Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
b13jyz a scris:De marketing ce zici?Exista 330,335,M pentru doua tipuri de oameni.Cei ce isi permit si cei ce viseaza la el si ajung sa aibe 318D

E si marketing insa ce e al lor e al lor. Daca e sa vorbim de masinile moderne la ei(de la E90, E60 incoace) si midrange-uri le motoare la ei deja vorbim de preformante foarte bune, peste ce e in stare sa utilizeze un sofer mediu. Autorul acelui articol zice de 320d, insa acel 320d chiar stie sa mearga tare.
Skip ads

  • djkilla

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Avand in vedre cele spuse anterior, am cautat tot felul de auto. si am ajuns sa ma opresc ( ca idee) asupra unui Ford Mondeo 1.8 125 2001.
Din experientele si cunostintele voastre ce puteti spune despre aceasta masina? Motor, fiabilitate.. Laughing
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
De ce nu 1.8 125 cp de la Opel? Mi se pare o alegere mai buna...
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Mondeo Mk3 cu motorizarea aceea a fost unul dintre cele mai reusite modele. Pe clubford nu am citit de probleme mari la motorul ala.
Daca masina are si dotari suficiente, e o alegere foarte buna, recomand.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pe ansamblu sunt putine Mondeo sau Ford in general la noi deci implicit un forum mic si putine probleme, asta daca te iei dupa forum. Trebuie sa citesti forumuri unde abunda de utilizatori de Ford.
La noi probleme au masinile 'nationale' gen Logan ca sunt peste 1,000,000 sau WV ca sunt cam 500,000 sau Opel ca si ele au 500,000 si de ce nu Matiz ca si alea inca sunt 190,000 inmatriculate.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Chiar nu inteleg ce ai vrut sa spui in postul de mai sus. Poti fi un pic mai explicit, te rog?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ca nu sunt atat de multe plangeri fata de 1.8 de la Ford pentru ca sunt putini posesori(in tara si pe forumuri).
Oricum motoarele de 1.8 sunt foarte fiabile la toate marcile fiind echilibrate din toate punctele de vedere.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,677
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ca Ford-ul nu este o alegere prea populara, deci nu sunt atat de multe la romani ca sa conteze in alegerea unei masini SH ?
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Nu stiu de ce voi credeti ca Ford nu este o masina populara, eu vad destul de multe pe sosele, mai ales in ultimii doi ani apar din ce in ce mai multe. Si sa nu fiti surprinsi sa vedeti ca pe clubford sunt destui posesori de Mondeo pe benzina, si vechi si noi.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Pai apar pentru simplu fapt ca sunt ieftine in comparatie cu alte marci,sincer sa fiu si eu mi-as lua un Focus 2 in detrimentul unui Astra H pentru simplu fapt ca fordul e mai ieftin cu cateva sute de euro bune
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
De curiozitate am cautat pe mobile.de.
Focus 2007 diesel: preturi intre 5500 si 11950 euro
Astra 2007 diesel : preturi intre 4900 si 11990 euro

Focus 2007 benzina: preturi intre 5400 si 10350 euro
Astra 2007 benzina : preturi intre 5490 si 10490 euro
Toate modelele de mai sus cu kilometraj intre 70.000 si 100.000 km (cum ii place la roman)

Eu vad ca preturile sunt sensibil egale. Unde gasiti voi mai ieftine, nu stiu. A, un Focus chel e mai ieftin decat o Astra mai dotata, dar e valabil si invers.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@forbidden27 nu te uita afara ca nu se pune.In Anglia de ce nu te uiti?Ca-s de 2 ori mai ieftine.
Cati posesori de Ford diezel se plang de injectoare ca se strica repede din cauza calitatii motorinei la noi in tara?Si cati de Opel?
Cati posesori de plang afara de Ford diezel sau de Opel?
Skip ads

  • mantalutadoru

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
eu te sfatuiesc sa vezi BMW,daca inima te trage ial daca nu la bani care vrei sa ii dai pe o masina gasesti si alteva,presupunand ca nu mai vrei opel.oricum intretinere,consum,taxe,sant destul de scumpe
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
forbidden27 a scris:De curiozitate am cautat pe mobile.de.
Focus 2007 diesel: preturi intre 5500 si 11950 euro
Astra 2007 diesel : preturi intre 4900 si 11990 euro

Focus 2007 benzina: preturi intre 5400 si 10350 euro
Astra 2007 benzina : preturi intre 5490 si 10490 euro
Toate modelele de mai sus cu kilometraj intre 70.000 si 100.000 km (cum ii place la roman)

Eu vad ca preturile sunt sensibil egale. Unde gasiti voi mai ieftine, nu stiu. A, un Focus chel e mai ieftin decat o Astra mai dotata, dar e valabil si invers.


Am un var care aduce masini din Germania,inainte aducea H-uri se vindeau destul de repede,ultimele 2-3 masini au fost focusuri si chiar l-am intrebat :de ce ford ? pentru nu are rost sa dai cateva sute de euro in plus pentru un Opel,fordul e mai ieftin
Acum ca sunt si eu curios am dat un search,criteriile de cautare ford focus si astra h incepand cu 2005 ,tara de origine Germania,pretul maxim 4000 de euro,motor intre 1.2 si 18 ,pret crescator (aici seteaza-l tu ca probabil din link nu ramane setat),uite ce forduri ok gasesti la bani putini

https://www.clubopel.com/lin...p;ambitCountry=DE
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@cangri: Probleme cu injectoarele au fost doar modelele fabricate intre 2001-2003 cand Ford a implementat tehnologia common-rail. Aceste probleme sunt de mult timp rezolvate si la ora actuala injectoarele tin exact cat tin si cele de la Opel. Wv au avut si ei probleme cu o serie de injectoare (motoarele BKP), s-a rezolvat problema si la ei. Voi din nestiinta sau rautate o tineti acum ca toate au probleme. Fals. Si pe afara se plange lumea si de Opel, nu doar de Ford. Nu departe, aici pe forum, doar la sectiunea Astra G topic de 11 pagini despre probleme la injectoare. Mai mult nu mai caut ca n-are rost.
@vallyyy: varul tau din asta traieste probabil. Interesul lui e sa aduca masini ieftine, nu bune. Daca tu vrei sa cumperi un Focus ieftin, fa-ti cont si pe clubford pentru orice eventualitate.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Nu traieste din asta,asta e un fel ciuguleala pe langa serviciul obisnuit.Eu iti pot exemplifica doua forduri din linkul de mai sus,pot spune ca sunt chiar super ok

http://cautare.mobile.ro/au...&pageNumber=1

http://cautare.mobile.ro/au...5&tabNumber=2

Treaba este ca nu gasesti Astra H la banii astia ,chiar daca ar avea aceeasi km,dotari etc. sau daca gasesti arata-mi si mie una Very Happy in aceeasi stare ca si fordurile de mai sus.
Sincer sa fiu mi se pare si putin logic ca nemtii sa tina chiar si la "cea mai proasta masina a lor"
  • djkilla

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
mie imi placea Ford Mondeo 1.8 125 Cp ssau 2.0i. Focus nu imi place..acum vreau sa fiti sinceri v-ati lua un ford mondeo 1.8 sau 2.0 ? an 2002+?
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@vallyyy: daca vrei sa-ti iei una din cele doua, n-ai decat. Vezi ca una are clima defecta, cealalta dracu stie ce bube o avea de e asa ieftina. Sfat prietenesc, vad ca nu te pricepi chiar deloc: masina nu se alege dupa pretul mic si poze artistice pe site. Te duci la fata locului, iei pe cineva care cunoaste, o iei temeinic la puricat tehnic, estetic, documente si abia apoi iei decizia finala. Ia tu Focus ieftin cumparat de turc de la licitatie si o sa ai parte de ea ca gasca de apa. Cu asta am terminat cu offtopicul pe aici.
@djkilla: din punctul meu de vedere imi e indiferent ce marca de masina cumperi. Ti-am mai spus, benzinarele de la Ford sunt fiabile, cam ce probleme sunt la bezinarele Opel, tot cam alea sunt si la Ford. Tu trebuie sa decizi daca masina iti place sau nu si sa ai foarte mare grija sa verifici starea tehnica, actele de provenienta si istoricul masinii. Aste e valabil pentru toate, nu doar pt Mondeo.
Daca nu te pricepi, ar fi bine sa apelezi la ajutorul unui coleg de pe forum, dar vezi, nu oricine, sunt si aici destui care se uita doar la cum arata in poza.
  • djkilla

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
@forbidden27 mersi frumos acelasi gand il aveam si eu. AM psu si in inceputul topicului..achizitia sper ca va avea loc tocmai anul viitor, am decis sa deschid topicul deoarece am destul timp sa caut info despre masini..sa ascult pareri, sa ma uit la pretul pietei pentru masina respectiva.

Acum in minte mea a ramas doar ford mondeo 1.8 125 CP, bmw-ul a cazut..momentan. Multumesc tuturor pentru raspunsuri, dac mai sutn pareri el astept cu caldura i ncontinuare! Laughing
  • opelar

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2009

  • Mesaj Privat
sunt posesor de opel de ceva vreme o masina super buna dar daca ai bani ia bmw.E46 per total este o masina foarte reusita dar atentie ca motorul de 2.0 150hp a fost pus pe 320i pana in anul 2000 inclusiv.dupa aia s-a pus 2.2i de 170hp un motor foarte reusit.din 2002 cand a primit facelift s-a pus pe 318i un 2.0 dar este in 4 pistoane si dezvolta "doar" 143hp
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR