Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Salut. E posibil sa mai fi fost discutat dar eu nu am gasit.
Cum ati montat voi proiectoarele de deasupra masinii? Tocmai mi-am luat 4 si nu prea stiu exact pe unde sa trag firele, daca sa le leg separat sau pe faza lunga, pe ce buton ati pus voi - in bord sau unde aveti voi butonul, unde pun releul...
Ma gandeam ca niste sfaturi vnu mi-ar strica deloc
Merci
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Bogdane, mai bine ai trece la semnatura modelul masinii decat "frontera sa traiasca", pt. ca anumite solutii si raspunsuri nu sunt la fel pt. modele diferite.
Solutia in cazul meu e mai complicata si nu se aplica decat in cazul unei singure motorizari si nici la aceeasi motorizare nu merge la toate.
Eu as recomanda buton separat, comanda pe contact (sa nu le uiti aprinse), si bineinteles sigurante si releu.
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Frontera A - sport - benzina+GPL 2,0 l - 1996
Mi-am pus azi proiectoarele pe masina. Mi-a luat vreo 2 ore toata treaba. Firele...in aer. Am vazut ca in stanga jos la modelul meu are un buton inactiv dar nu cred ca merge ala folosit.Ma gandeam sa cumpar un buton de prin dezmembrari de undeva si sa incerc sa il pun acolo.
Cred ca un releu ar ajunge...nu as pune doua. Au 55w/buc. si sunt 4. Trebuie sa ma gandesc pe unde dau o gaura pt fire ca nu prea stiu.
Voi pe unde aveti?
Plus de asta pe voi v-a oprit vreodata politia sa va ia la rost ca aveti prea multe proiectoare?
La ITP banuiesc ca trebuie sa le dau jos, nu?
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Din cabina la motor am mers pe langa instalatia masinii. De la motor la proiectoare am mers pe sub masina, prin spate pe la portbagaj, am iesit pe plafon si am mers pe bara pana la proiectoare.
Pt. proiectoare suplimentare iti ridica talonul + amenda.
Skip ads

  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Eu in momentul asta am 8 proiectoare si niciunul acoperit. Am trecut pe langa multe controale si nu a zis nimeni nimic... Sa ai grija sa nu le uiti aprinse si eventual sa le spui ca masina ta are din fabrica 4 proiectoare pe bull- bar dintre care 2 se aprind pe faza lunga ( poate te vad cu 4 faruri si te opresc)... De obicei nu prea zice nimeni nimic de ele, am multi prieteni cu masini de teren cu proiectoare si nu am auzit pe nici unu sa aibe probleme...
Incerc sa ma uit maine pe unde ai mai putea trage firele la Sport, mi se pare ca a montat un prieten proiectoare pe plafon la una cu hard- top.( o sa il sun sa il intreb).
  • radu16b

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1997 X 20 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Poti renunta la antena radio, acolo este gaurit plafonul si vei gasi loc sa tragi cablurile. O idee romaneasca Smile
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Salutare baieti
Merci de idei. Cred ca o sa merg pe mana lui Andrei deocamdata sa vad ce se intampla. Daca ma opresc sau patesc lucruri din astea...imi fac un fel de husa si le acopar pe strada (sau ma m-oi mai intelege si eu cu ei , mai scot legitimatia...). Oricum eu le-am pus exclusiv pentru padure noaptea - e boala mea sa ma plimb prin padure noaptea.
Cred ca o sa maresc gaura la antena totusi si o sa bag dupa aia mastic din ala special pt protejare la apa, nu mai stiu cum se numeste dar stiu ca am pus la rulota la garnituri si trape si e f bun.
In rest...vedem.
Va salut pe toti si ...drumuri interesante si masini sa reziste la ele
Bafta
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Da, poti mari gaura la antena, asta am facut si eu, dar am facut frumos, perfect rotund si centrat, zici ca e din fabrica, altfel nu iti recomand ca poate te apuca nebunia sa le dai jos si mergi cu petic pe masina... Mr. Green asta ar fi cea mai usoara si sigura varianta. Dupa intrii cu ele in masina pe la plafoniera, dupa pe sub plafon si iesi la stalpu de la sofer unde dai plasticu ala jos si le bagi pe sub el, le treci prin peretele anti-foc ca gasesti spatiu si iesi fix langa baterie, acolo pui releele langa cele ale masinii, prinse frumos, si firele la baterie. Butonu il poti pune lipit langa contact cat mai usor accesibil ca poate le vei folosi pe drum, sa nu stai sa cauti dupa buton si ideal ar fi sa gasesti un intrerupator cu 2 butoane ( 1 pt. 2 proiectoare) si 2 leduri ( la fel, 1 pt. 2 proiectoare) asa vei stii mereu daca sunt aprinse si care.
Inca ceva, masticu sa il pui si de " sus in jos" si de " jos in sus" astfel incat sa se creeze un dop si la mijloc o zona de contact mai mare ca sa nu ai surprize sa se ridice masticu ala si sa iti intre apa cum am patit eu, dar am pus silicon care e mai slab). Releele sa le prinzi bine sub o protectie ca sa poti spala motoru fara probleme.
Bafta si sa faci poze!
Skip ads

  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Salut din nou
Proiectoarele voastre fac treaba in padure?
Eu am luat unele de pe ebay.uk care arata bine si ei au zis ca au 55 w/proiector. Problema e ca am fost cu ele in padure si...pistol cu apa. nu fac nici cat faza scurta...adica becurile masinii. Sunt ale mele proaste sau asa aveti si voi? Sa fie si din cauza ca au geam albastru?
Daca as pune pe doua din ele becuri de 100 de W ar tine instalatia?
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Acum vre0 10-15 ani,cand aparusera,imi pusesem si eu becuri albastre la masina..Reclama asa zicea,”Xenon look”-eu am pus botul.
Le-am pus ziua si am plecat la drum.Parca mergeam cu pozitiile,nu vedeam nimic.M-am enervat dar nu am mai avut chef sa le schimb atunci,le-am lasat asa .In 2 zile a nins,si vreau sa zic ca de-abia atunci s-au dovedit utile.Pe zapada aveam cea mai clara lumina vazuta vreodata...Pe asfalt sau pe fond de culoare inchisa insa nu fac 2 bani.
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
aha
am inteles. oricum nu le mai schimb. eu nu am stiut de reclama asta de care zici tu, le-am luat pur si simplu pentru ca am cumparat masina cu becurile din faruri albastre si m-am gandit ca se potrivesc. plus de asta...mi-au placut - sunt cromate si cu geam albastrui.
pai, atunci cred ca nu o sa le mai pun becuri de 100...mi-era oricum un pic teama sa nu suprasolicit instalatia.
merci de raspuns
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
o alta intrebare vis a vis de proiectoare. mi-a dat Cip niste 2 proiectoare mari si le-am pus becuri de 100 w . le-am pus pe releu si buton separat pe contact cum mi-a zis Stelea. cand le aprind incarcarea la baterie scade un pic sub jumate de la aproape trei sferturi cat sta in mod obisnuit. mi-a fost si frica sa le mai dau drumul si celorlalte 2 de sus si celor 2 de faza lunga... sa fi pus eu ceva aiurea pe acolo sau e normal?
cam cat e cat de cat in regula sa scada? si daca scade asa la doua becuri cat naiba o sa scada cand voi monta troliu. la voi cei care aveti troliu cat scade?
Skip ads

  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
probabil alternatorul nu e capabil sa debiteze mai mult decat consumi.Ai constatat asta la relantiu sau in mers?.La relantiu e oarecum normal sa se intample asta daca ai atati consumatori.Becuri de 100w Shocked >nu vreau sa ma intalnesc cu tine pe contrasens
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
in relanti se intampla.nu stiu in mers ca nu am ajuns in noaptea padure deocamdata. probabil e oarecum normal. nu le-am pus pentru strada stai linistit. in padure sunt f bune ca vezi prin ce crengi sa nu intri noaptea , cand imi place mie sa merg...
  • xleon

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z1.7DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Alternatorul este probabil de 90w , deci daca tu aduni 2x100w proiectoare de distanta + 2x55w proiectoare de ceata +2x55w faruri cam depasesti incarcarea . Parerea mea sa nu le folosesti mult timp ,doar cateva ore chiar daca ai baterie de 70A .
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
te inseli.Alternatorul are peste 100 de amperi ( nu wati),Nu asa se face calculul1A nu este tot una cu 1 w
  • xleon

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z1.7DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Da da scuze ,m-am grabit . 100A x12v =1200w pai ar trebui sa duca
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
da, dar atata debiteaza la 2000 rpm, la relantiu e mult sub.In plus de asta omul a zis ca are si troliu ( care banuesc ca e electric si trebuie sa aiba peste 2000 w
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
bogdan fronteristu' a scris:o alta intrebare vis a vis de proiectoare. mi-a dat Cip niste 2 proiectoare mari si le-am pus becuri de 100 w . le-am pus pe releu si buton separat pe contact cum mi-a zis Stelea. cand le aprind incarcarea la baterie scade un pic sub jumate de la aproape trei sferturi cat sta in mod obisnuit. mi-a fost si frica sa le mai dau drumul si celorlalte 2 de sus si celor 2 de faza lunga... sa fi pus eu ceva aiurea pe acolo sau e normal?
cam cat e cat de cat in regula sa scada? si daca scade asa la doua becuri cat naiba o sa scada cand voi monta troliu. la voi cei care aveti troliu cat scade?

E normal sa scada, dar nu e foarte relevant. Sa vezi cu troliu ca iti va scadea cam la fel. Ce va scadea la troliu si nu se vede este bateria Laughing Cu fiecare troliere vei fi mai aproape, nu de pom ci de o baterie noua Laughing
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Daca vrei trolieri, iti iei o baterie pe gel, sunt mai rezistente la fenomenu " descarcat- incarcat"...
Pentru asta bateriile Optima sunt cele mai bune, in special cele Optima Yellow Top... are un prieten pe Frontera si se mai troliaza, nu a avut probleme...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR