Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Se da una bucata Astra H Sedan fabricata 12/2011, dar la fel ca toate sedanurile din 2008 incoace.

Doresc sa montez senzor de parcare electromagnetic pe bara spate.
Pentru asta trebuie sa demontez bara. Am urmat instuctiunile din TIS pana am ajuns la suruburile de sub triple, care nu reusesc sa le desfac. De fapt, din 6 suburi (3 pe stanga 3 pe dreapta), am reusit sa desfac doar unul, poza 2. Restul se invart in gol si nu se desfilteaza, si nici nu se infileteaza. Cand am inceput sa le desfiltez se invarteau greu, iar apoi s-au invartit mai usor pana mi-am dat seama ca se misca in gol.
Poza 1 arata suruburile la 8 luni, in stare buna(dar atunci nu am dat bara jos), iar poza 2, azi, la 1an jumate, foarte ruginite.


Prinderea surubului pe masina pare sa se faca intr-o sina atasata pe masina. Suruburile par sa se infiliteze in sina, iar piulita din sina pare a fi un cilindru lung, incastrat in sina, care nu se poate accesa din exterior. Am bagat mana pe sub bara, am ajuns in dreptul suruburilor, dar piulita este incastrata intr-o cochilie de plastic si nu este tangibila.

Pana mai aflu ceva, am trunat WD40 pe langa suruburi sa se moaie peste noapte, sper sa le dezlipesc de piulita.
Idei?
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
cred ca doar taiate le scoti de acolo.si dupa vezi tu cum inlocuiesti piulita.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR