald merge mai rau.
Ce feste sa joace instalatia de gaz? Sa ii dea gaz si atunci cand merg pe benzina si sa o inece?
Skip ads

  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
verifica compresia si bobina de inductie . nu e buna valoarea lambda daca motorul era cald. maai vb
  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
am cumparat bobina de inductie noua si nu a fost de la ea,
verificat compresie si pe cilindrul 1 compresie slaba,deci trebuie sa desfac motorul sa remediez problema
posibil supapa ca si in problema colegului "corbu" caruia ii multumesc pentru promptitudine si ajutor

totodata vand bobina inductie nou nouta marca HUGO germania la 250 lei negociabil,pret de noua 469 lei
cine este interesat ma poate contacta la tel 0763686523
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
tot de la gaz cred ca se trage si de la tine....supapele nu sunt din material ff bun si nu sunt pregatite pt GPL....masinile din fabrica care au motat GPL au supape net superioare!
sfat de la mine! ori gasesti o ghiuloasa SH de la o masina nerulata pe gaz si cu cea veche schimbi supapele vechi si o pui la punct pt vanzare (asa cum am facut eu ) am vandut chiuloasa veche in stare de functionare si am acoperit cheltuielile de la cea noua ori schimbi doar supapele !
daca desfaci motorul ...astept poze cu ce gasesti acolo ! poze cu supapele! la mine una era fisurata zici ca era stirba! numai bine si sa cumperi garnitura de chiuloasa buna ..nu te zgarci! nu merita sa desfaci de 2X chiuloasa.....!
  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
compresia era > 14 pe 3 cilindri si cel de langa distributie,primul avea 9-10 in scadere
am dat chiuloasa jos si nu prezinta fisuri sau coroziune pe nici una din supape doar ca ce am observat....nu erau inchise toate lucru care ma depaseste,asa ca am dat-o la cineva sa o verifice
nush de ce dar am o banuiala ca a fost shimbata distributia si nu a mai fost pusa cum trebuie
"corbu" ai idee cum trebuie sa arate o distributie bine pusa la punct.......ceva poze?
imi pare rau dar am uitat aparatul foto acasa si nu am avut cum sa pozez chiuloasa
maine sunt la servici,miercuri o sa postez
inca odata multumiri tuturor ce au sarit cu cate o idee
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
mai tarziu pun poze
  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
chiulasa nu are nimic
cred ca motorul nu este pus la punct sau vreun segment.dar nu papa ulei.nu scoate fum.nu baga compresie in baie
nu stiu ce sa mai zic
vorba unui coleg de pe forum "e masina lu' dracu"
"corbu" lasa un nr de tel daca se poate
  • XEP
  • Suspendat
  • 204 mesaje
  • din 19 Jun 2012
  • Astra 2005 Z16XEP
  • Buzau
  • XEP

  • Mesaje scrise: 204
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Singurul lucru care m-a facut sa desfac motorul a fost compresia slaba pe pistonul 1 . Acum nu stiu cata incredere pot sa am in masuratoarea facuta.S-a facut compresia cu un manometru fara filet (prin apasare).
Am ramas in dubii cu distributia , deoarece nu am verificat-o inainte sa demontez chiulasa.Dar parca nu as pune chiulasa la loc si sa faca la fel
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
astea sunt punctele ca distributia sa fie pusa la punct!! nu e complicat!! de sunat nu cred ca ma poti suna ...nu sunt in tara. nu cred ca ai procedat bine cu masurarea compresiei....( fara filet ) si acum cand montezi la loc vezi daca e veche distributia si rolele ...trebuie inlocuite!! am sa ti las id ul de mess pe privat!!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR