Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • alupsc56

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 x41nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2010

  • Mesaj Privat
sal.este vorba despre un opel tigra an 2008


M-a lovesc de o problema dupa schimbare unui releu dupa alternator .Am schimbat acel releu fiindca baga ba prea mult curent ,ba prea putin si m-am ales cu o alta problema :computerul de bord numai functioneaza adica cand vreau sa schimb ceva la el scrie no function......

Am fost am puso pe tester si mi-a zis ca trebuie niste coduri de la partea electrica pe care cel de la care am luat masina nu le-a primit cica de la reprezentanta cand a luat-o........

se poate rezolva fara sa mai platesc cateva milioane la reprezentanta?
Skip ads

  • Danny91

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2012

  • Mesaj Privat
pe ce tester ai pus masina? incearca sa o pui cu op-com iar daca nu vezi ca merge si cu elm327 care extrage si pin si orice cod! dar garantat merge cu op-com! ne spui si noua ce ai facut! bafta Cool
  • alupsc56

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 x41nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2010

  • Mesaj Privat
sal merci de sfat .sti unde as putea gasi sigur sigur acest tip de tester?
  • Danny91

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2012

  • Mesaj Privat
daca vrei sa ri-l cumperi pentru tine, parerea mea ca este foarte util... ai vazut ca la service o diagnoza cometa e 50 de lei... Crying or Very sad daca ti-l procuri costa 150 de lei si il ai acolo tot timpul, nici nu stii cand ai nevoie de el.... Wink
oricum, nu vad de ce ar putea sa iti faca probleme calculatorul din cauza la acel releu nou...
sau...nu cumva ai scos releul in timp ce mergea motorul Shocked ? ca atunci e normal sa ai probleme....
Skip ads

  • Danny91

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2012

  • Mesaj Privat
pt tester id`ul meu : i.danny91
  • alupsc56

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1998 x41nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2010

  • Mesaj Privat
era oprit motorul cand a schimbat releu,si a mai mers 2-3 ore dupa computerul de bord

daca iau testerul singur rezolv problema ?
  • Danny91

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Salutare...testerul este destinat atat diagnosticarii cat si citirii si modificarii unor parametrii ai ECU... ideea este ca op-com este creeat special pentru Opel/Vauxhall si Saab si stie exact ce este cu un opel pe cand testerele universale care sunt folosite de marea majoritate a service-urilor au o baza de date cu coduri de eroare generale. Verifica totusi tabloul de sigurante, releul cel nou este GM sau e fake?, nu vreau sa iti fac capul mare dar poate fi atat o problema hardware cat si una software!..... Si un sfat, sincer, nu te duce la orice service de la coltul blocului, unde mecanicii au diplome de patiseri...sunt patit... Incearca mai degraba sa mergi la o intalnire cu baietii, daca nu iti dau un op-com si iei toate modulele modulele la "puricit"...bafta!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR