Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • grivei

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2003 YDTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salut! Am rasfoit 2 ore forumul inainte sa postez acest topic, dar n-am gasit un raspuns la problema mea, care este urmatoarea : mi s-a ars CD playerul original ( CDR 2005VDO ) de pe masina (Vectra C 2003, berlina, YDTH 2.0 ) in urma unei scurgeri de odorizant prin grila de aer conditionat. Si cand spun ca s-a "ars" , ma refer la faptul ca nu mai scoate sunet in boxe , pe display aparandu-mi totusi numele posturilor de radio sau numarul track-ului de pe CD. Am schimbat finalii (TDA 7375) , dar tot degeaba. Dupa mai multe saptamani de umblat fara muzica in masina, timp in care am sperat ca totusi il voi putea repara , am luat decizia ca tre sa-mi cumpar alt aparat. Si daca tot urmeaza sa dau un ban , am zis sa fie ceva cu mp3 si daca se poate cu USB sau macar mufa AUX IN. M-am gandit la toate variantele si nu stiu care e mai buna :

1. sa caut acelasi model de CD player si sa ma multumesc cu radio si cu track-uri [avantaje : costuri mici (am vazut pe net ca se gasesc cu 250-300 ron), pastrarea comenzilor de pe volan; dezavantaje : lipsa mp3 ]
2. sa caut un alt model de CD player original compatibil, dar care sa aiba si mp3 (aici va intreb pe voi daca exista asa ceva)
3. sa ma orientez catre un CD player 1 DIN si sa folosesc o rama adaptoare (avantaje : costuri relativ reduse,mp3, mufa aux; dezavantaje : aspectul, anularea comenzilor de pe volan )
4. sa ma orientez catre un CD player 2 DIN (nu NAVI)

Dintre toate , punctul 2 si 4 m-ar incanta , cu conditia ca cel de la punctul 2 sa EXISTE, iar cel de la punctul 4 sa poata pastra comenzile de pe volan. Din cate am citit pe forum, daca pui alt casetofon decat cel original, se vor pierde comenzile, dar totusi am gasit niste modele de CD playere care cica sunt compatibile cu aceste comenzi.

De ex. asta :



specificatii aici : http://www.alpineshop.ro/cd...de-w233r-410.html


Astept pareri si sfaturi pentru a gasi cea mai buna solutie Smile


P.S. : stiu ca exista si punctul 5. NAVI dedicat , dar deocamdata nu mi-l permit Sad
Skip ads

  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Iti recomand optiunea urmatoare. Sa cumperi un aparat similar half-can pentru masina ta(in generatia half-can nu exista unitate care suporta mp3) gen: CDR sau NCDC si sa-i faci modificari pentru intrare aux(gasesti tutoriale pe forum). Ulterior poti sa-l conectezi la un ipod , telefon mobil sau chiar o unitate auto 1 din si sa asculti muzica lejer.
  • grivei

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2003 YDTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
alte pareri ? nu a mai facut nimeni un upgrade la CDR 2005 VDO ? Smile
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
poti incerca daca te pricepi cat de cat la engleza sa cauti pe vectra-c.com
acolo sunt tot felul de indivizi care au facut modificari...

am inteles dar nu sunt sigur ca s-ar putea pune aproape orice model de headunit insa problema principapa ar fi comenzile de pe volan
care la unele modele se poate rezolva prin diverse mufe adaptoare (care costa o gramada de bani si nu prea se merita, mai degraba cumperi unul dedicat si compatibil si ai scapat de griji)
Skip ads

  • killeru

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Salut,

Ai gasit pana la urma vreo solutie?
  • grivei

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2003 YDTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
N-am mai facut nimic, pt ca n-am gasit CDR 2005 , iar de altceva dedicat nu am resurse Smile
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Uite aici --> https://www.clubopel.com/vie...321&start=660

CristianTM.
  • danielX

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua lume,

Dupa vreo 6 ani de cand am Zafira, zilele trecute am descoperit ca am o magazie de CD-uri Philips pentru 4 discuri sub scaunul din dreapta. Radiocasetofonul este CCRT 700 si am pastrat codul de deblocare, insa cum nu stiam de magazie, n-am dat importanta si nu-l mai gasesc.

Ma poate ajuta cineva sa deblochez / decodez magazia de CD-uri?

Si inca ceva, stiti ce formate citeste, mp3 sau trackuri?

Multumesc.
  • AAdi915

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2018

  • Mesaj Privat
Si eu am acelasi player CDR 2005 as fi interesat sa pun o navigatie in locui lui intrebarea este pierd anumite functii cum ar fi comenzile pe volan sau calc de bord
  • prooff

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
daca pui una stock opel half can atunci nu pierzi comenzile si se integreaza perfect - dar nu se merita.
daca pui una aftermarket depinde de model(unele suporta comenzile de pe volan).
  • AAnghelina

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2018

  • Mesaj Privat
Bunã ziua! Am o Vectra C, 2004, 1,9 echipata cu CDR 2005 și am cumpãrat un CD 30 cu suport, mufe și cablaj. ÃŽmi puteți recomanda pe cineva care monteazã asa ceva?
  • prooff

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
din pacate CDR e half-can iar CD30 e full-can, iar ca sa il montezi/imperechezi cu masina e neovie de mai multe modificari si nu se merita costul.

ce vrei in plus fata de CDR 2005? sa stim ce sa iti recomandam.

sfatul meu e sa urmezi ghidul asta(http://www.css-haupt.de/vectra/english.html) si sa adaugi aux-in...si dai play cu muzica de pe telefon.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR