Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • ek48
  • OP
  • 3 mesaje
  • din 03 Jul 2012
  • Vectra 1997 1,8xe
  • Constanta
  • ek48

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1997 1,8xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2012

  • Mesaj Privat
imi curge freon pe la imbinarea conductelor care vin de la butelia de freon si merge la compresor,pe la semering.Nu iese cind se videaza nimic,dar dupa ce se baga fron,in 2 zile e pierdut tot.Vreau sa sudez in argon si sa anulez imbinarea,ce parere aveti?,dar pt asta trebuie sa demontez conductele si pt asta imi trbuie o schema.Multumesc anticipat
Skip ads

  • CRAZY WOLF

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2012

  • Mesaj Privat
pentru ce i-ti trebuie schema ca doar nu vrei sa faci vreo inventie? le sudezi si gata , daca asta vrei dar de ce nu schimbi oringul?
  • ek48
  • OP
  • 3 mesaje
  • din 03 Jul 2012
  • Vectra 1997 1,8xe
  • Constanta
  • ek48

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1997 1,8xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2012

  • Mesaj Privat
nu se gasesc separat oringuri prin zona si, tot tre sa demontez daca sudez pt ca,pistolul de sudura nu intra in pozitia unde e imbinarea si mai curge si uleiuri de pe conductele de aer
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
ek48 a scris:imi curge freon pe la imbinarea conductelor care vin de la butelia de freon si merge la compresor,pe la semering.Nu iese cind se videaza nimic,dar dupa ce se baga fron,in 2 zile e pierdut tot.Vreau sa sudez in argon si sa anulez imbinarea,ce parere aveti?,dar pt asta trebuie sa demontez conductele si pt asta imi trbuie o schema.Multumesc anticipat


Si trebuie sa ghicim pentru ce tip de motor?...
Mergi mai intai la un centru de reimprospatare freon si spune-i operatorului de acolo sa iti goleasca instalatia deoarece ai o fisura si trebuie sa sudezi conducta, traseul respectiv. Dupa care demontezi traseul respectiv. Nu este nevoie sa demontezi tot echipamentru.
Skip ads

  • simplueu11

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2012

  • Mesaj Privat
ek48 a scris:imi curge freon pe la imbinarea conductelor care vin de la butelia de freon si merge la compresor,pe la semering.Nu iese cind se videaza nimic,dar dupa ce se baga fron,in 2 zile e pierdut tot.Vreau sa sudez in argon si sa anulez imbinarea,ce parere aveti?,dar pt asta trebuie sa demontez conductele si pt asta imi trbuie o schema.Multumesc anticipat


am o problema asemanatoare..numai ca eu am lipsa o bucata dintr-o conducta de la butelie..... s-a rupt fiindca mi se misca radiatorul si nu gasesc separat acea conducta (este o teava de aproximativ 30 cm maxim ) nu am gasit-o pe niciunde.Peste tot pe unde am cautat tevile vin cu acel guler prinse si nu se pot desparti . Am un vectra b y20dth .

Daca gasesc o poza cu ea o sa adaug .


Ultima modificare facuta de simplueu11 la Joi 05 Jul, 2012 1:21 am
  • simplueu11

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2012

  • Mesaj Privat


Am revenit . Mie imi lipseste acea conducta ca in imaginea data .
  • CRAZY WOLF

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2012

  • Mesaj Privat
ek48 a scris:nu se gasesc separat oringuri prin zona si, tot tre sa demontez daca sudez pt ca,pistolul de sudura nu intra in pozitia unde e imbinarea si mai curge si uleiuri de pe conductele de aer

Am o sugestie pentu tine->banda teflon pentru gaz->este cea in cutie galbena dar innainte baga oringul 10sec in diluant dar nu mai mult pentu ca se dilata si stergel cu o carpa, ungel cu ulei si da cu banda in spatele oringului.....succes garantat.. Idea
  • ek48
  • OP
  • 3 mesaje
  • din 03 Jul 2012
  • Vectra 1997 1,8xe
  • Constanta
  • ek48

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1997 1,8xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2012

  • Mesaj Privat
ksper a scris:
ek48 a scris:imi curge freon pe la imbinarea conductelor care vin de la butelia de freon si merge la compresor,pe la semering.Nu iese cind se videaza nimic,dar dupa ce se baga fron,in 2 zile e pierdut tot.Vreau sa sudez in argon si sa anulez imbinarea,ce parere aveti?,dar pt asta trebuie sa demontez conductele si pt asta imi trbuie o schema.Multumesc anticipat


Si trebuie sa ghicim pentru ce tip de motor?...
Mergi mai intai la un centru de reimprospatare freon si spune-i operatorului de acolo sa iti goleasca instalatia deoarece ai o fisura si trebuie sa sudezi conducta, traseul respectiv. Dupa care demontezi traseul respectiv. Nu este nevoie sa demontezi tot echipamentru.


modelul este vectra B DIN 97
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR