Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • szilid

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
- Zgomotul poate sa vina de la planetara, vezi si tu intr-o parcare mare faci viraje cu volanul la maxim, si vezi exact cand face probleme
- Vizavi de amortizor ar trebui sa verifici cum stau: "Pentru verificarea amortizoarelor pe masina, se apasa pe coltul corespunzator rotii respective de cca 3 ori, dandu-se drumul la ultima apasare (cand amortizorul si arcul sunt comprimate).
Daca masina revine la pozitia verticala si ramane nemiscata, totul e ok. Daca masina continua sa faca singura balans, amortizorul trebuie schimbat. "

Schimbarea amortizoarelor se face numai in pereche!


Un alt aspect de care te-am atentionat de mai demult dar nu te obosesti sa iei in considerare este sa nu mai scrii cu albastru!
Skip ads

  • blue ray

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Scuze in ce priveste scrisul albastru, n-am vazut atentionarea de care spuneai. Dac-o vedeam, ma conformam, nu sunt capos.

Cu amortizorul m-am linistit, nu e asa terminat, e destul de rigid. Inca n-am facut testul ala cu apasarea de 3 ori, am apasat de cateva ori, da la intervale, nu la rand, si mi s-a parut destul de rigid, cum spuneam. O sa fac si testu ala.

Se pare ca beleaua mai mare e cu troncaneala pe fata. M-am gandit c-ar fi planetara, da' fiind aproape barna in materie de mecanica, am zis sa nu scot pasarei...
Bun, poate fi planetara. Daca e asa, de ce zgomotele se aud numai cand merg cu spatele? Cand merg in fata, in viraj maxim dreapta, nu se aude nimic. Cand merg cu spatele, repet, se aude destul de tare. O sa mai incerc, poate n-am fost suficient de atent, da n-am auzit nimic cand merg cu fata.
Si daca e planetara, ce presupune asta (pret, cat mai pot merge cu ea asa, riscuri, etc.)?
  • blue ray

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Am lamurit treaba.
Cand am pus rotile de vara nu le-am mai echilibrat. Io neexperimentat, tipu de la service n-a zis nimic de asta, am neglijat total aspectul. Roata la care se-auzea sunetul fusese inainte pe spate. Chestia care freca era plumbul pus la echilibrarea de dinainte. Am ridicat masina pe cric, am virat maxim dreapta ºi am dat inapoi. S-a învârtit roata niþel si a cãzut plumbul, dupa care nu s-a mai auzit nimic. Deci, problema rezolvata.
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Numai ca acum vei avea vibratii ca nu mai e echilibrata.
Skip ads

  • blue ray

  • Mesaje scrise: 147
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Duminica dupa ce am "rezolvat" problema, neavand unde sa fac echilibrarea, am plecat asa. Am facut 170 de km si n-am observat absolut nicio diferenta. Nicio vibratie. Oricum, stiu ca tre sa echilibrez rotile, sa verific unghiu' de fuga, unghiu' de cadere, sper sa-mi fac timp zilele astea.
Multam' de sfaturi.
  • s_bitza

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2003 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salut , sunt nou pe aici insa am o Corsa C de vreo 3 ani si am fost foarte multumit de ea. Legat de amortizoare am inceput si eu sa ma interesez de curand pt. ca am vazut ca s-au cam inmuiat (am si carat de curand niste saci de ciment ca romanu' Razz ). Treaba ca este rigida pe gropi nu cred ca se poate rezolva prea mult din amortizoare. Problema asta o au toate masinile mici...e normal, distanta dintre roti nu este mare, sasiul destul de rigid. Daca exista amortizoare care "sa stea" bine in curbe si totodata sa amortizeze gropile precum o limuzina, vreau si eu Smile . De curand am testat un Peugeot 206 din acelasi an cu Corsilicu' meu si un Polo din 2001 toate cu 75cp doar cilindreea superioara Corsilicului...ceea ce le dadea mai multa vana. Am incercat sa le judec obiectiv si apropo de amortizoare, mi s-a parut ca Polo sta cel mai bine...chiar dadea senzatia de masina mai mare decat este ( la trecerea peste gropi). Asta m-a intaratat destul de tare si am zis sa incep sa caut niste amortizoare mai bune mai ales ca ale mele deja au inceput sa ma lase.

P.S. Sper ca nu v-am plictisit pre tare. Numai bine !
  • dobrinro

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Pentru Corsa 1.3 CDTI din 2006 trebuie schimb amortizoarele spate. Am de ales intre Bilstein, Boge si Sachs. Ce sa iau? Diferenta de bani este f mica. Multumesc.
Ma intereseaza in primul rand tinuta de drum.
  • deleted-29701

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
toate sunt marci de incredere, din ce am mai vazut. in plus, Sachs e facut tot de Boge. a facut cineva schimbarea de curand, poate sa vina cu sfaturi utile? vad ca usor usor tre' sa schimb toata masina, si incep sa ma lase nervii...
Skip ads

  • dobrinro

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
[quote="v4li0"]toate sunt marci de incredere, din ce am mai vazut. in plus, Sachs e facut tot de Boge. a facut cineva schimbarea de curand, poate sa vina cu sfaturi utile? vad ca usor usor tre' sa schimb toata masina, si incep sa ma lase nervii...[/quote
-------------------------------
Astazi ma duc sa schimb amortizoarele pe spate (Sachs).
Revin cu detalii.
  • deleted-29701

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
ok. te-astept cu nerabdare. Shocked
  • deleted-29701

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
cum e, ai ceva noutati? Smile
  • dobrinro

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Revin cu detaliile.
Am comandat la Augburg Militatri unde mi-au facut programare a doua zi.
Cum am ajuns au bagat masina in atelier. A durat aproximativ o ora.
Jumatate de ora montajul, jumatate de ora facturarea. Ca la noi.
Sunt forte usor de schimbat. Au un surub la partea de jos si o piulita (in portbagaj) la parte de sus.
Trebuie insa controlata pozitia arcurilor.
Pret : 2 amortizoare Sachs + manopera +TVA = 436 ron.
Am facut deja 700 km (Buc. - Turnu Severin -Buc.) si se cunoaste.
Masina mai legata in curbe si la gropi.
Skip ads

  • florin1979

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Am 3 luni de cand am cumparat o pereche de amortizoare BNE de spate pt un corsa c. Am un tacanit la ambele la gropi de ma scoate din sarite. Sa fie amortizoarele defecte sau altceva?
  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
florin1979 a scris:Am 3 luni de cand am cumparat o pereche de amortizoare BNE de spate pt un corsa c. Am un tacanit la ambele la gropi de ma scoate din sarite. Sa fie amortizoarele defecte sau altceva?


asa am patit si eu... era un sunet insuportabil la gropi , mecanicul , de "meseriasi" ce sunt unii mecanici , nu a strans amortizoarele bine , am ridicat masina pe capre si am strans amortizoarele , asta a fost acum un an jumate , de atunci nu mai am probleme, poate ai noroc si scapi ca mine , doar cu stransul suruburilor
bafta
  • dorin_lavu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
salutare! Am un corsa B din 95 si as dori sa ii scimb amortizoarele pe spate! as avea o intrebare: cineva m-a sfatuit sa pun amortizoare de dacia solenza....merita?este posibil sa se potriveasca?
Astept pareri!
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Frate..de ce tot romanu are tendinta spre a face tiganeala?Eu imi pun de Audi..ca poate o sa prinda 220 cat am in bord..Nu stiu daca merge sau nu,dar daca ar fi amortizoare universale nu cred ca s-ar mai spune..ptr Opel,ptr bmw...tu ce spui?
  • vali-tgm

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2007

  • Mesaj Privat
La corsa C din 2002 am o problema cand vine frigul. Nu stiu daca si voi patiti la fel dar cum vine frigul cum incepe sa scartie suspensia spate. Nu bate nu nimic dar cand te lasi pe ea sau la unele denivelari mai serioase(nu gropi) se aude un scartait ceva mai gros. Mai sunt ca mine?
  • Bluecorsa-PDG

  • Mesaje scrise: 661
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Da si a mea face la fel, cand e frig rau face si pe fata si pe spate, in special la trecerea peste limitatoarele de viteza. Nu stiu explicatia exacta dar cred ca tine de rigiditatea amortizoarelor. La fel facea si cu fostele amortizoare.
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Bluecorsa-PDG a scris:Da si a mea face la fel, cand e frig rau face si pe fata si pe spate, in special la trecerea peste limitatoarele de viteza. Nu stiu explicatia exacta dar cred ca tine de rigiditatea amortizoarelor. La fel facea si cu fostele amortizoare.

La mine scartaie oricum pe spate, fie vara fie iarna. E un scartait de tonalitate groasa, nu stiu cum sa-l explic. Amortizoarele fata au fost schimbate anul trecut.
  • nicuiry

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 1.3
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
pentru corsa D nu cumparati flanse cu rulmenti SNR dupa 2 luni le-am schimbat iara
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR