Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • labontu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Salut baieti va rog sa ma ajutati care stiti am fost la rar ptr un itp si mia gasit noxe prea bogate la un opel vectra b din 98 motor x20xev 136 cai cica nici non euro nu o poate scoate.problema este ca l-am intrebat pe tip care ar fi cauza si el cica e sonda lambda mentionez ca nu am consum pe masina ea trage ok nu-mi consuma mult deloc sonda fiind si schimbata acum 1 an.cand pun tester la accelerare sonda se inchide iar la decelerare ea se deschide e normal ? o alta problema mi-a sus ca ar putea fi din cauza ca tobele nu sunt originale ale masinii tobele fiind sport irmcher tunning.ce ar trebuii sa fac sam iasa noxele mentionez c-am forjat-o inainte dea baga-o la noxe.toata stima
Skip ads

  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
nu mai ai listingul de la testul de noxe? sa vedem si valorile la oxigen...
catalizatorul mai exista sau a fost spart? de cand a fost achizitionata masina a fost facut o ITP?
sonda functioneaza pulsatoriu.. dar tot timpul indiferent de accelerare, decelerare
  • labontu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2012

  • Mesaj Privat
beleaua am auzit si eu aseara NU MI-AU DAT NIMIC CEI DE LA R.A.R IASI decat o copie dupa ce am de facut la masina de schimbat un bec de la nr de inmatriculare + NOXE PESTE LIMITA NORMALA atat a scris pe raportul ala catalizatorul este 100% euro3 vazut si in acte nu e spart masina a fost pusa pe tester verificata de N ori inainte de ITP-ul din IASI la R.A.R ei miau dat ca domle cai din sonda si eu iam zis ca nare cum ca sonda e schimbata pusa pe tester nu are mult de cand e schimbata si in+baietii sau uitat si la consum mie numi consuma DELOC masina la motorul asta de 2.0 la 136 cai imi consuma 6.5 in afara pe medie si 9 max 10 in orash.cand a auzit tipul de la R.a.R lucrurile astea a dat-o cu mn domle atunci CICA toba nu e originala a masina da masina e tunning irmcher toba inox nu scoate fum nu nimic e perfecta masina inainte de itp am du-so la un service ptr verificari tot la R.a.R mi-a iesit frane directe OK numai ca CICA noxele........aseara am intrebat multa lume si mi-a spus ca trebuia sami dea o foitza cu valorile noxelor desi eu am vazut foitza in timpul testului cu noxe tipul de la noxe a pus foaia cu valori in bord dupa am platit taxa de ITP cand m-am intors CANCI foitza.......mentionez ca pe actele masinii breff original scrie CLAR emisia C02 205g/km si fiti atenti cand il intreb pe tipul de la R.a.R ce trebuie sai fac zice ca nu stie ori sonda dupa ce iam explicat ca nui sonda ei atunci toba nici EL NU STIE asa mia zis....
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
teoretic cand nu ies gazele de vina e catalizatorul.daca mai scrie si co in acte probabil masina e euro 3.cu toate ca din fabrica e euro 2. vezi pe tester functionarea lambda sa fie in parametri si restul senzorilor.ar fi fost bine sa ai valorile iesite la noxe sa vedem cat de rau e.daca e diferenta foarte mica se mai rezolva cu benzina 99 si incalzita bine inainte de test.daca e mare eu zic ca e catalizatorul.
Skip ads

  • labontu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2012

  • Mesaj Privat
prietene CREDE-MA ca am si scris ca nu CONSUMA MASINA DELOC ce sonda sa fie?merge in parametrii normali am bacat un tester profesional pe el nu chinezarii.....tot ce e de senzori merge OK lambda debitmetru si altele........ catalizatorul nu are nimic pai benzina 99 i-am pus dar am inteles de la lume sa bag carrera 100 si so forjez la maxim in a 2 a a 3 a max cat duce sa fie incinsa......
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
prietene eu ti-am dat un sfat moca.mergi tu frumusel la service si rezolva acolo.
  • t-balt

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 XE20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Ai verificat si egr-ul? Eu stiu ca motorul asta, nu prea scoate nici nou noxele alea de euro 2.... Am acelasi motor si m-am chinuit si eu cu toate astea spuse de tine mai sus, a fost undeva foarte aproape sa se incadreze, dar depasea cu f putin si asta a fost:)
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR