Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • kumkum

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
M-ar interesa daca poate cineva sa faca poze dataliate cu roata de rezerva si chitul de demontare(cric, coarba, etc) ce vine original pe Insignia. Daca se poate si dimensiunile jantei si cauciucului in cazul rotii inguste, pentru ca e clar ca nu ar incapea in locas altceva decit o roata de rezerva ingusta fara a suprainalta podeaua portbagajului.
Multumesc.
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salut,

Eu pot sa-ti spun ca am roata de rezerva cu dimensiunile normale(225/55/17),asa am achizitionat-o(SH),insa este adevarat ca are o suprainaltare a podelei portbagajului,montata de uzina deoarece anvelopa de rezerva are acelasi DOT cu anvelopele de pe masina.
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Cu roata de rezerva de dimensiuni reduse castigi cam 5-6 cm in porbagaj sub tava mobila. Roata e de dimensiuni 125/70R17.
Pozele sunt de la un Sports tourer.
Ce pot spune e ca la partea de schimbare a rotii(cric si manivela) sistemul e candit cu...dosul. Manivela e sub forma de L unde partea mobila e _ si poate face o rotatie de 270 grade.

  • dragos1326

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Sunteti tari fratilor.Eu nu am roata deloc.In locasul de sub podeaua din portbagaj am doar chit de vulcanizare (compresor de aer, butelie cu spuma, sufa cu carlige pe capete si carligul de tractare ).As fi vrut si eu roata...ca de....ca tot romanul....obisnuit cu penele.
Skip ads

  • kumkum

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
@crybabyro,
multumesc pentru raspuns, poti sa-mi spui te rog ET-ul si dimensiunea dintre prezoane?
  • noerror

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Dimensiunea intre prezoane poate fi numai una adica 5x120 altfel nu ar fi de Insignia.
ET nu îl știu ca nu am gãsit niciunde informația respectiva, dar dacã ai OPC Line nu stiu dacã poți sa o și folosești.
Eu am comandat masina acuma o luna, și cu toate ca am vrut sa am și roata de rezerva de 16" sau 17" nu s-a putut comanda in legatura cu pachetul de OPC Line.
  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Si eu tot roata subtire am cum e-n poza la crybabyro (btw, crybabyro ce balamuc ai in masina... Very Happy )

Eu pe sedan am si sistem Infinity, iar difuzoarele de pe spate au o carcasa de protectie care ocupa din spatiul portpagajului... Deci am facut bine ca am luat cu roata subtire, dusumeaua fiind mai joasa, astfel bagajul nu ajunge pana-n carcasa difuzoarelor.

Dragos, poate ai uitat sa ti-o comanzi, oricum o poti comanda oricand.
  • dragos1326

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2010

  • Mesaj Privat
N-am uitat.Asa era masina dotata.Si dealerul de unde am luat masina asta, precum si cel anterior de unde am luat fosta masina (Vectra C Edition) + multi multi alti dealeri pe care i-am intrabat aici in Germania despre problema cu roata de rezerva ,....toti mi-au dat acelasi raspuns.In Germania 80-90% dintre masinile care ruleaza pe teritoriul lor (nu care pleaca in afara ) vin cu chit de vulcanizare cum am eu.Nimeni nu mi-a spus insa de ce politica asta....dar in sfarsit.Si faza mai dura e ca nu numai la reprezentante Opel am intrebat.Fosta masina am luat-o de la un dealer Toyota....Ca si masina personala mai detin si un Seat Cupra Bocanegra...cumparat de la reprezentanta Seat.La fel.Nu are roata de rezerva.Am mai intrebat si la cateva reprezentante VW.Acelasi raspuns.Ca cica asa vin direct din fabrica.....
Asa ca...mergem cu chitul dupa noi.Oricum aici e alta problema.Eu de exemplu sunt membru ADAC ( ACR la noi ).In Germania sunt milioane de membri ADAC.Numai ca aici clientul e stapanu`.Daca ramai cu masina in pana (de orice fel) ....suni la ei...oriunde te-ai afla in Europa....si in maxim o ora o cea mai apropiata masina de tine se deplaseaza si-ti remediaza problema.Daca nu se poate remedia pe loc....si trebie ca masina ta sa ajunga intr-un service.....te iau...te cazeaza in cea mai propiata locatie....iti iau masina pe platforma....a doau,a treia zi...etc...te trimit acasa (cu tren,cu avion, etc)....si toata aceasta cheltuala....ei platesc pentru tine.Asa ca.....pentru ce-mi trebuie o banala roata de rezerva?
Scuze de Offtopic.....
Toate bune.
Skip ads

  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
noerror a scris:Dimensiunea intre prezoane poate fi numai una adica 5x120 altfel nu ar fi de Insignia.
ET nu îl știu ca nu am gãsit niciunde informația respectiva, dar dacã ai OPC Line nu stiu dacã poți sa o și folosești.
Eu am comandat masina acuma o luna, și cu toate ca am vrut sa am și roata de rezerva de 16" sau 17" nu s-a putut comanda in legatura cu pachetul de OPC Line.

Crede-ma ca e strictul necesar si toate isi au utilitate:
- cutter(de cate iri nu am injurat ca nu aveam cu ce sa tai...oaresce)
- chingi(obisniuesc a mai cara chestii lungi)
- saci(ai patit sa ajungi in piata dupa legume de conserve si ca sari cu plasa?)
- ata(pentru sacii de mai sus)
- invertor(bun cand ai nevoie)
- doua trei pungi de nailon
- vesta reflectorizanta(sper sa nu am nevoie)
- cateva baloane(copii adora cand le distragi atenti pentru cateva momente cu un balon umflat)
- bucata de lemn(esprijinul capacului mobil in cazul in care pui 2-300 kg in portbagaj)
Tot ce e acolo e strictul necesar Very Happy(ca nu sunt aranjate...si asa pleaca care incotro, la ce bun sa le aranjez?)
  • x678001

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Glumeam si eu Wink
  • Kissdragos

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
dragos1326 a scris:Sunteti tari fratilor.Eu nu am roata deloc.In locasul de sub podeaua din portbagaj am doar chit de vulcanizare (compresor de aer, butelie cu spuma, sufa cu carlige pe capete si carligul de tractare ).As fi vrut si eu roata...ca de....ca tot romanul....obisnuit cu penele.

Si eu la fel Neutral
  • noerror

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Nici eu nu am, și am început sa caut pe net sa vad cam cât ar costa, fiindcã când am întrebat la Opel la noi, mi-a spus ca nu prea poate face rost.
Am gãsit una singura dupã multe cãutãri, mai exact pe ebay la prețul de 199 euro.
Acuma sunt în dubii dacã merita sau nu !?!
Skip ads

  • cocoalex24

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Daca gasiti in Romania va rog sa-mi spuneti si mie.
  • kumkum

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
La Insignia se potriveste rezerva slim de la BMW serie3-E46/serie5-E39 din 2000-2004. Eu am gasit 125/80 R17 si se potriveste bine.
Diferentele, nesemnificative zic eu, ar fi ca gaura centrala este mai mare in cazul rotii de BMW si unghiul conului pe care stringe piulita este mai mic. Oricum roata se fixeaza/centreaza bine pe butuc si nu sint probleme. Succes la vinatoarea de roti! Laughing
  • deleted-79463

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Si eu sunt interesat de o roata de rezerva (ingusta), cric, cheie pt roti, pt un opel insignia 2009. Daca cineva are de vanzare sunt interesat.
  • deleted-79463

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Daca sunteti interesati pot face rost de roata de rezerva (mica),nefolosita, pentru opel insignia 125/70/17.......pt cei interesati dati-mi msj pe privat
  • dragos1326

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Ok.Da nu ai scris esentialu`.Cat costa?
  • deleted-79463

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
aflu in momentul cand ajung in tara....sunt nefolosite.....ajung cam intr-o saptamana.....din cate am discutat probabil va fi undeva la 800 ron buc....depinde cate o sa aduca.
  • noerror

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2012

  • Mesaj Privat
zanfy mersi de mesajul privat. Cam la prețul asta gãsisem și în Germania . Am sa te mai bazai în ianuarie, poate o sa mai ai atunci .
  • deleted-79463

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
ok....aduce un amic......spune ca le gaseste foarte greu.............acum mi-a spus ca are vre-o 4 si spera sa mai gaseasca vre-o 2 pana ajunge in tara.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR