Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • omega y22dth

  • Mesaje scrise: 667
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2017 1.6DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Vacanta in Europa cu masina
Am fost recent in concediu cu masina prin Europa.
Sa incep cu inceputul.Mi-am programat acest concediu in urma cu 6 luni.Documentare in primul rand,ca nu poti sa pleci aiurea intro calatorie de 7000km cu masina.Multe date despre calatorie le-am luat de pe forumul nostru,de pe michelin.com precum si de de alte forumuri de calatorii.Planificare ruta.Bucuresti-Budapesta-Viena-Luxemburg-Paris-Le mont Saint Michel-Fougeres-Omaha-Beach-Brugge-Amsterdam-Berlin-Praga-Viena -Bucuresti.Traseu care in calcul era de 5800-6000km.In realitate am parcurs 7200km.Rezervare camere pentru 4-5zile am facut prin booking.com.,dupa care in fiecare seara faceam rezervare pentru ziua urmatoare.In acest concediu am plecat cu Opel zafira 1.7 cdti,doua familii.Totul a fost planificat pentru 17zile.Plecare din Bucuresti-15-06-2012 -intoarcere in Bucuresti-2-07-2012.Inainte de a pleca am facut cumparaturi de la supermarket:salam sibiu,sasesc,muschi afumat,branza,cascaval,ceva pateuri .Am pe masina frigider WAECO cu compresor,ideal pentru calatorii.Am luat de asemenea apa plata si minerala la pet de 0,5l si pepsi cola la doza si pet de o.5.l.Navigatie are masina din dotare.Am mai luat unul cu IGO pentru orice eventualitate ,dar nu l-am folosit.Navigatia masinii a fost ffbuna.fara rateuri in traseu si foarte multe POI.Am plecat vineri 15-06-2012 la ora 18 din Bucuresti.Am mers pe Craiova-Caransebes-Timisoara-Cenad.La ora 3 dimineata am trecut prin vama Cenad.Am cumparat viniete pentru Ungaria si Austria-130lei ambeleSa nu faceti cumva inprudenta sa circulati in Ungaria si Austria fara viniete,amenda este mare ,cam 300euroNe-am oprit aproape de Viena unde am avut rezervare la hotel prin booking.com.Duminica dimineata dupa micul dejun de la hotelArion am plecat spre Franta.Seara ne-am cazat la METZ ,hotel Best,rezervare si plata facuta din Romania.Luni am plecat spre Luxemburg,vizita oras,catedrala si plecare spre REIMS.Frumos oras.Catedrala unde se incoronau regii in Franta este superba ,de asemenea Palatul de alaturi,Palatul TAU..Vizita oras si plecare spre Paris.La Paris ne-am cazat langa aeroportul Charles de Gaulle ,la Roasy.Hotelul cam scump,100euro ,dar merita.De aici am luat naveta hotelului si am mers la gara de unde am luat trenul spre Paris.Coborare din tren la statia Le mont Saint Michel-chiar la catedrala Notre –Dame.Am vizitat catedrala,plimbare cu vaporasul pe Sena,turul orasului cu CITYTOUR.Vizita la Paris a durat 4zile.Am uitat sa va spun ca,cazarea la hotel avea micul dejun inclus,mic dejun foarte consistent.Vizitarea obiectivelor in Paris a costat cam 400euro.Cam scumpa vizita,dar asta e.Nu poti sa treci prin Paris fara sa te plimbi cu vaporasul pe Sena ,sa urci in turnul Eiffel,muzee,etc. De la Paris am plecat spre Le Mont Saint Michel.Cazare la Petit Quenquen langa destinatie,rezervat inainte.Am vizitat abatia si magazinele din cetate.Seara la ora 21 am mers din nou sa vedem fluxul.Apa a fost cam mica deoarece era chiar in ziua solstitiului de vara ,parca 21iunie.In celelalte zile e apa mare nu ca in aceasta zi.In timpul zilei pana la flux am fost pana la Fougeres sa vedem cea mai veche cetate si cea mai mare din Europa.O frumusete,ai ce vedea.Se afla la 40km de Le Mont Saint-Michel.D aici am plecat spre Plaja OMAHA –coasta Normandiei unde a avut loc debarcarea trupelor aliate in timpul celui de-al II-lea razboi mondial.Ramai inpresionat de ce vezi,cate cruci,monumentul ridicat dupa razboi etc.Cazare in continuare la Amiens si apoi am trecut in Belgia sa vedem orasul Brugge.Prima inpresie ,zici ca e Venetia.Oras foarte frumos si curat.De aici am plecat spre Amsterdam.E jale in Amsterdam cu parcarea.Pe langa faptul ca e foarte scump nu prea gasesti.Toata lumea circula cu bicicleta.Vizita scurta in oras,flori multe si diversificate.Din Amsterdam am plecat spre Berlin.Cazare in Potsdam.Am vizitat palatul San Soucci.Am stat 2 zile ca sa vedem si Berlinul.Am mers cu masina pana la Berlin cu masina ,am gasit o parcare gratis langa o gura de metrou si am mers cu metroul pana in Alexander Platz.Am mers in turnul televiziuni –pana la 203m-78etaje si am vazut tot orasul de sus.Ciudata stare ai cand urci in turn.,parca te ia lesinul.Am luat CITYTOUR si am vizitat tot orasul.Foarte frumos,dar nu ca Parisul.A treia zi am plecat spre Karlowy-vary in Cehia.Ajungem aici si parcam intr-un loc unde nu era nici-un semn de circulatie.Mai erau parcate cateva masini cu numar de Germania si Franta.Umblam cam 4ore prin oras,mancam si cand venim la masina ,surpriza-roata din fata blocata si o hartie pe geam cu nr. De tel.Oprim o masina cu numar de Cehia si-l rugam pe sofer sa sune el la politie.Suna ,vine politia,50 euro amenda(1000coroane ,dar nu mai mi-a dat rest 10 euro),imi da amenda si spune razand ca e suvenir.I-am tras si eu o injuratura razand ca am vazut ca nu stie romaneste,tot zambind.Plecam spre Praga ,cazare langa aeroport.Cazare super la un hotel de 4 stele /65 euro pe noapte.Mic dejun inclus.Dimineata ,vizita in Praga.Este o adevarata aventura sa gasesti parcare in Praga..Vizita a durat o zi si jumatate apoi am plecat spre Bucuresti.In Cehia trebuie vinieta,am dat 14 euro.Toata excursia m-a costat in jur de 2900euro.Nu s-a potrivit calculul de acasa..Am consumat 409litri de motorina in 7200km cu un consum de 5,7%.Am sa pun poze mai multe pe parcurs.Cine vrea sa faca circuit in Europa cu masina pot da orice relatie.

  • vasea77

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Superb! Felicitãri ºi mulþumiri pt descrierea cãlãtoriei!
  • omega y22dth

  • Mesaje scrise: 667
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2017 1.6DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc.Sunt multe de povestit.O sa mai pun si poze si am sa mai povestesc cum a decurs calatoria.
  • vasea77

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Citind povestioara ta, mi-am reamintit ºi eu de traseele fãcute de mine cu câþiva ani în urmã: Budapesta, Viena, Praga, Karlovy Vary, Amsterdam. Dintre toate, cel mai mult m-a impresionat Praga, supranumit Oraºul de Aur.
Un traseu care meritã fãcut fãrã doar ºi poate. Intenþionez sã ajung ºi eu la Saint Michel ºi Honfleur în Franþa dar nu cred cã cu maºina. Pt douã persoane e mai rentabil cu avionul fiind o distanþã mare de parcurs. Ok, voi aþi fost douã familii, aþi bifat mai multe vizite pe traseu, a meritat drumul cu maºina.
În Amsterdam m-a uimit ºi pe mine nr mare de biciclete. Acolo oamenii nu au nicio jenã în a umbla pe bicicletã, indiferent cã e ºomer sau director.
Felicitãri încã o datã pt excursie!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR