Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • alex82

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2012 2.0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
As vrea sa imi curat injectoarele ca am 120.000 de km dar nu stiu daca e bine si nici unde sa ma duc, daca aveti vre-o idee spuneti-o ca sa imi fac si eu o parere
Skip ads

  • Luciani67

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Daca ai posibilitatea DA , insa iti recomand un loc unde se face curatarea chimic, nu cu ultrasunete .
  • alex82

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2012 2.0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
pai am posibilitate dar nu vreau sa se intample ceva cu masina si zi-mi si mie unde e locul ala ca sa pot sa ma duc si pana la urma nu e mai bine cu ultrasunete??? Sau care e diferenta
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Referitor la ultrasunete, aparatele de la noi din tara ori nu mai au ori sunt decalibrate complet. Ultrasunetele vor desprinde si emailul de pe bobinaj si injectorul va avea un mic scurt. Foarte multi au stricat injectoarele asa ca nu incerca si tu.
Daca te pricepi putin, se da rampa jos, le scoti si te apuci de treaba. Merge foarte bine cu carbusolv policolor, o rampa veche, o pompa, baterie, bec de limitare curent sau te duci la un service unde are cineva deja facut "montajul".
Mai exista si solutii import dar sincer nu prea au reusit mai mult decit un carbusolv romanesc.
In rezervor nu recomand sa pui tot felul de prostii, la fel si in ulei, aditivii lui peste.
Skip ads

  • valiauto

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2005

  • Mesaj Privat
"Referitor la ultrasunete, aparatele de la noi din tara ori nu mai au ori sunt decalibrate complet. Ultrasunetele vor desprinde si emailul de pe bobinaj si injectorul va avea un mic scurt. Foarte multi au stricat injectoarele asa ca nu incerca si tu".COMPLET ERONAT.Totusi presupunerile tale au si ceva real:o curatare neprofesionala poate sa scurteze viata unui injector.Problema poate fi calitatea necorespunzatoare(la pret mic) a solutiei din baia cu ultrasunete.Restul se poate deduce....
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
parerea mea este ca injectoarele trebuie curatate periodic deoarece depunerile afecteaza calitatea pulverizarii combustibilului in camera de ardere si implicit performantele motorului
  • alex82

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2012 2.0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
pai treuie curatate zic si eu dar cu ce solutie si unde daca stivi vreun service
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2004

  • Mesaj Privat
eu as zice ca se merita o curatare, leu am fost la Bosch pe trafi greu (aproape de intersctia razoare)
  • alex82

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2012 2.0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
si cam cat te-a costat si se simte ceva diferenta???
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2004

  • Mesaj Privat
sunt 3 ani de atunci.... era ceva de genul 250000 de bucata
  • pletero

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 fsi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2006

  • Mesaj Privat
bine bine ai 120000 dar cati sant facuti afara, si cati in tara? ca daca sant mai multi afara , las-o asa, ca aia nu au petrol lampant ca , combustibil -insa daca o ai de mult (sau e de mult in tara) eu zic ca merge sa cureti ce zici tu..,
  • denilson2160

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Referitor la injectoare care ar fi simptomele care indica nefunctionarea unuia sau a mai multor injectoare , si cum se pot verifica ? Testare elctronica a injectoarelor nu se poate am inteles la toate masinile , numai pompa de injectie(calc. de injectie) ne arata ce cantitate de motorina trimite spre injectoare, mai departe..... nu se stie daca ajunge toata in capul pistoanelor.La verificarea compresiei se poate verifica si cantitatea de motorina pulverizata?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR