Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • MrAlex

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Vreau sa-mi cumpar o opel corsa 5 usi SH, dar relativ noua 2008+ si nici foarte rulata ~50.000 km. Ar fi prima mea masina (cu exceptia unei dacii prafuite pe care am folosit-o demult timp de 6 luni) asa ca am nevoie de sfaturi.

1. Am incercat cu situl autovit, dar am gasit doar tepari (masini lovite si reparate, fara insa sa zica - am avut noroc ca m-am prins - sau oameni cu preluare de leasing la care ajungeai la sume mult mai mari decat spunea el).
2. Am incercat in targ la vitan, dar sincer samsarii aia nu pareau nici foarte prietenosi la intrebari si nici masinile nu mi-au facut prea mare impresie. Ori nu stiu oamenii sa vanda de nici o culoare, ori incearca sa ascunda ceva cu masinile lor iar eu nu sunt suficient de versat in domeniu ca sa-i descopar. Prefer asadar sa evit, chiar daca poate ratez vreo ocazie buna...
3. M-am uitat de o corsa noua, dar e peste bugetul meu.
4. Cunostinte care sa vanda asa ceva n-am.
5. Ultima optiune pare a fi sa cumpar un SH, provenit probabil de la buyback, de la o reprezentanta Opel mai cunoscuta, cum ar fi spre exemplu Dibas: http://opeldibas.ro/category/rulate

Nu cunosc insa pe nimeni care sa fi facut asa ceva, asa ca cer parerea comunitatii, poate sunt mai bine informati. As avea urmatoarele intrebari:
1. cat de multa incredere sa am in ceea ce spun vanzatorii? Daca se lauda ca nu e lovita, sa ii cred? Kilometri or fi reali (daca ma astept ca cineva sa fie capabil sa masluiasca kilometrii fara sa lase absolut nici o urma, service-ul autorizat opel ma astept sa fie).
2. masina e testata la ei, pot pune baza pe diagnosticul lor?
3. Garantia lor de o luna valoreaza ceva?
4. A mai cumparat cineva astfel de masini de la ei? Sa ma astept la masini alergate zdravand si prost intretinute?
5. Dibas sunt o reprezentanta cu reputatie buna?
6. Mai stiti alte reprezentante care sa vanda SH-uri? (radacini si erebus n-au decat cate o singura corsa SH, gtt nu are deloc asa ceva)

PS: sper ca am nimerit sectiunea buna a forumului... n-am stiut unde in alta parte ar merge pus mesajul...
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
O Corsa in 5 usi (neaparat 5) benzinara de 1,2L maxim 1,4L e o alegere buna pentru Bucuresti dar nu te faci de ras nici la drumuri exterioare.
1. Incredere zero in vrajeala lor. Trebuie sa casti tu ochii sau cineva priceput sa vezi sa nu fi fost lovita, km cam aia sunt. Nu te increzi in revizia lor, nu ceri si nu vrei asta, o faci tu cu consumabilele indicate pe forum. Au fost cazuri cu ulei neschimbat si ei sustineau ca da, filtru aer etc. De asemenea a fost caz de masina lovita si puntea spate era stramba de rodea cauciucurile ca pe acadele.
2. Nu trebuie sa ai incredere in testul lor
3. Garantia trebuie sa fie de 3 luni, negociezi si pretul ca la piata
4 Au mai cumparat si altii, unele bune altele ... tu trebuie sa casti ochii
5. Citeste pe forum la reprezentante, service
6. Toate au acest sistem, ca unele au mai multe masini e chestie de politica firmei. Masinile bune se vand preferential...oricum negociaza ca daca ai sti cat ofera la vanzator iti vine sa-i dai cu capul de birou.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
De la Dibas in acelasi sistem, provenite din buy back, am 3 in familie. O Vectra C 2006 1,8i, 2 x Corsa C 1.0i 2005. In afara de cele din familie, mai am si alte cunostinte ce au cumparat de acolo. Nu au fost probleme privind seriozitatea vanzatorilor si nici de alta natura. Marele avantaj e ca masinile sunt relativ intretinute, km reali, si acum, fiind provenite in general din Leasing, au Casco, ocazie cu care la pregatirea spre vanzare se remediaza micile defecte de gen zgarieturi, infundaturi, parbrize sparte, etc. Nu sunt revizuite in alt fel, doar eventuala vopsire pe Casco si curatare/spalare, exceptand motorul.

Bine bine, nu te duci orbeste, te duci, vezi ce place, verifici, soliciti sa o ridice pe elevator, te uiti pe sub ea, negociezi, te plimbi cu masina, negociezi iar, verifici iar si achiti. Mihai, tipul de le vinde cedeaza la carcotasi, si probabil vei obtine un pret bunicel.

LE: Nu te complica cu alte reprezentante, de obicei au ciurucuri pe la persoane fizice. Astia de la Dibas le au din buy back, leasing, si cauta sa vanda masini cat mai oke si cu carte service.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ce era de spus a fost spus de colegi. Sa ai mare grija la masina avand in vedere garantia de doar o luna acordata(unii dealeri acorda si 12 luni garantie la masinile rulate vandute).
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Garantia la o masina second, oferita de oricine se rezuma in mare la motor si cutie, fara a include auxiliarele de langa ele. Asta nu numai la Dibas.

Mai exact, aceasta garantie tinde spre zero.
  • MrAlex

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc mult de sfaturi. Exact la o corsa de 5 usi si motor benzina 1.2 ma gandeam. O prima precizare ar fi ca am scris eu gresit: garantia este de un an (12 luni). Dar daca ceea ce spune DB77AAA este adevarat si se refera doar la motor si cutie, intr-adevar nu este prea utila.

Mi se pare incurajator ceea ce a spus DB77AAA, cred ca o sa le fac o vizita. Cam cat pot sa ma astept realistic sa pot negocia la o masina pe care ei o listeaza la 6000 de euro (spre exemplu asta http://opeldibas.ro/opel-co...usi-1-4i-16v-90cp)? Un 5500 ar fi plauzibil? Ma tem ca nu ma prea pricep, deci poate s-o urce pe elevator... degeaba Sad
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Tocmai de aia ca nu te pricepi poti lua o cunostinta care se pricepe cu tine, atunci cand mergi sa vezi masina.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Ce mai dau si astia din ,,reprezentanta,, si km si o mai si ,,toaletizeaza,, nu mai merge pe incredere in Bucuresti( aici se dau cele mai mari tzepe si mai ales cu cei de la ..reprezentanta) sunt mai rai ca samsarii,parerea mea stricta si personala
Skip ads

  • MrAlex

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru informatii, as mai avea cateva intrebari privitoare la cazul in care as decide sa cumpar masina SH de la un tip din alta parte decat de la dealer (un anunt de pe autovit), ar trebui sa-i fac un test undeva?
1. Unde as putea face asta ca sa fie testul profesionist
2. cat ar trebui sa coste?
3. Cum e uzual, cine plateste testul, eu sau vanzatorul (sau depinde de rezultat)?
4. Ce imi poate spune un astfel de test? Poate spre exemplu sa imi spuna daca masina a fost lovita?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
1 test impartial ar fi la maiandrei (vezi publicitate) sau eduard_33 , nu pune botic la testarile din targ ca ei sunt intelesi
2 nu stiu
3 tu platesti
4 cam tot mai putin defecte foarte bine ascunse, defecte aleatorii, km daca te doare se afla soft sau din ochi format

Daca vanzatorul nu accepta sau 'este ocupat' sa mearga la o testare unde vrei tu (nu spui dinainte unde) clar are ceva de ascuns si uiti de masina.
  • MrAlex

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Mersi... Se merita sa fac asa ceva la o masina de un an de zile sau nu are ce descoperi?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Categoric se merita, vorbim de sume mari unde investitia in masluire este profitabila.
Skip ads

  • MrAlex

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Au gasit ca a fost o bucata de prag de vreo 20 cm inlocuita (cu cele 2 suduri de rigoare) plus arripa spate indreptata si cateva alte mici retusuri care ar parea sa indice o lovitura undeva in stanga spate. Cica lonjeroanele, geometria si structura de rezistenta n-ar fi afectate, doar ca lucrarea de tinichigerie n-ar fi fost efectuata chiar bine. Ma intreb totusi ce efecte va avea asta pe termen lung... ar fi un motiv suficient sa renunt la masina? Mecanica e buna, kilometri sunt putini, masina nu are nici 2 ani...
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pei daca tabla nu e facuta bine o sa rugineasca prematur si o sa scada drastic valoarea masinii.Plus ca nu sti cat rezista la un posibil soc.
  • CRAZY WOLF

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2012

  • Mesaj Privat
eu zi ca nu merita atatia bani decat cu garantie minim 1 an dar fara busituri si reparatii de 2 lei.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Orice sudura romaneasca va da rugina, mai cauta nelovite.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR