Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • 13 ZAF

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2012

  • Mesaj Privat
salut am achizitionat de doua luni un opel zafira b 2006 si de cand l am luat in mers pe la 2000 de ture daca o tin constant intrerupe tot timpul (da in bot isi revine da in bot ) si tot asa, am fost la o gramada de mecanici si la reprezentanta au pus testere peste testere si nu da nici o eroare ,intr-un final am dat de un mecanic care a spus ca este egr de vina l am cumparat nou si merge mai prost decat cel vechi . Rog daca stie cineva de sintomele acestea si sa confruntat cu ele spunetimi si mie. Mltumesc
Skip ads

  • aflorii nicusor

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Tigra 2006 Z1.3 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2009

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=57848
Aici ai explicatii. In spatele motorului este si EGR- ul si este in legatura cu clapeta. Sper sa fie de folos.
  • 13 ZAF

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2012

  • Mesaj Privat
mersi frumos maine o sa incerc sa curat si clapeta de acceleratie , poate am noroc sa nu mai dea in bot si apropo de erori la mine nu da nici o eroare nici pe bord si nici pe tester. Mecanicul la care am fost a astupat cu o tabla partea din fata unde iese gazele din EGR si mergea foarte bine nu mai dadea in bot deloc si asa am ajuns la concluzia ca este de vina EGR si m am inselat am montat unul nou si merge mai prost decat cel vechi. Multumesc si sper sa am noroc cu clapeta.
  • 13 ZAF

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2012

  • Mesaj Privat
in sfarsit am dat de un mecanic foarte bun si am rezolvat problema. A curatat clapeta de acceleratie si nu era deacolo,pana la urma am avut un furtunas de vacum care era prea subtire si era pe jumatate si strangulat asa ca l-a inlocuit si vreau sa zic ca masina merge foarte bine acum Very Happy
Skip ads

  • catalinzafira

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2011

  • Mesaj Privat
salut.eu am acceasi problema.unde este pozitionat acel furtunas?
  • 13 ZAF

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2012

  • Mesaj Privat
sal daca dai unpic mai sus la aflorii nicusor unde este vorba de clapeta de acceleratie intra pe pozele acelea si la prima poza se vede si furtunasul acela de vacum este deasupra la chestea aia rotunda numai sa ai grija la grosimea furtunasului pentru ca are un cap mai gros si unul mai subtire eu am pus unul care intra fix pe capatul subtire si nu mai tragea masina bine iar daca pui un pic mai grosut la capatul subtire sa i pui un colier care sa l stranga bine daca nu trage aer si face la fel ,si grije sa nu l sugrumi sau sa l prinzi cu capacul acela de plastic de la motor ca l sugrumi si nu mai trage . Si daca problema este de acolo comanda i furtunasul original .Ti-am trimis un mesaj cu nr. meu de tel poti sa suni daca vrei sa-ti explic mai bine.
  • ConstantinC

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2012

  • Mesaj Privat
am avut aceeasi problema, nu s-a rezolvat pana nu am resoftat calculatorul, e o problema a calculatorului
baietii de la Union Motors sos Buc - Ploiesti, nu am mai avut prob cu asta
incercati si asta
sper ca v-am fost de ajutor
  • catalinzafira

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2011

  • Mesaj Privat
salut.cat a costat resoftarea?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR