Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • G-Rhyme

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut ! De vreo cateva sapt. am o problema la inchiderea centralizata in sensul ca atunci cand o inchid se deschide singura dupa 1 sec, practic imediat. E foarte enervanta problema asta, de fiecare data cand vreau sa o inchid treb. sa inchid toate usile pe rand din interior si apoi pe cea din fata. Oare sa fie de la faptu ca o usa sau portbagajul nu se inchide bine ? ele par ca se inchid ok , dar zic si eu asa... Daca ste cineva care ar putea fi probl. va rog frumos sa ma ajutati. Multumesc mult ! George.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
se deschide deoarece masina sesizeaza usa de pe partea soferului ca fiind deschisa
in broasca usii exista senzorul de usa deschisa care probabil s-a stricat sau nu mai functioneaza corect.
  • G-Rhyme

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Aha, deci la usa soferului e problema...dar celelalte usi n-au senzori din aistia ? sau prob asta poate aparea doar la usa soferului ? Stiu ca sapt. trecuta mi-a mers odata sa o incui, dar doar odata, si apoi n-a mai mers. Si cam ce as putea sa-i fac ? daca ma duc la service cam cat m-ar costa toata treaba ? ca peste 2-3 sapt am in plan sa-i schimb uleiul si cu ocazia asta as vrea sa rezolv si aceasta prob. Plus ca mai am de schimbat si bucsele de comfort...imi troncane pe fata de nu pot sa stau cu geamu deschis. Am inteles ca bucsele astea sunt 50 RON amandoua, nu ? Corectati-ma daca gresesc. Multumesc anticipat ! George.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Poate fi bineneteles de la oricare dintre usi, DAAR cum cea a soferului e cea mai uzata de aceea si indiciul spre ea ...

CristianTM.
Skip ads

  • G-Rhyme

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
OK, ms de raspuns. Si cam cat m-ar costa sa rezolv prostia asta, presupunand ca e de la usa soferului.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu am verificat acum dimineata si doar daca am usa de la sofer deschisa se incuie si apoi descuie imediat...
daca am deschisa orice alta usa inclusiv portbagajul (berlina) masina se incuie fara problene...
o fi ceva de la masina mea si se comporta altfel fata de altele...

fa un test:
cand masina nu vrea sa se incuie, pune contactul si vezi despre ce usa iti zice ca e deschisa...
ma refer la martorul de sub turometru (cel multifunctional daca il ai)
  • G-Rhyme

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ok, merci de raspuns. O sa incerc chestia asta. Sper sa nu ma duca toata reparatia mai mult de 100-150 RON. App, a mai avut cineva problema cu troncanitul pe fata si la cele mai mici denivelari ? tind sa cred ca sunt de vine bucsele alea de confort despre care am inteles ca se duc destul de repede la majoritatea Opel-urilor.
  • alexbertone

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2011

  • Mesaj Privat
din cate stiu doar in usa soferului are senzor,asa este la mine
daca am usa deschisa la sofer nu se inchide.
  • Sir_John

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2010

  • Mesaj Privat
am avut si eu ceva probleme de genul asta. problema: butucul usii de la sofer, cel care comanda inchiderea. nota de plata: 550 ron la opel GTT.
  • G-Rhyme

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ok, ms mult de raspuns. Eu o sa incerc sa repar problema cu o piesa sh. Cred k pt un amarat de butuc nu merita sa dau atatia bani pe unul nou. Sper k n-o sa fie probleme de compatibilitate cu senzorii/ calculatorul etc. Cel tarziu peste 2 sapt. ma duc cu ea la service sa repar dracia ca mi s-a luat sa inchid fiecare usa in parte mereu.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR