Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • dennisandrei

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema cu o Astra TT cu z19dth. De la un timp, cand ma opresc cu masina, se simte un miros de fum de motorina sub masina, fumul nu se vede dar se simte tare. Am masina din 2009, am cumparat-o noua si nu am schimbat niciodata uleiul in filtru de particule. Trebuie sa-l schimb? La motor, trebuie sa-i pun ulei special pentru motoare cu DPF?
Skip ads

  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Nu exista ulei in filtru de particule sau solutie, doar la volswagen exista parca. Uleiul trebuie sa aiba norma C3/ACEA, e pentru filtrul de particule. Acelasi miros il resimt si eu de mai mult timp, nu am fost la service, dar din vorbe am inteles ca ar fi vorba de un racord flexibil, mai baga gaze si inauntru cand stationez cateva minute.
  • sh3rkhan

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Poate chiar ai o pierdere de motorina: garnituri neschimbate la filtru de motorina in urma intretinerii sau montaj necorespunzator, furtunasele de retur de la injectoare coapte. Cand ai probleme cu filtrul de particule iti semnaleaza in bord.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
La toate modelele cu dpf clipeste martorul de bujii daca sunt probleme?
Skip ads

  • sh3rkhan

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Da. Insa clipeste in doua feluri: continuu sau intermitent. Cand clipeste intermitent face regenerare si asta e un lucru bun. Motorul merge putin mai turat ca de obicei trage mai tare din cauza volumului de motorina injectat si simti miros puternic de gaze. Daca martorul sta aprins trebuie sa mergi le tester: vreun senzor de presiune sau de temperatura, sau proces de regenerare inceput dar nefinalizat, si daca continui sa mergi se poate colmata.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Vorbesti prostii. Eu am avut si filtrul colmatat pentru ca nu observam regenerarile, iar martorul de bujii nu a stat niciodata aprins, am zis ca ai idee despre ce vorbesti de aia am si intrebat daca toate modele au aceasta chestie. Iar in timpul regenerarii nu sta niciodata nimic aprins, toata chestia e sa bagi tu de seama.
  • sh3rkhan

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Belgia
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Martorul ala nu se aprinde numai datorita bujiilor cum era odata. In mod normal regenerarea la Opel nu e observata de sofer, de aia nici nu exista rezervor de aditiv ca la alte sisteme de DPF, PSA grup de exemplu. Dar cand incepe regenerarea martorul ala se poate aprinde intermitent din cauza altor factori care apar in timpul regenerarii.
Chiar daca nu m-am exprimat corect ai putea sa renunti la sarcasm si la modul asta de exprimare. Ai totusi cateva postari la activ, nu ca mine de azi de ieri. In concluzie ai dreptate: de regula regenerarea la Opel se face fara stirea soferului. Insa in foarte multe cazuri la clientii care au reclamat ca s-a aprins intermitent martorul cu spira, eroarea a fost legata de filtrul de particule.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Ma scuzi, nu a fost sarcasm
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR