Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • iubitzika

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2007

  • Mesaj Privat
acum cateva zile sotul meu a aut un accident cu masina....de fapt un "nene inteligent" cu o dacie 1987 s-a gandit el ca ar fi frumos sa iasa de pe un drum secundar fara sa se asigure si sa treaca pe celalalt sens de mers.....drumul fiind in imediata apropiere a unei curbe cu vizibilitate redusa......sotul meu tocmai trecea pe acolo si impactul a fost destl de devastator..noroc ca pe celalalt sens nu erau oameni in statia de autobuz ca era dezastru ....ma rog au venit cei de la circulatie...spital sange....ala plingea ca il doare gatu ...Nenea are asigurarea la acesti EUROINS....cand am ajuns la sediul lor am fost intampinati destul de ostil de cel de la daune..de zici ca noi eram cei mai rai asigurati din lume....dupa o cearta ne-a facut programare sa vina sa constate daunele ( asta fiind luni) ne-a asigurat ca firma lor nu lucreaza cu cei unde imi fac eu masina....fiind una din 2006 mi-am permis sa o fac la reprezentanta dar el nu si nu ....ma rog ne-a dat un nr de telefon, l-am sunat ieri toata ziua din ora in ora sa ii spun unde se afla masina...si ia ghiciti voi a raspuns la telefon?NU ...dupa lupte seculare care au durat ceva timp a raspuns la insistentele celor de la OPEL..a venit a calculat pozat si alte nebunii iar cei de la firma mi-au facut un deviz estimativ vre-o 500 mil lei vechi....acum problema mea este.....voi reusi sa imi dea astia macar suma de bani rezonabila pentru a-mi putea cumpara macar o masina ca cea pe care am avut-o adica un OPEL CORSA 20063?
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
50.000 RON=~11.000 EUR
in mod cert masina va fi considerata dauna totala.
Intrebarea este la cat ti-o vor evalua cei de la Euroins. O Corsa C din 2006, cu dotari decente (un AC manual, un geam electric) si in stare BUNA, o iei, cu tot cu inmatriculate, pana in 4000 EUR.
Legat de EUROINS, poate nu ar strica sa iei legatura cu un avocat, sa te consilieze la tematica asta, astfel incat sa poti obtine o suma cat mai mare de la asigurator.
Legat de masina, functie de ce e lovit la ea, poti incerca sa o repari (daca nu ai lonjeroane strambe, airbag-uri puscate, etc) cu piese din dezmembrari, sau poti sa o vinzi pe bucati, si sa incerci sa iti iei alta.
Iti urez succes. Pe viitor iti recomand CASCO. La o gluma de genul asta, poti sa iti iei banii de la CASCO, si apoi cei care ti-au facut tie CASCO isi recupereaza banii de la Euroins/whoever. Uite, luna asta in familie mi s-au lovit ambele masini (si a mea, si a sotiei), si si din vina noastra, si noi zambim Smile Plang baietii de la Allianz
  • iubitzika

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2007

  • Mesaj Privat
airbag-uri puscate sofer pasager....lonjeroane strambe sunt intr-un cuvant toata fatza este zob.....masina da este zic eu in limitele bunului simt ..AC manual....geam electric....si in jur de 55.000 km....eu sincer nu vreau decat sa imi pot cumpara o masina ca si cea avuta nimic mai mult ....am inteles ca cei de la reprezentanta au spus ca NU mai poate fi reparata .
CASCO da mi-ar fi prins bine numai ca efectiv nu ne-am mai permis si asta dat fiind faptul ca 2 ani sotul meu nu a lucrat eu am fost in concediu de crestere a copilului......oricum am inteles ca sunt tare "BUNI' platnici astia de la euroins
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
orice poate fi reparat, hai sa fim seriosi, insa nu orice merita a fi reparat.
la ce distrugeri ai, clar ca nu merita, costurile vor fi enorme.
Recomandarea e sa iei legatura cu un avocat cat mai repede, si sa vezi cum te poate ajuta. Problema nu e neaparat CAND va plati euroins, ca sunt niste legi mai nou care ii cam obliga sa se miste in anumite termene, ci CAT!
Skip ads

  • gabysssu

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2011

  • Mesaj Privat
EUROINS..... cea mai panarama firma de asigurari, au angajati total lipsiti de bun simti si te poarta pe drumuri saptamani chiar si pentru o mica sgarietura sau portiera infundata.nu stiu cum dracu mai au voie sa mai emita asigurari. nici un service nu vreau sa auda de euroins daca le bati in usa sa iti repare masina. solutia ar fi sa nu se mai zgarceasca colegii din trafic la 10-20 de lei, pentru ca cam asta e diferenta dintre ei si ASTRA.chiar si OMNIASIG a scazut preturile mult.

numai bine si jos cu euroins!
  • iubitzika

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2007

  • Mesaj Privat
bun...a venit raspunsul de la EUROINS....bucuresti ...dupa ce le-am dus factura masinii cumparate de la OPEL ...si absolut tot ce tine de ea mi-au evaluat paguba la 2500 eu.....e strigator la cer ,,,,,ce masina pot sa-mi cumpar eu de banii astia cel putin la anul masinii mele de fabricatie etc......pffffffffff sunt un butoi de nervi
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Asta in cazul in care ramaneti si cu epava.Corect?
Cam putin.
O Corsa din 2006 e pe la 4000E.
Daca scoateti din masina avariata 1500E atunci sunteti cam la limita.


Ultima modificare facuta de cangri la Joi 02 Aug, 2012 5:28 pm
  • iubitzika

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2007

  • Mesaj Privat
pai e foarte putin.......pai din masina avariata ce naiba sa scoata....fatza e armonica.....acum ma uitam sa vad pe site-ul de la CSA,,,sa vedem ..maine am sa sun un avocat sa vedem ce spune ..mi se pare chiar o suma penibila....epava le-o dau lor daca vor sa isi faca cotet de gaini
Skip ads

  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
cu toti avocatii din lume nu iti da mai mult! pe epava ,iei daca dai anunt cu dezmembrarea masinii aproape de 2000 de euro! nici o alta asigurare nu iti da mai mult! 2500 + epava e ok! oricum euroins e o panarama de societate de asigurari! e bulgareasca
  • iubitzika

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2007

  • Mesaj Privat
din partea mea epava poate sa si-o pastreze ei ....nu ma intereseaza ...
ehhhh alexhaiducu sa nu fim asa transanti s-ar putea sa reusesc.... pai vreaus a vad si eu modul de calcul....celui de la asigurari de aici din localitate de la mine care a constatat dauna i-au iesit 3500 .....curios nu calculeaza dupa aceleasi tabele?si apoi e dreptul meu sa ii dau in judecata sa vad ce pot face...nu ma costa nimic ....am avocati in familie
nu cred ca gandesc aiurea...atata timp cat nu a fost accidentul din vina mea sa vreau sa primesc o masina exact ca cea pe care am avut-o eu ..oricare din voi si-ar cumpara o masina noua ar ingriji-o l-ar durea inima sa si-o vada epava din vina unui bolovan ...nu crezi ?
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
bineinteles! insa numai casco despagubeste 100%! rca nu! rca iti despagubeste maxim 80 % din valoarea de piata a masini!si asta numai cu relatii la societatea de asigurari! de ce? cu cat platesc mai putin catre pagubit cu atat umfla comision de capacitate mai mare inspectorul de la daune din cadrul companiei de asigurari! este o lupta angajat asigurari - pagubit! pentru ca asa el castiga prime mai mari decat salariul! firma de asigurari castiga din plasarea banilor luati pe asigurari in diferite plasari la burse sau in investitii fonduri! cu cat dau afara mai putin cu atat isi umfla muschi in concedii unde noi nici la televizor nu vedem!
bafta ! si anuntane si pe noi cum se rezolva treaba!
  • gagarin

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Salutari opelistilor si nu numai! Am dat si eu de necaz si ghinion tot cu EUROINS trebuie sa ma descurc. Detin un OPEL
ZAFIRA A 2001 ( stare excelenta ), pe care mi la avariat unul cu basculanta de 40t si care nu s-a asigurat la depasirea unui autobuz ce se afla in statie si ma loveste pe mine pe dreapta si intra si in autobuzul cu calatori si-l face si pe acela varza spate stanga, dupa care coboara si vrea sa-mi dea cu levierul in cap ca "voi astia cu masini mici va bagati"( eu am mers paralel cu el pe banda a doua de dinainte de semafor si lovitura a fost dupa intersectie la 15m). Ca daune am pe partea dreapta: portiera + bandou zgariate; portiera spate cu tabla rupta; aripa spate cu tabla rupta. La tot deranjul Euroins da 3850 ron, iar servis-ul calculeaza 7000 ron. Eu nu mai inteleg! Servis-ul spune ca numai aripa spate costa 3100 ron. Daca acesta este pretul unei piese noi, Euroins-ul dupa ce preturi calculeaza? Problema este cum pot sa le atac aceasta decizie sau sa ii fac sa plateasca toata reparatia? Eu nu am mai fost implicat in niciun accident si nu stiu care este rezolvarea. Cei de la asigurari au acces la baza de date a Politiei Rutiere si pot vedea istoricul unei masini sau a unui conducator auto? Va multumesc pentru rabdare si pentru eventualele raspunsuri. Sa auzim numai de bine!
Skip ads

  • vali_c

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Asiguratorul, mai ales cind este vorba de RCA, ia in calcul pretul cel mai mic pret de pe piata al pieselor ce trebuiesc inlocuite.
Mai nou, vb din proprie experienta, comanda pieselor necesare pentru reparatie o face asiguratorul in urma unui deviz de reparatie pe care il primeste de la service-ul ales de pagubit. Solicitarea celor de la service poate fi pe cod de original, asiguratorul va comanda ce este mai ieftin. La intocmirea dosarului de dauna este specificata si starea generala a masinii, masina ta poate sa arate ca noua daca este veche de vreo 8-10 ani cei de la asigurari vor trece ca fiind satisfacatoare (tot din experienta personala) si uite asa se ajunge ca banii pe care ii da EUROINS-ul pentru reparatia ta sa nu fie aceeasi cu cei ceruti de service si vei ajunge sa nu poti lua masina din service pentru ca asiguratorul si service-ul auto nu se inteleg.
Eu am avut o usoara tamponare partea dreapta fata, doar spoiler infundat nimic altceva. La intocmirea dosarului sa stabilit ca se inlocuieste doar ca imi puneau un spoiler in valoare de 97 lei fara TVA pe cind cel original costa 1600 lei drept urmare am solicitat regie proprie si am obtinut 470 lei, mai nimic. Am preferat asa decit sa le bag in gusa alora de la service 800 -1000 lei, prin asigurari bineinteles, iar ei sa imi puna un spoiler care se va sparge in 7000 de bucati iarna cind ating primul morman de zapada.
Merge sa procedezi asa cind esti sigur ca nu ai alte daune ce nu sint prinse in constatarea asiguratorului in cazuri de astea trebuie facuta reconstatare si se face in service-ul ales, pentru regie proprie nu se accepta reconstatare.
  • gagarin

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru lamurire. Am inteles cum sta treaba.
Le-am propus celor de la servis-ul ales de mine sa aduc eu piesle second hand si nu au fost de acord.
Crezi ca ies bine daca merg la un servis recomandat de asigurator?
  • vali_c

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Firesc ar fi sa poti repara masina la orice service autorizat doresti tu, practic nu prea este asa. Daca tii neaprat ca lucrarea sa fie facuta unde vrei tu vei avea probleme la acceptul de plata din partea asiguratorului. Daca mergi la service-urile (ca sint mai multe) agreeate de asigurator ai sanse mai mari sa rapari masina fara sa scoti bani din buzunar. In ceea ce priveste calitatea lucrarii si a pieselor inlocuite ...
Mai exista varianta ca dupa ce ai ales service-ul agreeat de asigurator, sa gasesti un nene "bun la suflet" sa ii bagi ceva in buzunar sa aiba grija ca lucrarea sa fie lucrare si sa nu te tina mult cu masina in service (treaba e ca in general gaseti destui "buni la suflet" si ii bagi in buzunar si bun bagat ramine) asta e dupa bafta pe care o ai.
  • gagarin

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Nu prea da norocul peste mine cum a dat cel cu basculanta, dar o iau in calcul ca o varianta buna.
Astazi am incercat sa aflu cat ar costa o usa si oaripa spate la un magazin si... ghinion, dupa ce a aflat ce i-mi trebuie nu a mai functionat programul pe calculator... apoi a inceput vrajala ca ma scot mai bine cu SH si ca sa le cer banii celor de la asigurari, ca aduce el SH ce trebuie, ba chiar are si service care face mai pe nimic.
Mai cer un sfat: Merita SH? Presupun ca ma incadrez in suma data de asigurator.

Multumiri! Sa auzim de bine.
  • Bogdan Craciunescu

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Stimata doamna....se da in judecata vinovatul si se cheama in instanta (ca garant) firma de asigurari unde are vinovatul polita incheiata.Vinovatul ca bun platitor nu are nici o vina,dvs ca parte vatamata nu aveti nici o vina,ramane firma de asigurari.Pe teritoriul Romaniei TOATE FIRMELE DE ASIGURARI AU OBLIGATIA LEGALA DE A INCHEIA CONTRACTE DE ASIGURARE CU REPREZENTANTELE AUTO.Dvs platiti la inceput taxele judiciare,infatisarea dureaza 5 minute,iar ceea ce platiti cereti la instanta despagubirea cu taxele,daune morale...cat considerati,insa cu bun simt,si achitarea devizului de plata pt reparatia masinii.Nu este ceva greu,asa se procedeaza.Curaj si bafta
  • Bogdan Craciunescu

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2009

  • Mesaj Privat
[quote="jE"]orice poate fi reparat,
Cu tot respectul...nu orice poate fi reparat
  • Bogdan Craciunescu

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Pt colegul gagarin
Baga masina in service,lasa-i sa o repare,iti fac devizul si te duci la firma de asigurari.Nu vor sa achite devizul....lasi masina la service si ii dai in judecata.Vezi ce am explicat colegei iubitzika si urmezi aceeasi pasi.Instanta INTOTDEAUNA da in favoarea pagubitului.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Bogdane, nu cita partial. Am zis ca orice poate fi reparat, insa nu orice merita a fi reparat.
Si sa stii ca instanta nu da intotdeauna in favoarea pagubitului.
gagarin, de principiu la elementele de tinichigerie poate fi convenabil sa mergi pe SH. Piesele noi fie sunt de o calitate indoielnica (tolerante, rezistenta, nu se vor alinia cum trebuie, vor fi mai slabe), fie sunt scumpe ca naiba (daca mergi pe repere originale). Ce ti-a propus insa tipul de la magazin nu e prea OK, deoarece te pune pe tine pe drumuri. Adica el iti repara masina, tu ii platesti, si apoi te agiti tu sa iti recuperezi banii de la asigurari. E de preferat sa mergi la un service care are decontare directa cu asiguratorul (grija sa nu nimeresti la ceva carpaci care sa iti faca masina de batjocura), pentru ca in acest scenariu toate discutiile cu asiguratorul le poarta service-ul. Tu mergi, lasi masina, cand e gata te intorci, o iei de la ei, si... gata. Nu ai alte batai de cap.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR