Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • dexo

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Buna,
am cumparat din germania un opel astra g 2003 cu motor z16xe si mi-au dat o singura cheie pt inchiderea centralizata care avea bateria dezlipita. ajuns acasa , am lipit bateria corect si led-ul se aprinde acum ca si cum telecomanda ar functiona . am incercat sa sincronizez telecomanda prin mai multe metode dar nu se intampla nimic . mentionez ca tatal meu , electronist printre altele si destul de bun , are si el o astra z17 si stie bine cum se sincronizeaza si am incercat amandoi dar nu reusim sa facem inchiderea sa raspunda .
intrebarea mea e : cu cheia mea in contact dar cu partea electronica din cheia tatalui meu, ar trebui sa se poata sincroniza inchiderea, sau modulul de inchidere si cheia sunt perechi unice? asta fiindca am incercat faza asta si nu a mers . as vrea sa reusesc sa trag o concluzie adica sa stiu daca e de vina cheia sau partea electronica de receptie a inchiderii. Nu cred ca aprinderea ledului de pe cheie garanteaza functionarea corecta si sigura a telecomenzii fiindca electronica din ea nu se rezuma la o baterie si un led.
va rog sa ma ajutati sa-mi ziceti unde se afla mai exact modulul de inchidere centralizata care cred ca cuprinde si partea electronica de receptie a semnalului de la cheie , asta ca sa verificam daca si acolo e vreo problema.
Multumesc mult celor care ma vor ajuta si nu numai !
  • electronistul21

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2009 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2011

  • Mesaj Privat
aprinderea LED nu inseamna ca functioneaza partea de remote control.ar trebui testat cu opcom,pe central locking,measuring block.initial este inactiv.la apasarea butonului de pe telecomanda ,daca aceasta este buna se schimba in activ.daca nu,inlocuiti cheia cu una buna,o rescrieti,in momentul rescrierii chei se seteaza si telecomanda implicit.pt aceasta aveti nevoie de codul PIN de securitate al masinii.modulul de inchidere il gasiti pe stalpul din dreapta sub ornament.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@dexo
Cauta pe cineva cu OPCOM sau TECH2.
Programeaza telecomanda si atat.
  • danyzu
  • *
  • 1 mesaje
  • din 30 Jun 2012
  • Astra 2006 wolotgf486g1153
  • Calarasi
  • danyzu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2006 wolotgf486g1153
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2012

  • Mesaj Privat
salut am si io un opel astra g 2006 si am problema cu inchiderea la incept merge ce merge si de o data nu mai mergea ai facem sincronzare si o lua acuma nu mai merge deloc ce pot sai fac ?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR