Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • mirco_pludi

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Salut am si eu o intrebare pentru un prieten care detine si el un opel vectra combi 2.0 De putin timp a observat ca masina lui a inceput sa traga stanga daca ii da drumul la volan masina pleaca imediat spre stanga .Mai nou el a plecat in voiaj(este vaporean) si mi-a lasat mie masina sa vad despre ce e vorba .Problema e ca cauciucul de pe stinga a inceput sa se toceasca la exterior .Intrebarea ar fi despre ce e vorba ,ce sa fie ? o echilibrare s-au problema e mai grava?
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Geometrie roti.La vectra B se face si pe fata si pe spate.Cam 90 de RON de punte operatia.
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Si eu ma confrunt cu aceeasi problema, am un vectra C 2.2dti din 2002, si mie imi trage dreapta. Am fost la constatare, si nu aveam niciun joc la nicio bucsa, si cand am facut geometria, volanul nu vroia sa stea virat spre stanga, sprea dreapta statea, si s-a constatat ca una din flansele cu rulment din capul telescopului este gripata si nu se invarte,fapt pentru care din cauza arcului care nu se invarte imi vireaza volanul in mers putin spre dreapta. Urmeaza sa le schimb si pe astea, vad ca sunt foarte pacatoase. Am spus povestea mea in caz de nu-i dai de cap ce are. Succes !
  • mirco_pludi

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2012

  • Mesaj Privat
mirco_pludi a scris:Salut am si eu o intrebare pentru un prieten care detine si el un opel vectra combi 2.0 De putin timp a observat ca masina lui a inceput sa traga stanga daca ii da drumul la volan masina pleaca imediat spre stanga .Mai nou el a plecat in voiaj(este vaporean) si mi-a lasat mie masina sa vad despre ce e vorba .Problema e ca cauciucul de pe stinga a inceput sa se toceasca la exterior .Intrebarea ar fi despre ce e vorba ,ce sa fie ? o echilibrare s-au problema e mai grava?
Am descoperit despre ce este vorba cand am schimbat cauciucurile de vara cu cele de iarna ;cauciucul de pe stanga era mai usor cu aproximativ 2 kg decat cel din dreapta.Acum dupa ce le-am montat pe cele de iarna masina mea nu mai trage stanga.
Skip ads

  • leancapaul

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Anglia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Salut opelistilor! Am o ciudatenie legata de directia la o vectra c din 2005, 1.9 cdti . Problema e asa...cand am luat masina am schimbat capetele de bara plus un pivot si vro bucsa din cate stiu. Am facut unghiul am pus 2 cauciucuri noi. Nu bate nu face niciun zgomot....problema a ca trage dreapta...nu tare....da la drum lung tre sa tin mereu de volan spre stanga si e chiar obositor....mai e de mentionat ca uneori mi se pare ca volanul are niste miscari nefiresti in ideea ca parca da sa revina drept actionat de un motor sau ceva....un fel de socuri....ceva idei? Multumesc
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
la ține poate fi și de la pompã de servodirecție dar si de la unghiul volan.
e posibil sã fie și de la probleme mecanice (flanșe, bucși, etc)
  • leancapaul

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Anglia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Ideea e ca nu se misca greu volanul nu se aud sunete se misca cursiv dar dc as tine volanul prefect drept ma duc in copaci...tre sa il tin putin inclinat....eu as suspecta ca atunci cand mi-au facut directia volanul era putin virat....sper sa nu spun vro prostie....am pus un mecanic sa verifice si nu am joc sau bataie pe nicaieri nici pe fata nici pe spate...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pai ...
eu zic ca e de la calibrarea unghiului volan din cim...
mașinã ta știe ca cu volanul în poziția x mașinã merge drept.
însã realitatea e alta... cu volanul drept merge strâmba...
solutia e sã le aduci pe toate la numitor comun...
sunt mai multe posibilitãți, enumãr 2:

îndrepți volanul sã stea "drept"
cu un op-com dai calibrare unghi volan în cim
dupã care mergi la mecanic sa-ti facã geometria mașinii și sã îndrepte roțile...

sau, te duci la mecanic sa-ti puna roțile drepte (adicã la jumãtatea cursei stânga - dreaptã sã meargã rotile drept)
apoi desfaci volanul de pe ax si-l pui drept (fãrã sã misti roțile, adicã rotile drepte)
apoi faci calibrare unghi volan cu rotile și volanul drepte.

sper ca m-am fãcut înțeles...
  • leancapaul

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Anglia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Mii de multumiri....cred ca am sa merg sa imi faca acea calibrare si apoi unghiul.....de dat volanul jos mi se pare mai complicat cu airbag si toate alea...multumesc.....revin cu update....
  • leancapaul

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Anglia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Revin cu update la problema mea legata de directie....am fost la reprezentanta si mi,au refacut unghiul pt ca se pare ca cei dinainte nu l,au facut bine......acum e mai bine dar se pare ca rotile pe care le am , low profile, sunt f sensibile de imi misca volanul la toatr pietricele de pe drum....nu stiu dc mi, facut recalibrarea dar banuiesc ca nu.....dar....problema rezolvata......multumesc...
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR