Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Vasnei91

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Am o intrebare legata de motorina. Eu alimentez doar de la benzinariile mall. Acolo am vazut motorina Motorina EVO Diesel Euro 5 si Tempo Plus EuroDiesel. Cea EVO Diesel Euro 5 este mai scumpa, ma gandesc, ca, si mai buna. Un coleg de la lucru a spus ca iarna face cel putin un plin cu cea EVO, vara in schimb alimenteaza doar cu Tempo Plus. Eu pana acum am alimentat doar cu Tempo Plus. Eu merg la lucru cu masina in fiecare zi si merg impreuna cu taicameu. El a zis sa bagam Evo Diesel daca e mai buna pentru ca nu iesim cu mult mai scump. Ar avea ceva daca as baga numai Evo Diesel? Consum mai mare, sau sa dauneze motorului? Eu am un Y20DTH 16V.
Skip ads

  • bogdan_ pop

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
eu am masina din 2005 si am alimentat numai cu motorina evo de la mol si masina merge bine,nu am avut problema la injectie sau la motor,am desfacut valva egr acum o luna si nu am gasit depuneri.mai pun si aditiv metabond pt. motorina
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Si eu alimentez mai mereu de la mall.Folosesc cea normala adica- tempo plus , sunt sigur ca cea evo diesel contine si ceva aditivi in ea => fuge mai tare dar consuma si mai mult..cel putin eu asa gandesc; mai asteptam parerile motorinarilor Embarassed
  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Daca te uiti la cifra octanica e aceeasi, doar contine mai multi aditivi! Eu pun tempo tot de la moll si nu am avut probleme!
Skip ads

  • Vasnei91

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspuns. evo diesel am sa folosesc de acum. O sears faina sa aveti.
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Lovrin a scris:Daca te uiti la cifra octanica e aceeasi, doar contine mai multi aditivi! Eu pun tempo tot de la moll si nu am avut probleme!

Motorina are cifra cetanica.
  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
S-a inteles unde vreau sa bat! Scuzati eroarea...

Pentru a face o diferenta mai ampla puteti sa faceti o comparatie aici unde dif este la temperatura de filtrare iarna si la punctul de distilare:
http://www.molromania.ro/ro/produse/carburanti/
  • marcus24007

  • Mesaje scrise: 168
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2008

  • Mesaj Privat
eu unu am lucrat la MOL(MOL Magyar Olaj- és Gázipari Rt.) si cam stiu despre ce este vb.
este intradevar mai buna ... numai ca, daca este mai buna consuma si mai mult.
nu degeaba au luat locul 1 la carburanti.
singurele benzinarii care aditiveaza benzina si motroina sunt: mol si omw.
in rest este aceeasi benzina si motorina peste tot, cu exceptia la luk oil..... mare grija cine alimenteaza acolo.
eu am patit-o... nu stiam nimik de benz si motorina pana nu am lucrat intr-o benzinarie.
aveti grija de unde alimentati. in nici un caz sa nu alimentati de la statii no-name.
o benzinarie buna ar fi ARAL si SOCAR . daca rameneti in pana de benzina si gasiti aceste doua benzinari puteti alimenta fara prob.
benzinariile de lux la mine raman MOL si OMW. si inca ceva ... MARE GRIJA LA LUK. success!
  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Avand un drum lung ieri de facut am alimentat de la rompetrol (motorina efix) fiind in drumul meu si... surpriza, masina se comporta mult mai bine motorul nu mai torcea asa tare si parca avea mai multa vlaga, dar, in schimb, consumul a fost vizibil mai mare, poate si pentru ca am mers mai tare simtind altfel masina....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR