Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Drogas a scris:
Zafira are rosu pe semaforul ei, se plimba in intersectie pe culoarea verde a dubei, si soferul dubei e gasit vinovat pe o speta care nu are de a face cu cazul "intersectia nu e aglomerata" " circulatia nu e blocata" soferul dubei cand a decis ca trebuie sa plece nu avea pe nimeni in fata, intersectia era goala, la mijlocul intersectie s-a trezit cu zafira in fata.



Si iti repet pentru a N-a OARA ! ZAFIRA in intersectie a intrat pe VERDE. NU PE ROSU . Ai intrat pe verde in intersectie, poate sa se puna si 10 ROSU, nu esti vinovat ca tu ai ramas acolo blocat de altcineva, care a intrat cu tine la randul lui in intersectie initial libera libera !
Prioritate?! Problema prioritati se pune doar intr-o intersectie nesemaforizata, pe directia de mers inainte.NU ESTE CAZUL AICI!

Si la modul cel mai serios, PUNE MANA PE CARTE, ca deja incepi sa ma enervezi.
Ca tine sunt destui care au impresia ca sunt ei soferi grozavi si cunosc legea, si defapt nu cunosc NIMIC
Skip ads

  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Drogas a scris:circulatia nu e blocata" soferul dubei cand a decis ca trebuie sa plece nu avea pe nimeni in fata, intersectia era goala, la mijlocul intersectie s-a trezit cu zafira in fata.
Politistul care a judecat e ruda clara cu judecatorul lui Huidu.


A venit lansat ! La tine mai am 2 M sa ies din intersectie, e mijlocul intersectiei ?! Benzile 5-4-3-2 asetpta frumos eliberarea intersectiei.Numai 1 cu duba se gaseste sa intre ca BOUL ca a prins el verde.
Si iarasi iti repet: Pune mana pe carte !
Poate soferu` dubei sa fie var cu Huidu, nicidecum politistu`.
Nu vad, ma bag ce p**a mea! Ca doar e verde !


De ce plm aveti impresia ca daca unul ramane in intersectie a trecut pe rosu ?! Deja m-am enervat !
Tu ce dracu ai fi facut ?! Ai fi ramas acolo si nu ai mai fi plecat, sau ce ?!

Acum pe bune: Esti taximetrist ?! Ca aia se cred asi si nu au idee de nici o lege !

Uite si schema, sa priceapa tot omu :

1. Zafira. 2 Solenta. 3. VW Transporter.


LA MIJLOCUL INTERSECTIEI ZICI ?! Daca era ca tine, el trebuia sa aiba stalpul drept indoit, nu eu ! Cum se face ca nu mi-a intrat in aripa dreapta fata (intacta, nici macar o zgarietura), ci fix pe centrul masinii ?!

Asa pot spune si eu, ca nu mi-a acordat prioritate ! Am intrat pe VERDE in intersectie, am intrat !
Mi se rupe ce se pune in spatele meu.Legea spune clar, chiar daca ai verde (in cazul celui cu DUBA -trebuie sa te asiguri, nu intrii ca bizonul !)
Si mai ales trebuie sa conduci preventiv, mai ales cand NU VEZI. Nu vezi, nu intrii !Franezi!


Ultima modificare facuta de M4V3RiCK la Mar 03 Jul, 2012 1:28 pm
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Te rog sa o lasi mai usor, ca nu suntem amici la bere.

In 20 de ani de soferia tata a avut si permisul suspendat o singura data pentru o ca a trecut pe verde si din cauza unui autobuz care nu a putut face manevra a ramas ultimul, a trecut si nu l-a lovit nimeni si dupa intersectie l-a oprit garcea, a ramas fara permis. A facut contestatie la politie si a fost respinsa.

Nu ma trimite tu pe mine la lege. Nu e nici o lege care sa dea dreptate unuia care trece pe ROSU- ca doar era ROSU cand a trecut.

Faptul ca garcea incadreaza cum vrea el e alta treaba care nu ma mira, ci imi face greata.

NU exista nici o lege care sa spuna ca daca ai verde trebuie sa te asiguri inainte sa treci.

Imagineaza-ti ca nu merg semafoarele si tu ai cedeaza si el are drum cu prioritate si el intra in tine ca urmare a faptului ca i-ai taiat calea.
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
@Drogas la modul cel mai serios, tu ai probleme de logica ! Ca sa nu zic altceva !

Repet, unde dracu a intrat taica-miu pe rosu in intersectie ?!

Ba te trimit inca o data la lege ! Conteaza culoarea pe care ai intrat in intersectie. Iara aceea era VERDE, NU ROSU.
Am afirmat eu undeva ca ai dreptul sa intrii pe ROSU in intersectie ?!

Daca te prinde rosu in intersectie, nu mai e problema ta. Legea spune foarte clar: ceilalti trebuie sa astepte eliberarea intersectiei, chiar daca au prins verde. (prima regula)
Si regula 2: Nu vezi, nu intrii !

Si inca o data dai dovada ca nu cunsoti legea absolut deloc.

Iti repet ptr a mia oara: Conteaza pe ce culoare intrii in intersectie, nu pe ce culoare iesi !
Nu vrei sa acepti, ca nu ai cum sa fi prins pe rosu in intersectie in urma unui blocaj, sau ce vrei sa demonstrezi tu aici ?!

Dupa logica ta, daca te-a prins rosu in intersectie ca te-a blocat unul, ce sa faci? Sa te teleportezi pe partea cealalta, ca incomodezi pe unu care are verde la semafor?
Ce ar trebui sa faci dupa tine ?!


Dar sincer nu imi mai bat capul cu tine.Sunt ca tine 90% care au impresia ca cunosc legea, si de fapt nu cunosc nimic.
Daca prinzi un pieton pe trecere pe rosu, si tu ai verde la semafor, poti sa-l omori nu? ca doar tu ai verde !
Desi pietonul cand a intrat in intersectie initial avea verde, dar l-a prins rosu intre timp.

La modul cel mai serios: ai macar 25 de ani ?
Skip ads

  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Drogas a scris:

NU exista nici o lege care sa spuna ca daca ai verde trebuie sa te asiguri inainte sa treci.

Imagineaza-ti ca nu merg semafoarele si tu ai cedeaza si el are drum cu prioritate si el intra in tine ca urmare a faptului ca i-ai taiat calea.


Ptr intersectii exista aceea lege.Exista conducerea preventiva, exista o gramada de chestii.

Exemplu:

Ai o curba cu linie discontinua (deci iti permite sa depasesti). Dar tu daca nu vezi nimic, te bagi, nu?
Ca doar ai linie discontinua ! Cam asa e logica ta.

Si cand nu functioneaza semafoarele se aplica cam aceeasi lege.

E aglomerat.Intersectia e blocata de aia care nu sunt pe drumul cu prioritate.Tu ce faci...intrii cu 70 la ora in ei, ca doar tu ai prioritate, nu?!Si ca atare trebuie sa fie libera!
Pai tre sa ai probleme grave, daca gandesti asa !
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Drogas a scris:
PS Poate pare ca sunt prea acid in legatura cu cazul dar ma gandesc ca mi se poate intampla si mie sa fii mascat de un autobuz/duba etc, sa ai verde si sa busesti pe cineva care merge pe rosu.


Exact, daca autobuzul/duba din stanga ta STA PE LOC la trecere (era si o trecere acolo), tu treci glont pe langa el ca ai verde!Nu te gandesti o clipa de ce dracu ala sta, de ce ala din stanga lui iara sta, de ce dracu stau toate masinile la stop si inca nu s-au pus in miscare !Desi in secunda aia s-a pus verde.
Si nu te gandesti ca dupa duba de care nu vezi nimic, poate sa iti iasa un pieton in fata si sa-l faci zob, nu?

Instinctul ce iti spune in cazul asta? Sa apesi pedala de acceleratie: verde calc-o !
Sau sa franezi ?Tocmai ca este o situatie riscanta ?


Eu unul cand intalnesc o situatie din asta, franez, incetinesc.
Tu se pare ca o sa calci acceleratia ca si cel cu VW Transporter.
Ca ti se pare corect !

Vezi ca iti apare o masina in fata, si nici macar nu ciupesti frana.

De aia e tipul vinovat.Azi o masina, maine un pieton, sau un viitor HUIDU !
Dom`le eu cand am depasit, era linie discontinua ! Ce daca nu vedeam nimic !
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
rezolvarea acestei situatii ar fi simpla daca dim momentul in care se face rosu pe un drum, pe toate drumurile din intersectie sa mai ramana 10 secunde rosu si apoi sa se faca verde pe celalalt drum
in felul asta s-ar evita astfel de situatii

ca sa nu mai zic ca culoarea galbena a semaforului sta doar 2 secunde... timp in care iti e imposibil sa opresti de la 50 de km/h...

sunt multe tampenii care ni se par normale insa nu sunt deloc normale...
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
@jgyprime

Corect. Plus ca acolo drumul din 4 benzi se ingusteaza in fix 1 banda utilizabila, ca un destept s-a gandit sa planteze o statie de tramvai.
Plus ca ar trebui semafor special ptr la stanga si pe sensul ala de mers, si una din faze sa fie doar ptr virat la stanga, etc

Chestia e ca in intersectia aia s-au produs accidente destul de nasoale de-a lungul timpului.
Skip ads

  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Am urmarit "discutia".Amuzant...!Nu de alta,dar am trecut acum aproape doi ani printr-o situatie identica,intrat pe verde,masina din fata blocandu-ma la iesirea din intersectie,apoi dezastru,Toyota Prius venit lansat pe culoarea intre timp verde pe sensul lui de mers.Toyota Prius-dauna totala(masina avea doar 30 de zile!),la mine fata in dreapta....dezastru.Urmare,ma scoate Garcea vinovat ca "am ramas imobilizat in intersectie",lucru care comform legii se penalizeaza,art.115 parca,apoi a urmat contestatie,un an de judecata,am castigat procesul,mi-am facut masina,Toyota a mers pe Casco samd.Este tare greu de demonstrat.In primul rand,toate semafoarele au delay minim de sincronizare 2 secunde rosu in plus fata de schibarea in rosu pe sensul opozit(se poate verifica).Nicaieri nu se specifica insa la lege ca nu poti intra "lansat" pe culoarea verde a semaforului.Conduita preventiva este de asemeni discutabila in cazul asta.
Nu mai exista din momentul intrarii "intelegerii amiabile" culpa comuna.Ori este intelegere amiabila,ori este constatarea organului,ori contestarea constatarii,unul dintre participanti are un grad mai mare de culpabilitate.Din moment ce ai ramas in intersectie,blocat,...si tu ar fi trebuit sa te reasiguri la repunerea in miscare.Acum ,cum am mai spus,este discutabila treaba,totul depinde de logica pe care o va aplica judecatorul si de cate argumente vei aduce "pro" pozitiei tale.Banuiesc Garcea deja v-a lasat sa va ...judecati,altfel ar fi trebuit sa se intocmeasca o comisie de examinare care sa decida gradul de vinovatie.Nu exista la politie "cazul nu poate fi solutionat".
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
@micky001

Nu, Gargea l-a scos pe cel cu VW Transporter VINOVAT, si i-a intocmit si dosar penal ptr vatamare corporala din culpa.

Bonus: 3 luni permisul suspendat, fiindca nu a binevoit sa se prezinte la timp.
I-a gasit Garcea ceva, nu e problema.A sunat de 3 ori dupa el, sa se prezinte..si omul o tot lungea.
Ca peste 2 ore, ca peste o ora...
Asta dupa ce ora era stabilita de vineri !


Ghinionul lui a fost ca in mod intentionat a enervat pe cine nu trebuie, prin neprezentare la ora stabilita.
Omul avea de cand sa lungesca problema, sa plece din tara, etc.

Si cred ca mai e o posiblitate: Omul chiar sa fi intrat pe rosu !
Pe camera se vede doar cum el vine ca bizonul pe banda libera, in timp ce masinile inca stau pe ambele sensuri.

Daca te stii nevinovat, de ce eviti prezentarea verdictului ?! Si nu stii cum sa fugi de responsabilitate?
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Pai ,atunci treaba este simpla.Daca au trecut 15 zile de la producerea accidentului,nu mai are loc de contestatie,cu care s-ar lungi agonia,si -ti faci masina.Cei de la asigurari garantat o sa-ti faca mai intai o propunere de dauna totala,care vine in doua variante(nu neaparat insa),cu pastrarea "epavei" sau cu predare.Daca insisti totusi,pana la urma este obligatia lor sa ti-o repare,doar mergi pe asiguraraea lui,si ai drepturi,indiferent de costurile aferente reparatiei.Bineanteles,la intocmirea raportului de dauna,o sa-ti spuna baietii de la service daca mai iese masina "sigura" sau nu.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ala cu VW este de vina pentru ca nu asa se procedeaza in intersectie.Nu pleci ca taurul furios si dai peste tot ce prinzi doar ca ai verde.Plus ca daca intersectia a blocata conform legii nu ai voie sa intrii in ea.Poti sa ai verde unde vrei tu.
Tu sau cine conducea Zafira conform legii trebuia sa primeasca amenda pentru blocarea intersectiei.Plus ca soferul Zafirei trebuia sa se uite in dreapta daca vin masini in momentul in care s-a pus in miscare.Ca doar stia ca a ramas blocat acolo ceva timp si era posibil sa se fi facut rosu pentru directia lui de mers, iar ceilalti deja sa fi primit verde.
De aceea in statele civilizate semaforul se afla de cealalta parte a intersectiei.
Skip ads

  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
@cangri Eu sa platesc amenda fiindca un destept cu Solenta blocheaza juma de intersectie ca vrea el sa faca stanga de pe banda 2, in loc de banda 3 cum e normal, nu ?
Tare asta !
  • micky001

  • Mesaje scrise: 1,318
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Omega 1997 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Nu @Cangri,nu este el cel care a blocat intersectia,ci cel care a oprit in fata lui punandu-l in situatia de imobilizat.Adica eu daca franez in mijlocul intersectiei ca muschii mei vor spre o alta destinatie decat varianta in care sunt incadrat,X, care automat se opreste in spatele meu(eventual mai este si pocnit...) are vre-o vina?Si taurul cu Prius care a intrat in mine,tot asa a fost povestea,eu si un Jeep in paralel dreapta,opriti in spatele unui TIR.Jeep-ul reuseste sa tasneasca pe langa Tir,ma lasa descoperit si intra Prius-ul in mine,direct si fara urma de franare.Identic raspunsul,nu m-a vazut(!).Ori eu deja eram la iesirea din intersectie,nu se punea problema intrarii intr-o intersectie blocata,plus ca...stationam inca.Pai daca am o avarie,pana la urma,se opresc calutii si nu mai vor,in mijlocul intersectiei,trebuie ca la venirea culorii verde pentru cei din dreapta sa navaleasca peste mine? Smile Evident vina a fost a taurului cu VW,doar ca si colegul,tatal sau,daca s-ar fi reasigurat un pic...,nu ar mai fi fost discutia asta,aici,acum.Sunt alaturi de colegul nostru,tocmai pentru ca am trecut printr-o situatie a-l dracului de asemanatoare,tot intr-o intersectie destul de larga,unde-i mai greu sa gresesti,ori,...cand este sa se intample...Tinand cont si de faptul ca personal sunt cam...atasat de Opel-ul meu,am fost devastat,nici nu am dormit in prima noapte,cat muncisem la masinuta.Asa ca stiu cam prin ce trece,si sunt cum am spus,alturi de el.Efectiv i-mi venea sa-l strang de gat pe boul care mai si zambea si tot tragea ca ...bine ca suntem intregi,ca ne intelegem,era si politie in intersectia partial dirijata,ce sa mai spun,(airbag lateral sarit,nevasta-mea cu dit-ai cucuiul in frunte,motor sarit din suporti,dreapta fata varza...) si ...identica situatia,nu s-a prezentat la politie in seara aia,pe motiv ca-i...obosit! Dar asta este,cand discuti cu baiatul directorului de la TermoNuclear Cernavoda.... care a doua zi vine la politie cu A4 nou nout,celofane pe banchete... Chiar si dupa toate astea ,cazi vinovat.Ironic,dar ...real!
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Acum am nevoie de un service care sa nu isi bata joc. Stiti unul OK pe tinichigerie?
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Nimic ?!
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Vezi anuntul de la Publicitate daca-ti convine.
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
M-am uitat...am nevoie de un service cu decontare directa cu Asirom.
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Dupa 4 luni de stat pe bara, in sfarsit am rezolvat cu masina.

Cost reperatie: 2000 de Euro
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR