Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • paplino

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salutari,

M-a fript nitelus azi cineva la inima cu o constatare de genul: avand in vedere ca odometrul de pe Astra mea indica "062332" km, in loc de "62332" km (respectiv, pentru ca sta aprins acel 0 in fatza), inseamna ca odometrul a fost dat inapoi in mod brutal si netrebnic. Nu numai asta, dar a fost dat inapoi de undeva de peste 100k km, pentru ca cea de-a 6-a cifra se aprinde doar atunci cand masina depaseste oficial 100k km, iar dupa aceea nu mai poate fi stins prin nici o operatiune. Practic, masina ar trebui sa aiba cel putin inca vreo 50k km in plus, doar pentru ca exista acel 0 aprins. Vreau sa mentionez ca ma indoiesc sa fie asta cazul, deoarece il cunosc bine pe cel de la care am luat masina, cunosc si masina, dinainte sa o fi cumparat-o, doar ca pana la momentul achizitiei habar nu am avut cati km avea.

Intrebarea: e adevarat ? intru diseara cu tarnacopul in casa peste cetateanul de la care am cumparat-o ? sau e doar o zvonistica lansata de cineva nebagat in seama ?

Multzam !
Skip ads

  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Ca sa iti raspund iti pun o poza cu bordul meu cand am luat masina ....era noua:



Lasa omu in pace Very Happy
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Este neconcludent acel 0 (zero), circula doar LEGENDE, fii tu multumit de masina indiferent de cati Km are Wink

CristianTM.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
e fix pix...
eu am dat km indarat la G-uri (am dat la una de la 270000 la 72000 (aproximativ)
adica omu schimbase ceasurile cu altele SH (tiuning sa zic asa) care veau mult mai mult decat avea masina
masina cumparata de el de noua si doar de el condusa
si acel 0 nu a aparut in fata
consider ca e o vrajeala ieftina...
si la urma urmei daca vroia sa te pacaleasca la km cumpara un bord de pe un g similar dar cu km mai putini si-l inlocuia pe cel original...
stai linistit si lasa omu sa-si vada de viata lui...
daca masina nu face figuri stai pe scaunul soferului si da-i talpa...
Skip ads

  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Un numar de kilometri nu-ti indica cat e de folosita masina sau prin cate maini a trecut, cel mai bine observi dupa uzura volanului,schimbatorului, manerelor de pe portiera, vopseaua si rugina de pe masina, pedalele, scaunul soferului, lonjeroanele sa nu fie strambe sau sudate si tot asa. In ziua de azi nu poti avea incredere in oricine cand iti cumperi o masina, daca te duci bata si te lasi impresionat de pret si de numarul de kilometri sa nu te miri de ce ti-ai luat teapa. Si mai ales sa verificati intotdeauna becul de airbag daca se aprinde cand puneti contactul si apoi se stinge, puteti lua o teapa destul de mare sa fie o banda izoler peste becul de airbag, chestie reala ! Sa fi fost busita masina, si sarit un airbag si mascat dup-aia sau schimbat.
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
nu asa procedeaza samsarii aia.Leaga becul de la airbeg de cel de la ulei sau de la baterie.
  • paplino

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri. M-am lamurit Smile
  • electronistul21

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2009 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2011

  • Mesaj Privat
modificarea km se face la doua nivele.cel de garaj sau de amator,si nivelul profesionistilor.daca masina ta a a trecut prin mana unui astfel de maestru nu vei gasi nici o urma fizica(ace decalate,zgarituri pe serigrafia bordului,suruburi lipsa sau nestranse,urme pe capul suruburilor de fixare a bordului).iar in privinta reprogramarii,oamenii stiu unde,ce si cum sa modifice,astfel incat si ADAM OPEL de va verifica masina dvs va spune ca datele sunt reale.
ps:uneori oamenii cu un simt deosebit al umorului i-si lasa o semnatura electronica intr-un loc care va este inaccesibil.vizualizarea unei astfel de semnaturi nu o poate face decat un alt profesinist.
  • Zaheyu

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Rm Valcea
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Am pus de curand opcom-ul pe o corsa c si odometrul zicea ~136000 iar la next revision 201000
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR