Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Salutare!

Ieri mi s-a intamplat necazul Sad La intersectia bld-ului Ferdinand cu Mihai Bravu- Bucuresti).
Nu conduceam eu, ci taica-miu om cu experienta, cu carnet din `88 si peste 1 milion de km facuti pana acum.

Intra in intersectie de pe Ferdinand, trece de jumatatea ei. In fata un cretin cu Solenza care nu s-a incadrat cum trebuie, nu a dat semnal, dorea sa faca stanga spre Mihai Bravu sa se duca cater Iancului.
Asteapta taica-miu sa faca manevra, nu putea nici sa se bage pe banda intai sa treaca de Solenta, ca tot curgeau masini, si nimeni nu l-a lasat sa treaca.
In fine reuseste ala cu Solenta sa plece, elibereaza intersectia.Pleaca si taica-miu de pe loc (la semafor cel de pe Mihai Bravu cum vi dinspre Obor, masinile inca stateau la stop).
Da sa plece, nu face nici 2m, ca se trezeste cu ditamai VW Transporter lovindu-l in portierea dreapta ! In secunda 2 se trezeste proiectat in statia de tramvai de la Iulia Hasdeu.

Rezultatul:

Portierele pe partea dreapta facute praf, stalp facut praf, geamul de la portierea dreapta fata spart, Airbag dreapta lateral sarit, sora-mea care din fericire s-a ales doar cu cateva julituri/ vanatai la picioare.

Lojeroane (desi cred ca e sasiul) arcuite bine.

Bonus: odata masina proiectata in statia de tramvai sau pe bordura ei: 2 jante facute varza, geam stanga fata facut tandari de la torsiunea caroseriei cred, acelasi lojeroane (desi cred ca e sasiul facute praf). Intr-un cuvant masina pe centru e facuta 8 !

Nu se mai inchide nici o usa cum trebuie.

Nu stiu cum au reusit ai mei sa o duca de la politie pana la Branesti (Ilfov) pe rotile ei.
Cica nu bate nimic, geometria e OK, desi m-as mira sa mai fie intreaga. Aripi fata, aripi spate, intacte.


Concluzie:


Cel cu VW Transporter, spune ca nu i-ar fi vazut pe ai mei, din cauza unei dube care o avea in stanga lui.A prins verde in secunda aia si i-a dat talpa.
Defapt asta a fost si declaratia lui la politie: "Nu v-am vazut !"

Sora-mea spune ca l-a vazut cum se apropia.Si nu aproape, ci de la 10-15 M distanta ! Omul in nici un caz nu a plecat de pe loc in momentul ala.
Prima ei reactie a fost: "Dom`le ce dracu ai facut?! De ce dracu nu ai franat? De ce nu ai franat !"
Exact asta s-a intamplat, omul nu a pus deloc frana.Dar deloc.

La politie:

S-a cerut si vizionarea camerelor video, ia politaiul a confirmat ca tot ce am spus aici a fost adevarat, si ca declaratiile date sunt in concordanta cu evenimentele produse.
Singura reactie a politistului cand mi-a vazut masina a fost, cu respectivul de fata : " Dom`le dar tu ai avut viteza, nu gluma! cand ai intrat in oamenii astia !"


De final:

Omul are asigurare la Asirom.El se declara total nevinovat, si ca avea tot dreptul sa intre in intersectie fara sa se asigure.Ca deh...e verde si poti da peste oricine!
Desi e singura masina care a plecat/trecut la semfor, toti ramanand pe loc.Semaforul e cu 3 Faze, din care una la stanga.
E posibil sa fi treacut pe rosu de fapt ?! Si sa fi confundat culorile semaforului intre ele?
Ce daca nu a vazut? Ce daca dupa duba aia iesea in momentul ala un pieton? Putea sa-l omoare.El nu e vinovat !

Polistul la randul lui ne-a confirmat ca intrarea Zafirei in intersectie s-a facut pe culoarea verde, si intr-adevar Dacia Solenta a fost ceea care a blocat intersectia.


Problema mea spinoasa e:

1.Credeti ca in acest caz e vinovat respectivul? Ma gandesc ca daca nu era vinovat, ne zicea din start.El a fost si cel care a solicitat experitza camerelor video, initial.
2.Daca iese el vinovat, la cat ma pot astepta de la Asirom ?Sad Mi-o baga la dauna totala?
3.E vreo posibilitate de culpa comuna?

4.Cat m-ar costa sa o repar? Merge recarosata?


Victima:(
Opel Zafira 1.8 motor Z18XE. Dotari: ABS/ESP/TC, scaune incalzite, proiectoare ceata, car kit Nokia, jante aliaj, etc.


Aceasta este intersectia.Camera LIVE:

http://www.mobotix.ro/ro/in...ro&camid=1163

Noi veneam din partea dreapta a imaginii (BLD-ul Ferdinand). Cel cu VW Transporter venea din susul imaginii (Bd-ul Mihai Bravu, dinspre OBOR)

Astept pareri...
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nu cunosc intersectia (vezi locatia mea)
bate lumina ciudat si nu se vede decat foarte vag...
insa tind sa cred ca pe strada e desenat carioajul respectiv care INTERZICE BLOCAREA INTERSECTIEI, adica cei care sunt in intersectie au dreptul sa-si continue miscarea pana ies din intersectie iar cei care vor sa intre trebuie sa le dea prioritate indiferent ca au verde sau nu la semfor...
atat timp cat masina ta a trecut pe verde esti NEVINOVAT.
trebuie sacauti poate cineva are vreo camera in masina si a filmat accidentul (pe trafictube va aparea probabil)
trebuie sa o tii tare si la asigurari dar si la politie si sa nu renunti
politia ce a scris in acte?
sora ta a fost la spital sa obtina certificat medico-legal?


despre reparatie va trebui sa faci o poza sa ne dam cu parerea
dar daca a fost incovoiata sanse sa iasa cum trebuie sunt mici...
mai ales stiind "posibilitatile" unor mecanici din romania...
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Treaba e asa :

Ce culoarea avea zafira la semafor in momentul in care efectiv face stanga? ca masina a tot a stat in intersectie sa faca stanga dar intre timp s-a facut rosu pe sensul zafirei si s-a dat drumul la cei care vin din dreapta.

Se intampla des situatia asta in Bucuresti. Am grija mereu sa ma asigur si din dreapta cand se intampla sa stau mult la rand.

Totul e de politai si de ce arata camerele de supravegehere daca se folosesc ca probe video.
Martorii ai avut ca ati facut stanga in timp ce semaforul vostru era verde ?

PS Atentie @jgyprime ca e spatiu suficient de asteptare fara sa ii incomodezi pe cei care vin din dreapta si merg inainte pe sensul lor de mers.

Vinovat e cel care a facut manevra in momentul in care avea rosu pe semaforul lui.
Nu cred ca se va da culpa comuna.


Ultima modificare facuta de Drogas la Vin 29 Jun, 2012 3:18 pm
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pai si cam care ar mai fi logica acelui caroiaj?
adica eu sunt in intersectie si astept pana-mi vine rau sa ies?
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Caroiajul e ca sa nu intrii in intersectie cand ai verde si in fata ta e blocat de masini si nu ai cum sa treci de intersectie , adica cu alte cuvinte sa nu faci un haos mai mare decat e.

In cazul in care ramane o masina singura pe acolo care nu a putut sa faca manevra fie sta pe loc pana trec cei din dreapta fie e la mica intelegere cand te lasa cei din dreapta.
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Drogas a scris:Treaba e asa :

Ce culoarea avea zafira la semafor in momentul in care efectiv face stanga? ca masina a tot a stat in intersectie sa faca stanga dar intre timp s-a facut rosu pe sensul zafirei si s-a dat drumul la cei care vin din dreapta.



Zafira mergea inainte.Cel care a facut stanga a fost cel cu Dacia Solenta.Care a incomodat deplasarea inainte a Zafirei.Normal a trebuit astept ca cel cu Solenta sa faca aceasta manevra.
Nu se putea intra nici pe prima banda, deoarece veneau masini.Si cum nimeni nu avea de gand sa iti cedeze locul....a trebuit asteptat ca cel cu Solenta sa faca stanga pe Mihai Bravu.

Zafira a intrat in intersectie pe verde, normal !


Ultima modificare facuta de M4V3RiCK la Vin 29 Jun, 2012 3:37 pm
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:
sora ta a fost la spital sa obtina certificat medico-legal?



I-am spus sa se duca, dar nu s-a dus.Politistul ca...ptr rani minore nu se ia in considerare.

Chit ca dadeam aluia ceva si isi baga piciorul in gips 2 saptamani si tot era ceva !

Stiu, ar fi cantarit mult la dosar si chestia asta.
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Drogas a scris:Caroiajul e ca sa nu intrii in intersectie cand ai verde si in fata ta e blocat de masini si nu ai cum sa treci de intersectie , adica cu alte cuvinte sa nu faci un haos mai mare decat e.


Pai exact asta a facut el ! Intial cred ca a venit dinspre Obor si avea rosu, cand a vazut ca s-a facut verde...talpa frate ! Ce daca nu vezi nimic.Asta fiind si declaratia lui la politie: "ca nu v-am vazut !"

E imposibil ca o masina ramasa la semafor si un VW Transporter sa prinda 40-50 Km/h in doar cativa metrii.Nu e masina de Nascar, ce dracu !
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
[quote="M4V3RiCK"]
Drogas a scris:Zafira mergea inainte.Cel care a facut stanga a fost cel cu Dacia Solenta.Care a incomodat deplasarea inainte a Zafirei.Normal a trebuit astept ca cel cu Solenta sa faca aceasta manevra.
Nu se putea intra nici pe prima banda, deoarece veneau masina.Si cum nimeni nu avea de gand sa iti cedeze locul....

Zafira a intrat in intersectie pe verde, normal !


Se mentin aceleasi puncte de mai sus ....ce culoare avea semaforul din spatele zafirei in momentul in care s-a decis sa merga inainte? nu conteza pe ce culoare ai intrat in intersectie.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
S-a luat odata de mine un politai.Vroiam sa fac stanga pe Ghencea de la intersectia 13 Septembrie venind de pe Petre Ispirescu.
In fata mea o incepatoare cu un Golf care nu a avut curaj sa se bage in fata si i-a lasat pe cei de pe Drumul Sarii sa treaca.Pana s-a chinuit ea sa plece de pe loc cand a avut liber cei care veneau de pe Antiaeriana au primit verde si unul cu un Tuareg m-a claxonat eu fiind in mijlocul intersectiei in spatele Golfului.Dupa ce am avut liber am trecut iar imediat m-a oprit echipajul de Politie pe motiv ca am blocat intersectia si eram un posibil pericol de accident.
A fost deacord cu mine ca intrasem in intersectie pe culoarea verde.Dar din moment ce eu nu puteam inainta trebuia sa nu intru in intersectie ca sa nu o blochez.Legal e corect.
Acuma depinde de agent si de cei de la asigurari cum vor analiza cazul.
Cel mai degraba tind sa cred ca e culpa comuna.(bazandu-ma doar pe litera legii)
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
@Drogas.

Zafira trecuse de jumatatea intersectiei, fiindu-i blocata pana atunci deplasearea de cel cu Solenta.
Zafira a intrat pe verde !

In momentul cand s-a decis continuarea deplasearii...probabil rosu.

Dar tu ce ai fi facut...? Ai fi ramas acolo sa blochezi intersectia? E clar ...ca cel vinovat ptr obstructionarea deplasarii, e cel cu Solenta !

Si dupa tine daca ai verde, intrii in intersectie fara sa te asiguri de loc ?! Suntem in Bucuresti, la dracu !
Intersectiile se blocheaza mereu de cate un ametit.Inseamna ca poti veni cu un tir si sa ii spulberi pe toti aflati in intersectie, doar ca ai tu verde?! Cam asta e logica ta !


Ultima modificare facuta de M4V3RiCK la Vin 29 Jun, 2012 3:48 pm, modificat de 2 ori in total
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
cangri a scris:S-a luat odata de mine un politai.Vroiam sa fac stanga pe Ghencea de la intersectia 13 Septembrie venind de pe Petre Ispirescu.


Faza e ca Zafira vroia sa mearga inainte.Nici stanga, nici dreapta.Pana dai de unul mai fara tupeu care te tine acolo si un minut blocat, ca nu are el curaj sa vireze !

Daca va uitati pe camere, fazele astea se intampla practic la fiecare semafor.Dar cu toate acestea nu se intampla ce mi s-a intamplat mie !

Intr-un cuvant, intersectia e gandita cu picioarele !

In primul rand ar trebui interzis sa se faca la stanga cum vi dinspre Ferdinand, pe Mihai Bravu, intrucat nu exista semaforizare ptr aceasta manevra.

In al doilea rand, cand ai permis unor masini sa faca si stanga, cand ai si sememafor ptr inainte, din ambele sensuri, nu dai dinspre OBOR drumul inainte !
Ar trebui in primul rand sa dai drumul la STANGA, si dupa inainte.Tocmai ca cei care fac stanga dinspre Ferdinand pe Mihai BRAVU, e foarte probabil sa blocheze intersectia datorita acestei manevre!
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Eu zic ca e clara treaba.

Cel cu VW a lasat-o din inertie iar cand s-a apropiat de semafor s-a facut verde pentru el si a bagat viteza si normal ca a fost primul pentru ca ceilalti stateau pe benzile lor si apucasera sa se opreasca.
Acuma sa imi fie cu iertare daca nici cand ai verde nu mai poti sa treci.

Zafira trebuia sa stea inca un semafor, sau sa treaca dupa ce in prealabil s-a inteles la mica intelegere cu cei care aveau prioritate. Iar in cazul de fata trebuia sa obtii prioritate de la 3 benzi.

Decat sa tai fata la 3 benzi de masini care pleaca pe verde prefer sa blochez intersectia.

Solenza e obligata sa dea prioritate pentru ca face viraj -nu are nici o vina ca nu poate trece , pot sa zic ca e vorba si de preselectarea gresita a benzii .

In al doilea rand, cand ai permis unor masini sa faca si stanga, cand ai si sememafor ptr inainte, din ambele sensuri, nu dai dinspre OBOR drumul inainte !
Ar trebui in primul rand sa dai drumul la STANGA, si dupa inainte.Tocmai ca cei care fac stanga dinspre Ferdinand pe Mihai BRAVU, e foarte probabil sa blocheze intersectia datorita acestei manevre!


Sunt de acord cu tine cu semaforizarea pentru la stanga dar ar insemna sa fie pentru fiecare sens de mers cand au verde sa faca inainte si la stanga. Asta ar insemna ca iti vine randul sa treci a 4 oara si s-ar sta mult la semafor.

Acolo toata lumea care face stanga sta pe linia de tramvai cand intra in intersectie, daca nu era linia atunci intradevar era haos cu facutul la stanga.


Ultima modificare facuta de Drogas la Vin 29 Jun, 2012 4:05 pm, modificat de 2 ori in total
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ca nu sunt gandite intersectiile in Romania e parte a doua.
Acolo unde eram su si daca as fi vrut sa o iau inainte tot nu as fi putut de Golf.Deci tot as fi blocat intersectia.Conform legii daca nu poti continua nu intrii.
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Drogas a scris:Eu zic ca e clara treaba.

Decat sa tai fata la 3 benzi de masini care pleaca pe verde prefer sa blochez intersectia.

Solenza e obligata sa dea prioritate pentru ca face viraj -nu are nici o vina ca nu poate trece , pot sa zic ca e vorba si de preselectarea gresita a benzii .


Cel cu VW Transporter se afla pe banda 1 de la trotuar.Nu a taiat nimeni 3 benzi.Cei de pe cele 3 benzi stateau inca cuminti la semafor, asteptand eliberarea intersectiei.

Deci Zafira practic mai avea de traversat inca 1 banda, in momentul cand Solenta i-a eliberat drumu, si iesea din intersectie.
Restul, v-am zis..au asteptat cuminti.Desi probabil se facuse verde ptr ei.
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Drogas a scris:Eu zic ca e clara treaba.

Acolo toata lumea care face stanga sta pe linia de tramvai, daca nu era linia atunci intradevar era haos cu facutul la stanga.


Nu! Se baga la stanga pe linia de tramvai cum vin dinspre OBOR, ca sunt ei mai smecheri.E banda speciala ptr facut la stanga, prevazuta cu semafor.
Cum vi dinspre Ferdinand sa faci la stanga pe Mihai Bravu sa te duci catre Iancului, nici vorba de semaforizare sau banda speciala.
Da drumul inainte, da drumul si la stanga, din ambele sensuri ! Si uite asa se produc blocaje. De aia eu as pune interzis la stanga, cum vi dinspre Ferdinand.
Colac peste pupaza si statia aia de tramvai, amplasata total aiurea.
Nu era acolo initial.Nu de alta, dar sa ai de ce sa te lovesti!
Mai vine eventual cate un nervos pe banda 1, iti taie calea (ca la 25 de m are un trolebuz in statie oprit)...si te arunca in refugiul de tramvai!
S-au intamplat si din astea in trecut.
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Mda , parerea mea poate fi subiectiva bazata pe propra mea interpretare.

Eu as judeca dupa culorile semaforului pentru cele 2 masinii, mai ales daca exista proba video.

Acuma cu totii stim ca practica e una, teroria e alta Bucurestiul, e ceva aparte mereu surprinzator.

Intradevar unii fac stanga direct de pe linia de tramvai (si eu mai fac- doar cand nu e tramvai si cand nu am refugiu de tramvai ) pentru ca stiu ca oricum tot pe linie ajung si dupa ce intruu in intersectie si trebuie sa dau prioritate celor care vin din fata.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
hai sa zicem ca sunt in mijlocul intersectiei (am trecut pe verde)
sa zicem ca stau suficient de mult in intersectie si se face rosu pe unde am intrat eu si verde la ceilalti
de unde stiu eu ca s-a facut rosu la mine si verde la ceilalti?
de la mama omida?
sincer sa va zic nu am glob de cristal sa ghicesc si nici nu mai am posibilitatea sa vad ce culoare e la semaforul de care am trecut.
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:
despre reparatie va trebui sa faci o poza sa ne dam cu parerea
dar daca a fost incovoiata sanse sa iasa cum trebuie sunt mici...
mai ales stiind "posibilitatile" unor mecanici din romania...


Are sora-mea prin telefon niste poze.Cand o sa fim amandoi pe acasa, o sa le scot...si sa aruncam o privire.
Dar pare destul de urata treaba Sad
  • M4V3RiCK

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2012

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:hai sa zicem ca sunt in mijlocul intersectiei (am trecut pe verde)
sa zicem ca stau suficient de mult in intersectie si se face rosu pe unde am intrat eu si verde la ceilalti
de unde stiu eu ca s-a facut rosu la mine si verde la ceilalti?
de la mama omida?
sincer sa va zic nu am glob de cristal sa ghicesc si nici nu mai am posibilitatea sa vad ce culoare e la semaforul de care am trecut.


Exact.!..toti astepta frumos sa eliberezi intersectia ca de....s-a gasit un ametit sa te tina acolo pret de un minut, si pe banda 1 nu aveai cum dracu sa treci de el, ca riscai sa faci aripa stanga muci, unui alt coleg de trafic.
Si cand dai sa pleci...ai o duba care astepta cuminte la semafor in dreapta ta din sensul spre Obor, pe banda 2.De care nu vezi nimic.Aici sincer e si greseala lui taica-miu, ca a inaintat.
Dar cand toate masinile stau si astepta la semafor, te gandesti ca dracu! Inca nu au verde!Esti derutat. Daca era verde, deja te claxonau astia...te injurau, te...spurcau! Deh...ca in Bucuresti.
Pe langa alte masini normale care astepta cuminti pe banda 3, 4 si respectiv 5 sa faca stanga.

Si pleci...si vine unu cu un VW Transporter si te spulbera! Ca el a prins verde dom`le cand a intrat in intersectie, tocmai in momentul ala !
Nu tu asigurat, nu tu nimic! Talpa, ce p**a mea! Ca doar am verde !
Desi sunt 100% sigur ca atunci cand se apropia de intersectia avea rosu.Si a vazut asta!


Ultima modificare facuta de M4V3RiCK la Vin 29 Jun, 2012 4:17 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR