Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Bre, nu la mine acasa ca ma pun astia organizator Laughing
Skip ads

  • Georgescu Cristian

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Frontera 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Salutãri! Eram nerãbdãtor sã înceapã discuþia, m-aþi cucerit total anul trecut, aºa cã anul acesta îmi doresc sã fim câþi mai mulþi. Am vãzut filmuleþe de pe "strategica", crede-þi cã ar fi prea mult pentru noi?
Andrei mi s-a pãrut un organizator f. bun, dar sã nu lãsãm organizarea doar pe unul singur.
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
buna zona cu strategica! nu este greu traseul...
  • doru_3678

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Frontera 1996 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Este f frumosa strategica !
Skip ads

  • Georgescu Cristian

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Frontera 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Mi-a plãcut mult ce-am vãzut pe acolo, ar putea fi o opþiune.
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Detalii Exclamation Pe unde vine...'strategica' asta? Sa nu radeti de mine ca nu stiu Exclamation
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pe langa transalpina, de la Voineasa (Valea Marului) pana sus la rascruce
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Nu ma asteptam sa fie atata activitate pe aici si eu sa lipsesc ( deh, sesiunea Mr. Green)
Eu as vota Strategica, e un drum superb!
Durata as vota tot pentru 2 nopti.
Strategica poate avea si surprize deci trebe de data asta sa ne strangem toti sa plecam la drum ( surprize in sensu ca e greu de nimerit drumu ca sa mai facem ca in 2012).
E in judetu Valcea, ce zic cei mai " de departe" ?
De garantat, garantam, cei care stim drumu, ca nu ai cum sa regreti daca il faci! Si cu ocazia asta se poate cobora pe Transalpina, deci 2 iepuri dintr-un foc! ( speram noi, foc de tabara Mr. Green )
Skip ads

  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
stelea a scris:Pe langa transalpina, de la Voineasa (Valea Marului) pana sus la rascruce


Hai ca o sa m-a documentez.
Dar ca idee, de la Voineasa, se merge spre Obarsia Lotrului, si la intersectia 'mare' se face dreapta spre Sebes, sau inainte spre Transalpina?

@Hai ca am gasit o descriere la toate trasele din zona. E sumara dar pentru inceput, ca orientare, e ok.
http://www.google.ro/url?sa...lJisoUgDc4SRdicVg
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am gresit! Cum mergi spre Voineasa (dinspre Valea Oltului - Brezoi) ajungi in Valea Macesului (nu Marului). Acolo se face un drum la stanga, paralel cu cel care merge la Voineasa si ajunga spre pasul Urdele (sectorul intre Obarsia Lotrului si Novaci
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Am vazut. Dar parca prea mergem mult pe creste de munte. Vedem, ne mai documentam.
Ce facem de lemne Very Happy , ca doar nu o sa mai fie pompierii cu provizii Evil or Very Mad
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Nu-i problema de lemne! Avem portbagajele mari! Si in plus, poate vine freun coleg cu Opel Campo, ii dam de lucru Laughing
Eu vreau sa aduc pana la 10 masini din Valcea! Sa vedem daca reusesc!
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
cip077 a scris:Am vazut. Dar parca prea mergem mult pe creste de munte. Vedem, ne mai documentam.
Ce facem de lemne Very Happy , ca doar nu o sa mai fie pompierii cu provizii Evil or Very Mad


Rezolvam si cu pompierii ... n-ai vazut ca se poarta incendierile ...
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Da unu o fuga cu fro saptamana inainte sa dea foc la padure, dupa care mergem toti!
( ne-am distrat bine cu baietii aia de la pompieri Mr. Green )
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
strategica, este un drum foarte frumos... din acest traseu, se poate vedea lacul vidra (din multe unghiuri), se poate vedea lacul petrimanu, se vede curmatura oltetului, peisajele chiar sunt "la maxim".
drumul este destul de bun, mici probleme ar fi la urcarea dinspre est, pe o portiune scurta (daca e ud). in cazul care este ud, stiu un alt traseu (cred ca I'll mai stie si andrei) din spre ciunget. pe aici e urcarea pe macadam.
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Sunt zoone frumoase la "Stelea acasa". Putem face fie la cabana Ciucas unde e foarte frumos e in varful muntelui in gol alpin (ceva de genul celei de-a doua zile/nopti de la festul din 2012)dar cu o cabana f frumoasa langa - problema acolo e ca , desi e drumul foarte bun pana sus, in partea superioara e foarte abrupt, nu urca nici o masina fara 4X4 functional,asadar daca e cineva care are probleme la tractiunea integrala trebuie sa o repare pana atunci. mai e o varianta frumusica la Valea Stanii unde se lauda Cip ca a fost de sarbatori ori , mai sus sa urcam pana Tabla Butii - Cimitirul Eroilor. e frumos si acolo. sau, amandoua. facem prima noapte la Tabla Butii si a doua ne mutam la Cabana Ciucas.
Mie, sincer nu-mi prea comvine varianta asta( adica sa facem festul in zona Cheia), eu stiu foarte bine zonele si nu vad nmic nou dar...asta e, banuiesc ca trebuie sa ne "sacrificam" cu randul. Andrei a facut-o acum un an.
Ar mai fi varianta pe care am propus-o acum un an dar nu cred ca e foarte viabila - e o varianta mai "Cip" asa, adica mai comoda, mai cu conditii. Eu o propun totusi si hotarati voi daca e viabila sau nu
O vila aproape gratis in Cheia dar nu prea vad ce am face acolo...eventual sa dormim in vila si sa ne plimbam pe unde am scris mai sus si sa ne intoarcem seara la vila. Ar fi oarecum ok avand in vedere ca nu am face mai mult de apox. 30 de km/zi cu plimbarile astea deci nu am consuma mult timp si benzina pe drumuri. Atunci am sta toti in camere , apa calda, foisor, gratar, biliard, masa ping pong etc. dar ...e in Cheia. Prin aproape gratis spun ceva de genul vreo 20 lei/persoana penru doua nopti asta insemnand motorina pe care o consuma centrala sa faca apa calda si eventual energia electrica.
Ar mai putea fi o posibila varianta in Bucegi sa mergem la barajul de la bolboci, padina cheile scropoasei. o zi. si a doua zi sa urcam cu cotetele la babele si cine se incumeta si spre Vf Omu.
Cam astea vad eu ca variante in "zona lui Stelea".
Astept orice alte pareri/propuneri .
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
bogdan fronteristu' a scris:Sunt zoone frumoase la "Stelea acasa". Putem face fie la cabana Ciucas unde e foarte frumos e in varful muntelui in gol alpini .

Pai eu cand va zic..Am urcat din DN pana la Ciucas,mai incolo n-am trecut.Dar asta vara am luat-o prin balarii si am bantuit juma`de zi pe acolo,dupa tabla Butii..am iesit pana la urma in Sacele,numai forestier,dar nu stiu cum..la un moment dat,la o rascruce de drumuri,mi-a zis cineva ca in stanga se ajunge la Ciucas,dar nu se poate cobori.M-am conformat si am luat-o in dreapta,pana la Sacele.Mai departe nu mai stiu..


Ultima modificare facuta de SUPERDRAGOS la Lun 21 Jan, 2013 10:05 am
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Scuze,post aiurea
  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
zona cu lacul bolboci, in special partea de dupa lac, este frumoasa, este si un parau frumos, sunt si ceva poienite frumoase, sunt si ursi, dar traseul este parca prea usor...
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
pai bolboci padina e cam usor pentru masini dar mai sunt drumuri forestiere spre drumul granicerilor in partea aia cu muntele batrana si putem merge pe acolo. plus ca a doua zi mergem spre babele/omu. de ratacit spre tabla butii te poti rataci dar daca facem acolo o sa va astept eu si va duc acolo. cu o organizare ceva mai riguroasa se poate. plus ca daca stam la vila plecam toti de acolo.
ca distante
- vila-tabla butii vreo 15-17 km.
- vila ciucas - 12-14 km.
in postul lui dragos cu ciucasul e o ameteala totala, nu inteleg mai nimic. nu aveai cum sa intri spre tabla butii sa iesi in sacele. e imposibil. plus de asta daca urci pana la cabana ciucas nu ai unde sa te ratacesti e un singur drum (doar daca ai luat-o prin prapastie) iar ciucas e cam capat de drum dupa aia sunt poteci. te mai poti invarti un pic pe acolo dar nu prea mult.

P.S .mie tare imi surade treaba ca strategica...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR