Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:hai sa zicem ca sunt in mijlocul intersectiei (am trecut pe verde)
sa zicem ca stau suficient de mult in intersectie si se face rosu pe unde am intrat eu si verde la ceilalti
de unde stiu eu ca s-a facut rosu la mine si verde la ceilalti?
de la mama omida?
sincer sa va zic nu am glob de cristal sa ghicesc si nici nu mai am posibilitatea sa vad ce culoare e la semaforul de care am trecut.


Iti vand un pont de 1000 de puncte :

esti in mijlocul intersectiei si nu stii daca sa treci - te poti uita ce culoare au pietonii pentru cei cu care te intersectezi din dreapta in situatia data Wink
Skip ads

  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Inca un detaliu important, acum l-am aflat:

Cel cu Solenta pe langa ca nu a semnalizat intentia de a face STANGA, NICI NU ERA INCADRAT pe banda care trebuie ptr a face STANGA !
Era obligat sa o ia inainte.Cu toate acestea a blocat intersectia in intentia lui de a vira stanga, si a produs dezastrul care l-a produs.

Chestia asta s-a vazut si pe camere.Sincer nu stiu ce dracu` astepta Garcea acum.
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
[quote="Drogas"]
jgyprime a scris:

esti in mijlocul intersectiei si nu stii daca sa treci - te poti uita ce culoare au pietonii pentru cei cu care te intersectezi din dreapta in situatia data Wink


Rosu.La pietoni se pune si cu 10-15 secunde inainte rosu, inainte sa dea drumul la masinile de pe sensul celalalt.
Verifica.In multe locuri din Bucuresti se intampla asta.Deci e irelevant.
Totusi ar fi un pont bun.Daca pietonii inca aveau verde (desi ma indoiesc) cand Zafira a plecat de pe loc sa elibereze intersectia, treaba e cam clara !
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Drogas a scris:
jgyprime a scris:hai sa zicem ca sunt in mijlocul intersectiei (am trecut pe verde)
sa zicem ca stau suficient de mult in intersectie si se face rosu pe unde am intrat eu si verde la ceilalti
de unde stiu eu ca s-a facut rosu la mine si verde la ceilalti?
de la mama omida?
sincer sa va zic nu am glob de cristal sa ghicesc si nici nu mai am posibilitatea sa vad ce culoare e la semaforul de care am trecut.


Iti vand un pont de 1000 de puncte :

esti in mijlocul intersectiei si nu stii daca sa treci - te poti uita ce culoare au pietonii pentru cei cu care te intersectezi din dreapta in situatia data Wink
gresit
acel semafor nu mi se adreseaza ci se adreseaza pietonilor...
uneori pietonii pot avea rosu si masinile verde.
e foarte des intalnita pe strazile care prezinta scuar pe mijloc.
exemplu:


semafoarele de la masini le-am figurat cu patratele iar cele de la pietoni cu cerculete
sa zicem ca eu aujng in situatia de a fi fix in mijloc fiind blocat de diversi mocofani...
situatia din care am plecat e figurata acolo conform culorilor...
sa zicem ca o iau la stanga pe linia albastra
ce fac daca pietonii au verde (intre timp s-a facut verde la ei)
in stanga la semafor eu vad verde deci dupa logica ta eu am inca verde...
Skip ads

  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
@jgyprime

In cazul meu, mocofanul a luat-o la stanga.Nu avea dreptul asta fiind incadrat gresit, nu a semnalizat, nimic!Astept pe idiot sa faca stanga, desi nu are voie (mocofanu fiind incadrat aiurea)...dau sa inaintez Inainte si sunt lovit de ditamai duba din dreapta !
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nu ma refeream la cele zise de tine ci la cele zise de Drogas
eu consider ca a te uita la semafoarele pietonilor e acelasi lucru ca a conduce dupa ureche (mi se pare ca am prioritate dau inainte ca sunt smecher)
nu intelege ca fac aluzie la situatia ta
tie iti dau dreptate (de fapt nu tie ci tatalui tau ca el e implicat in accident)
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
@jgyprime cu logica asta...nu ai mult de trait...
Ma refer la ce a zis Drogas, nu la ce zici tu.

Am zis, semafoarele pietonilor se fac verzi si rosii cand vor ele, nu cand trebuie.
Despre corelatie, ce sa mai zic: total alandala !


LE: Din ce scrie pe aici, bizonu` cu VW Transporter trebuia sa astepte eliberarea intersectiei, nu sa se bage ca berbecul (talpa!) ca tocmai ce se facuse verde!:

http://forum.softpedia.com/....php/t478058.html


Ultima modificare facuta de M4V3RiCK la Vin 29 Jun, 2012 5:01 pm, modificat de 2 ori in total
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@jgyprime

Acum legat de desenul tau eu nu am intalnit asa intersectie in viata mea, e foarte confuz pentru pietoni sa treaca si sa se opreasca la mijloc.

Dar se poate sa existe in realitate nu neg.

Un semafor daca se adreseaza pietonilor sau nu si eu il vad nu inseamna ca nu il pot folosi drept reper.
Vezi poza mai jos si ai sa vezi la ce semafor pentru pietoni ma refer. Acolo daca e rosu si eu intruu in intersectie si nu stiu daca sa inaintez la ala ma uit primul daca e rosu e clar ca trebuie sa plece cei cu care ma intersectez din dreapta.
Nici un manual de legislatie nu te invata ce te invata practica.
In trafic te folosesti de toate informatiile disponibile. Tu ai zis mai devreme ca nu esti mama-omida sa stii ce culoare ai la semaforul de care tocmai ai trecut. Eu ti-am demonstrat ca poti sa aflii ce culoare ai.
Nu ma opreste nimeni sa fac corelatii sa imi dau seama cand sa trec sau nu, si in nici un caz nu inseamna condus dupa ureche.
Scheme din astea mai sunt in trafic o sa mai scriu cu alta ocazie.


Skip ads

  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Acum ma intreb Asirom-ul cat ar putea sa ma despagubeasca ptr treaba asta?
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Unde gasesc si eu o schema cu sasiul/caroseria masinii? E dintr-o bucata, sau e modulara?
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Rezolvat.Respectivul a fost gasit VINOVAT.

Unde pot gasi un service OK ?
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
a fost gasit vinovat pentru ca .... detaliaza te rugam
Skip ads

  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
@respected a incalcat asta:

art 105 - Se interzice intrarea intr-o intersectie chiar daca semnalul luminos ori un indicator de prioritate permit, daca din cauza aglomerarii circulatiei conducatorul de vehicul risca sa ramana imobilizat, stanjenind sau impiedicand desfasurarea traficului.

A doua oara:

ART. 101
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:
............................
7. nerespectarea obligatiei de a permite parasirea intersectiei conducatorului vehiculului ramas in interiorul acesteia;


ART. 108
(1) Savarsirea de catre conducatorul de autovehicul sau tramvai a uneia sau mai multor contraventii atrage, pe langa sanctiunea amenzii, si aplicarea unui numar de puncte de penalizare, dupa cum urmeaza:
3 puncte de penalizare pentru savarsirea urmatoarelor fapte:
6. patrunderea intr-o intersectie atunci cand circulatia in interiorul acesteia este blocata.

In principiu nu s-a asigurat, si nu a permis unei masini parisirea intersectiei, chiar daca el avea culoarea verde la semafor.
Pentru asta.

Acum, stiti un service OPEL ok, pe partea de tinichigerie?
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Ai avut pile bune...

"art 105 - Se interzice intrarea intr-o intersectie chiar daca semnalul luminos ori un indicator de prioritate permit, daca din cauza aglomerarii circulatiei conducatorul de vehicul risca sa ramana imobilizat, stanjenind sau impiedicand desfasurarea traficului. "


O masina care trece pe rosu singura prin intersectie nu inseamna ca "intersectia e blocata" si de aia nu trebuie sa patrunzi in ea si nici ca circulatia e aglomerata....inseamna neacordare de prioritate clasica.

Daca am cedeaza trecerea pe un drum secundar la intersectia cu un drum cu proritate si vad ca vine cineva pe drumul cu prioritate dar intru in fata celui care are prioritate si respectivul ma loveste din spate.... e vinovat cel de pe drumul cu proritate ca nu a respectat distanta regulamentara fata de cel din fata si la lovirea din spate e vinovat cel care loveste .... Idea
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
deci practic cel cu duba a incalcat si acest punct
a intrat in intersectie aglomerata...


Drogas a scris:Daca am cedeaza trecerea pe un drum secundar la intersectia cu un drum cu proritate si vad ca vine cineva pe drumul cu prioritate dar intru in fata celui care are prioritate si respectivul ma loveste din spate.... e vinovat cel de pe drumul cu proritate ca nu a respectat distanta regulamentara fata de cel din fata si la lovirea din spate e vinovat cel care loveste .... Idea
nu mai interpreta legea cum ti se pare tie
e neacordare de prioritate si gata...
daca cel care are prioritate poate dovedi ca nu i-ai dat prioritate (martor ocular, camera de bord, camera trafic, etc) esti VINOVAT
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Cazul de mai sus l-am inventat ca dovada a modului in care se judeca aceiasi speta cu a colegului nostru cu zafira.
Zafira are rosu pe semaforul ei, se plimba in intersectie pe culoarea verde a dubei, si soferul dubei e gasit vinovat pe o speta care nu are de a face cu cazul "intersectia nu e aglomerata" " circulatia nu e blocata" soferul dubei cand a decis ca trebuie sa plece nu avea pe nimeni in fata, intersectia era goala, la mijlocul intersectie s-a trezit cu zafira in fata.

Politistul care a judecat e ruda clara cu judecatorul lui Huidu.

PS Uite ce inseamna intersectie blocata. Aici daca ai verde nu intrii pentru ca se creeaza blocaj total.


  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
acolo nu ai pe unde sa intri...
e cu totul altceva...

ieri am avut o contra cu o vita (a nu se intelege doamna, sunt specii diferite), intr-un sens giratoriu larg unde de obicei se circula cu viteza (adica poti sa-l iei lejer cu 70), nu mi-a dat prioritate in conditiile in care masina din fata era la maxim 5 metri.
masina ei de-abia incapea intre mine si cel din fata
nici nu cred ca s-a gandit sa apese pe pedala de frana..
am franat foarte violent (au scartit rotile pe spate) si cel din spatele meu a tras si el la fel de violent de volan si a ajuns in dreptul meu, chiar a trecut de mine...
m-am bagat in fata ei, s-a oprit si i-am cerut motivul pentru care nu mi-a dat prioritate si mi-a zis ca nu a vrut ca e smechera...
va dati seama cat m-am abtinut sa nu-i trag una in bot (a nu se intelege gura, vitele nu au gura, au bot)
daca aveam telefonul pus pe filmare (de obicei il pun insa am zis ca nu e cazul pentru 500 de metri) intram cu nesimtire in ea si chemam si politia...
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Lasa filmarea ... mai bine ca ai evitat, daca te judeca politistul de mai sus dupa filmare erai acuzat ca ai lovit-o deoarece aveai viteza si "nu ai adaptat viteza la conditiile de drum" si "nu ai pastrat distanta regulamentara fata de autovehiculul din fata" .

PS Poate pare ca sunt prea acid in legatura cu cazul dar ma gandesc ca mi se poate intampla si mie sa fii mascat de un autobuz/duba etc, sa ai verde si sa busesti pe cineva care merge pe rosu. Si culmea mai esti gasit si vinovat pe o speta ca nu are legatura cu cazul.
De asta imi e scarba mie de Romania- vezi Huidu.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
de evitat l-am evitat la limita pentru ca nu aveam decat vreo 45-50 la ora si m-am bazat ca vaca respectiva vede semnul de cedeaza trecerea care era mai mare decat capu ei...
daca nu ma insel a trecut si printre pietonii care treceau fara nici un stres...

in 14 ani de soferie nu am avut nici un accident din vina mea
am avut cateva accidente pe care sincer nu puteam sa le evit (eu cu masina oprita sa dau prioritate, intra mocofanul in fundul tau nu ai ce face, mergeam pe banda 1 si dintre masini iese alta fix in dreptul meu, etcetcetc) insa fara urmari grave (nici la masini nici la persoane)

ideea e ca si eu am ramas in strada pentru ca nu aveam cum sa trec de intersectie si am fost claxonat de cei care li se facea verde si eu ii blocam dar ce puteam face?
sa pun elice la masina si sa zbor de acolo?
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Drogas a scris:Ai avut pile bune...

O masina care trece pe rosu singura prin intersectie nu inseamna ca "intersectia e blocata" si de aia nu trebuie sa patrunzi in ea si nici ca circulatia e aglomerata....inseamna neacordare de prioritate clasica.

Daca am cedeaza trecerea pe un drum secundar la intersectia cu un drum cu proritate si vad ca vine cineva pe drumul cu prioritate dar intru in fata celui care are prioritate si respectivul ma loveste din spate.... e vinovat cel de pe drumul cu proritate ca nu a respectat distanta regulamentara fata de cel din fata si la lovirea din spate e vinovat cel care loveste .... Idea


Off...cati habar nu au de lege...

TU TOT NU PRICEPI, ca Zafira a intrat pe verde?! Intri pe verde...poate sa se puna si 10 de rosu dupa tine, te doare in cur ! Exemplu...treci pe verde.
La un moment dat unul cu tirul din fata ta se gaseste el sa faca stanga, si blocheaza intersectia pret de 3 semafoare. E vina ta ca ala nu mai lasa pe nimeni sa treaca?!
Legea spune ca daca ala cu tir-ul e intersectie acolo, chiar daca ai verde tre sa-l lasi sa treaca.

Pile ?! Sigura pila a mea a fost ca cunosc bine legea ! Dar fie ca tine, ca am avut pile.
Fa exact la fel: intra pe verde, loveste pe unul care nu l-ai lasat sa iasa din intersectie, si dupa intreaba-te ce pile a avut !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR