Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Salut , tocmai ce mi sa dus ambreajul am chemat un mecanic si mi-a zis ca trebuie sa schimb cilindru de la ambreaj... sti cineva cam cat costa si cam cat m-ar costa manopera?
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Din ce stiu eu pompa de ambreiaj costa cam 300 lei noua,asta in cazul in care s-a referit la asta si nu la rulmentul de presiune hidraulic care costa 600 lei.
Cilindrul hidraulic eu stiu ca se monteaza pe cutie, dar nu am vazut nicio astra G cu asa ceva
  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Treaba sta in felu urmator cu cat apasam pe ambreajul cu atat mergea mai usor si intra mai greu in viteza pana sa dus de tot (a curs si uleiiu ala de la el pana la MIN) au fost azi 2 mecanici si amandoi mi-au zis ca este din cauza cilindrului (ori de la garnituri ori trebuie altu)
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
In mod cert s-a referit la pompa de ambreiaj(intr-adevar ii mai zice si cilindru emitator),costa 308 lei noua din ce vad pe net
Skip ads

  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Acu sa vad maine , ma duc sa cumpar niste ulei sa completez si sa vad pe unde curge
  • bogdan_ pop

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
la astra g ambreajul este hidraulic are si pompa de ambreiaj si cilindru de ambreaj montat la cutia de viteza,lichidul folosit este lichidul de frana de la pompa de frana.verifica nivelul de la lichidul de frana sa nu fie scazut.
  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Exact asta mi-a zis si mecanicu... lichidu de frana este scazut pana la minim (si am inteles ca restu care e acolo e folosit de frana ce e peste minim e folosit de ambreaj)
  • bogdan_ pop

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
incearca inainte sa schimbi ceva sa aerisesti ambreajul,este posibil sa ai aer pe instalatie.
Skip ads

  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
vallyyy a scris:In mod cert s-a referit la pompa de ambreiaj(intr-adevar ii mai zice si cilindru emitator),costa 308 lei noua din ce vad pe net

Nu vorbi prostii. La astra G se duce cilindrul receptor (rulmentul de presiune). Daca se duce cilindrul emitator nu mai are ambreiaj si atat, nu curge lichidul.
@ratwyn, nu mai irosi lichidul, ce mai probabil ti-a cedat fie garniturile cilindrului (cum s-a intamplat si la mine dealtfel) fie un oring de la tevi (sunt 2 modele de rulment pe astra G. Unul cu teava si holender si altul cu teava cu oring si siguranta de blocare).
Cilindrul costa intre 270 si 1000 ron in functie de producator. Manopera ar trebui sa fie in jur de 200 ron intr-un service de cartier si ~450 la reprezentanta (~5 ore de munca).
  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
pai vreu sa vad pe unde curge .... daca e sa curga pe la cilindru sau prin alta parte...
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu are pe unde sa curga prin alta parte. Fa un test totusi. Aeriseste instalatia si apasa frana de multe ori. Daca iti curge intre cutie si motor e clar rulmentul.
Daca ai proasta inspiratie sa dai jos cutia si apoi sa apesi pedala o sa-l arunci afara din gulerul lui si tot trebuie sa-l schimbi dupa putini km. La mine a mai rezistat 2000 km dupa ce a fost aruncat afara datorita unui prieten ce s-a gandit sa apese ambreiajul cand aveam motorul dat jos de pe masina.
  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Nu prea ma pricep si nu vreu sa ma bag...asa ca astept mecanicu, totusi din ce cauza sa intamplat asta la mine cu ambreajul?
Skip ads

  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Batranete/lichid prost/calcat ambreiajul brusc de fiecare data (in felul asta feresti placa de presiune si discul de uzura, dar soliciti foarte mult pompele de ambreiaj, presiunea fiind mult mai mare).
  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Cam cat m-ar costa sa schimb Cilindru hidraulic la astra g 1.6 16v 2001 (mana de lucru) si cam cat ma costa cilindru? trebuie neaparat nou sau pot sa incerc sa iau de la dezmembrari
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Cred ca ti-am mai raspuns o data :
- cilindru emitator ( pompa de ambreiaj) - costa in jur 300 lei - se schimba mai usor
- cilindru receptor ( rulment presiune hidraulic) - costa in intre 300- 900 lei depinde de firma - in cazul asta trebuie data jos cutia de viteze
  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Sa inteleg ca mie imi trebuie cilindru receptor , treaba e ca mai ieftin de 6 milioane nu am gasit... si la montaj cineva mi-a cerut 6 mil jumate si totusi mi se pare destul de scump
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Eu inca nu sunt lamurit care dintre cele doua e cu problema la tine,dupa cum vezi ambele repere au denumirea de "Cilindru",cred ca la rulmentul de presiune(cilindru receptor)faci referire si in general asta am auzit sa pice in cazuri d-astea ca al tau,manopera este de 300 lei in Pitesti pentru asa ceva,exact cat e manopera pentru un schimb de ambreiaj
  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Da rulementul de presiune este la mn... numai ca m-am uitat lapreturi si mi-a cam cazut fata , 6 mil ce-l mai ieftin + manopera ajungundeva pe la 10 ....
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
ti-am mai spus mai sus. La noi in brasov cam 400-450 ron costa schimbul unui kit de ambreiaj intr-un service dotat sau ~200 ron intr-un service micut de cartier.
Gasesti cilindrul receptor de la 270 ron in sus.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Cauta la Unix au niste preturi ok din ce vad pe net,incepand de la 300 lei
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR