Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Cum spune si titlul discutiei m-am convins ca si masina are grija de tine, dupa cum ai si tu de ea.....
Astazi pe la ora 14, dupa ce m-am intors din oras, am parcat langa locul meu, dar sub copac la umbra, ca de....era soare.
Vad un firicel de fum - iesind de sub capota.....deschid si bag nasul sa vad ce si cum.... stropi de lichid. Dupa gust , dulceag - clar antigel, dar de unde? O iau dupa urma lichidului si ajung la furtunul de retur din caracasa termostatului. Pun mana si PAC! mi se rupe in mana tasnind si golindu-mi vasul de prea plin de antigel. Bafta! ma felicit in gand, dandu-mi seama ca este o binecuvantare ceea ce mi s-a intamplat - putandu-se intampla pe drum, la turatie, si pa la revedere, garnitura impusacata, sau mai rau.....
in concluzie....
Teava - adica stutul de plastic care este infiletat in carcasa termostatului s-a copt de atata caldura si vechime....
Rezolvare?
Eu a-si vrea sa schimb acel stut de plastic, dar unde sa-l gasesc? Toti ca nu se vinde separat, carcasa cu totul. Carcasa nu are nimic, termostatul impecabil, sonda de temperat la fel. Teva de plastic a cedat. Atat.
In urma studierii problemei, am vazut ca cei de la GM si-au dat seama ca nu este fiabil si la Vectra C au schimbat acest stut cu o tevuca de metal introdus fortat in carcasa si probabil lipita cu adeziv epoxy.

Ca rezolvare imediata sa incerc sa desfiletez acest stut de plastic l-am lipit cu superglue Bond - dupa 10 minute am incercat o desfiletare si surpriza ! mi s-a rup in mana de data aceasta dupa zona patrata. Acum l-am lipit din nou - nevrand sa -l montez asa pe masina caci la 90 de grade nu stiu cum va reactiona. Un lucru este clar - apa fierbinte si-a spus cuvantul - a copt materialul....
Daca stiti cumva de unde pot procura aceasta piesa - STUTUL cu COT - sunteti bineveniti sa-mi luminati calea spre magazin....
Skip ads

  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
mariano, asa am patit cu masina fratelui meu, dar motorizare z16xe. S-a rupt acel stiut. Am demontat carcasa termostatului, am scos si restul ramas in carcasa si am bagat unul....de Dacia 1410. Cel de aluminiu de la chiulasa care intra in zona calda de sub carburator. Am folosit o prelungire cu cot la furtunul original si cred ca si acum il are pe masina. Totusi spunea ca o sa cumpere un stiut nou, dar nu sunt sigur daca a si cumparat. Ceva de genul acesta...

  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Am rezolvat-o cu ajutorul lui Iulian 1971 - de la care am luat un capac de termostat caruia i-am deurubat - chiar el m-a ajutat..... si am montat stutul de plastic pe capacul meu.
Ramane sa probez. Am montat totul si urmeaza testul....
  • stefan claudiu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2002 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2008

  • Mesaj Privat
la fel ca colegul mariano am patit si eu acu 2 zile!am incercat sa-l lipesc cu loctite gel dar nu tine deloc!am dat cateva anunturi sa vad poate gasesc la cineva care a schimbat corpul termostatului sa-mi dea acel stut,dar pana acum nu prea am avut noroc!daca vede postarea un coleg care a schimbat corpul termostatului rog sa ma contacteze sa ne intelegem la un pret pentru acel stut
Skip ads

  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Suna-l pe Benga din partea mea la 0745118272 si roaga-l sa puna la colet capacul de termostat pe adresa ta. Eu trebuia sa il iau de la el, dar intre timp m-a ajutat colegul iulian 1971 cu acest capac!
Atentie cand desurubezi stutul....daca opune prea multa rezistenta - schimba doar termostatele intre ele si pune capacul de la Benga
Bafta!
  • stefan claudiu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2002 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc mariano pentru ajutorul acordat!am vb cu benga si termostatul lui este pentru diesel!pretul care la cerut este foarte,foarte bun dar eu nu aveam ce face cu restul in afara de acel stut!daca ajuta pe altcineva poate suna cu incredere la numarul recomandat de colegul mariano!Pana la urma am folosit metoda recomandata de ksper care este foarte buna si de durata!Pe aceasta cale multumesc si lui ksper care a venit cu cea mai buna idee pentru remediera acestei defectiuni care au mai avuto si altii din spusele baietilor de la piese auto!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR