Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Bogdan Craciunescu

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Zafira 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Pt colegul Je
Cu tot respectul nu am vrut sa par nepoliticos sau sa citesc printre randuri.Daca asta s-a inteles...scuze.In ce priveste raspunsurile cu instantele,eram cu cineva din familie care este avocat si la un pahar de spritz el m-a rugat sa va scriu astea pt ca a zis ca si el este satul ca noi toti de aceste firme de asigurari care iau banii si...atat.Iar in ce priveste castigul de cauza,crede-ma,stiu ce vorbesc.
Skip ads

  • alexneb1

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salut,ca sa nu mai deschid alt topic ,cat dureaza la celebra firma de asigurari euro....muci din momentul in care serviceul trimite toate hartiile pana in momentul in care iti da masina reparata ? daca s-a lovit careva de problema asta? in cazul meu reconstatarea a fost facuta acum 3 saptamani si pana acum pauza ,,,bate vantul ... e vreo solutie sa dau in judecata idiotul care a intrat in mine ? ca mi-e ca ma prinde craciunul si eu stau tot fara masina.
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
daca e vorba de o dauna mica e ceva in neregula de dureaza asa mult! daca dauna e de bani multi in primul rand accidntul e suspectat de frauda de catre inspectorii de la firma de asigurari! la eurouins este o problema deja stiuta de toata lumea ca indiferent de suma de despagubit ei se ocupa de sicane ca sa despagubeasca cat mai putin si cat mai tarziu posibil! aceasta societate de asigurari ar trebui sa ramana fara licenta de eliberat polite rca si casco! si altele impreuna cu ea!
  • alexneb1

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
un rahat de dauna ,trebuie sa schimb bara spate si inca vreo cateva plastice,nu stiu ce ar insemna pentru euro..muci dauna mare,,ca la ei cred ca si 500 lei e dauna mare.. daca il dau in judecata pe cel care a intrat in mine ,pot sa rezolv ceva in instanta?sau dureaza 1000 ani ? e abernat sa stai o luna fara masina pentru o bara si doua plastice.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,460
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu prea rezolvi nimica, el ti-a dat asigurarea, etc.
Parca e un termen legal in care firma de asigurari trebuie sa raspunda/deconteze/etc. intereseaza-te
In ce faza esti? Ti-au acceptat sa faci reparatia? Ai facut reparatia la service cu decontare directa? Da niste detalii
Poti si sa mergi peste ei, si sa ii amentinti cu CSA-ul...
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
din cate stiu, termenul e de 3 luni de zile in care sunt obligati (cel putin teoretic) sa solutioneze problema... stiu ca se discuta (odata cu noul sistem de despagubire directa la asiguratorul la care are polita cel pagubit) sa se micsoreze termenul la maxim 2 luni ... dar inca sunt doar vorbe...

LE: citat de pe siteul CSA-ului:
Asiguratorul RCA are obligația de a efectua plata dosarelor de dauna, în maxim 10 zile de la data depunerii ultimului document necesar stabilirii rãspunderii și cuantificãrii daunei.

Dacã asigurãtorul RCA are suspiciuni întemeiate cu privire la modul de producere a accidentului, are obligația de a comunica în scris asiguratului și pãgubitului, în termen de 10 zile de la data avizãrii daunei, intenția de a desfãșura investigații. Aceste investigații nu pot dura mai mult de 3 luni de la data avizãrii daunei. Asigurãtorii RCA au dreptul sã efectueze propriile investigații indiferent dacã accidentul a fost protocolat prin Proces verbal al Poliției sau prin formularul Constatare amiabilã de accident.

  • alexneb1

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
@ je , service-ul e cu decontare cu ei dar nu e din serviceurile ''recomandate'' de ei pentru ca daca ma duceam la service-ul recomandat de ei cred ca imi lipeau aia bara cu scotch si o vopseau cu sprayul,am trecut de curiozitate prin fata unui service recomandat de ei si era o curte jegoasa plina de ''persoane cu ten masliniu'' si un cort dala de nunta dar fara pereti unde un nene vopsea o aripa de tico cu un spray ..si am fost foarte incantat si m-am carat dracu' de acolo.
Sunt in faza de s-a desfacut masina ,bara si alea si s-a facut reconstatarea si s-a trimis la euro..muci si acum cei de la euro..muci au cerut deviz estimativ ca nu le-a convenit nu stiu ce minune..ce mi se pare ciudat e ca dureaza al naibii de mult pentru cateva rahaturi...serviceul zice ca are o relatie buna cu euro..muciu ..acum o saptamana ziceau ca s-a aprobat reparatia ,urmeaza comanda de piese ,acum 2 zile au sucit-o ca au cerut astia deviz estimativ.. marti s-au facut 3 saptamani de cand e masina la ei.nu stiu ce sa mai cred ,mai am rabdare pana marti sa se faca o luna si ma apuc sa fac tam tam.
@ cipiotul , asta cu zece zile cred ca a trecut de mult, din moment ce astia mi-au zis ca s-a aprobat reparatia,acum eu nu inteleg ,o aproba dupa care nu o mai aproba ? ...
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
pai ai spus-o chiar tu... au aprobat reparatia (cred ca mai mult verbal), au primit devizul de la service, s-au sucit ca e prea mult, au intors devizul .. si uite-asa ai de asteptat pana sa ajungi la cele 10 zile "de la data depunerii ultimului document necesar stabilirii rãspunderii și cuantificãrii daunei."
Skip ads

  • alexneb1

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
sper sa se termine cu bine ca mi-a mancat nervii problema asta ,, o sa fac comanda la un carlig de remorcare ,,macar daca mai da vreunu in mine sa planga dupaia.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,460
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
service-ul a facut reconstatare, si a trimis solicitare de suplimentare de dauna, cel mai probabil.
Astept cu viu interes la anu' daca se trece pe noul model (in caz de dauna din vina aluia mie reparatia mi-o plateste rca-ul meu). Nu de alta, dar si masina mea a fost in service, si s-au facut 2 suplimentari (constatarea initiala a facut-o inspectorul de la Allianz, apoi service-ul a desfacut masina=suplimentare ca au mai gasit diverse, si cand au venit farurile din nou suplimentare pentru ca, avand carcase, s-au putut testa componentele si s-au gasit un igniter si un modul de AFL decedate). Si suplimentarile s-au facut din categoria azi la 3 s-au trimis hartiile, maine diminetaa la 10 m-a sunat service-ul sa imi zica ca s-a aprobat...
Sunt curios atunci cine o sa isi mai faca asigurare la eurobla, carpatica, si alti ciudatei de astia, pe motiv ca "e cu 10 lei mai ieftin decat dincolo". Desi... tare ma tem ca or sa se gaseasca destui. Da' na, treaba lor, macar nu mai sufar eu din cauza unui hapsan zgarcit...
  • alexneb1

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
hai sa-ti zic cum e cu asigurarile astea de 3 lei ca am o ruda care face asigurari ,, el ia de la broker asigurarile , ala ii da un comision,mare de obicei stiu si comisioanele care i le da , la euroins ii da 18% la carpatica 15% astra 10% allianz groupama generalii etc astea mai bune si mai scumpe ii da decat 6-7-8 % , tu cand te duci sa faci asigurarea logic ca ti-o baga pe gat p'aia cu 18% pt el ..si iti zice ca ti da si tie reducere ,dar tie iti da 5-10 % el isi opreste restul ,de obicei varul asta al meu da 5 la suta la euroins si carpatica si restul opreste el , la un calcul simplu sa zicem un rca de 500 lei 18% aia sunt 90 lei din aia 90 lei iti mai da si tie chipurile o ''reducere'' de 20-30 lei si e toata lumea multumita ,din cauza asta toata lumea face la euroins si carpatica ,dar sa stii ca sunt cazuri cand asigurari la groupama ,allianz ,etc de multe ori sunt mai ieftine decat carpatica sau euroins ,dar ei ca sa isi ia comisionul care e destul de bunicel ,logic ca '' va fac cea mai buna oferta, pret ca asta nu mai gasiti '' si pac pac te trezesti cu o tigaie de rca,mie mi-a si zis varamiu ca raportat la o luna face 200-300 de polite la euroins si carpatica si ca are luni cand face 3-4 la astia buni doar daca insista clientul ,dar de obicei si aia care insista tot ii prosteste si le face'' cea mai buna oferta'' la 300 de polite pe luna daca iti iei intre 40-50 lei per bucata te ia capul daca o sa calculezi cati bani se fac din rca-uri ca sa nu mai zic ca daca prinzi cateva tiruri te-ai umplut de bani...si uite asa ajungi sa fii lovit de euromuci si alte acareturi sa plangi cand ti se inmaneaza polita minune.
referitor la masina ,azi la 3 ma duc la service ,cu toate ca am primit asigurari ca de ce sa bat atata drum ,ca masina e in regula,sa stau linistit ... sa ma duc inainte pana la euromuci sa pun vreo 2-3 intrebari p'acolo ?ar avea rost?
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
alexneb1 a scris:un rahat de dauna ,trebuie sa schimb bara spate si inca vreo cateva plastice,nu stiu ce ar insemna pentru euro..muci dauna mare,,ca la ei cred ca si 500 lei e dauna mare.. daca il dau in judecata pe cel care a intrat in mine ,pot sa rezolv ceva in instanta?sau dureaza 1000 ani ? e abernat sa stai o luna fara masina pentru o bara si doua plastice.


atata timp cat este esigurat il dai degeaba in judecata! el se prezinta la instanta si depune copie de pe rca si pleaca si poate mai e si vreun smecher si iti da o mama de bataie ca il duci prin tribunale! cat timp asigurarea lui e valabila si legala el nu poate fi tras la raspundere decat daca era baut la volan!
Skip ads

  • alexneb1

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
ha ha tare ,,smecher si mai imi da si o mama de bataie ,te crezi in botswana ? stii reclama aia cu ''Sunt cetatean European si am drepturi'' ? cred ca avem viziuni diferite despre ''smecheri'' ,la tine smecher poate e ala cu lantucu la gat si cu mertzan eventual cu numere de bulgaria ,,la mine smecher e ala care e afacerist se descurca bine si are bani si nu sta in romania si in nici un caz nu are lantuc si mertzan Smile ideea mea era sa il dau in judecata pe bou ca sa pun presiune pe asigurator ..asta cu smecherii care dau bataie sunt fumati de mult...
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
prietene,inseamna ca traiesti in alta lume ,ori te crezi vreun pui de mafiot de esti tu ala de ii bati pe ceilalti!



"ideea mea era sa il dau in judecata pe bou ca sa pun presiune pe asigurator ..asta cu smecherii care dau bataie sunt fumati de mult... " ti-a dat asigurarea! si la revedere! sant unii smecheri care cand sant loviti,nevinovatii fiind il bat pe vinovat,ii iau bani pe faptul ca l-a lovit si ii mai iau si asigurarea sa repare masina ca doar e din vina aluia! dar mai sant si unii smecheri care cand lovesc pe unii dupa ce coboara din masini sant asa de traiti in botswana ca ii mai si bat pe cei nevinovati! sant multe cazuri! sa nu ne facem ca nu le stim! stiu o gramada!
  • alexneb1

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
''PRIETENE'' ? hai sa nu ne imprietenim mai mult decat e cazul,daca vrei sa discutam ON TOPIC te rog,daca vrei offtopic , imi displace ideea , asta cu batausi cu mafioti cu smecheri cu luatul banilor nu ma intereseaza ,nu inteleg legatura ..in fine ''PRIETENE'' .. daca tu ti-ai luat bataie de la vreun baiat d'asta destept e problema ta ,la mine nu e cazul,iti inteleg frustrarile.
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
eu dau nu iau!
  • alexneb1

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Fascinant !
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
din ce se anunta pe ziare si pe la tv,urmeaza sa se mareasca rau de tot valoarea politelor rca!ce nu inteleg eu e de ce cei de la eurouins care au cele mai mari incasari de pe piata rca si cele mai multe reclamatii sant lasati in continuare sa emita polite pe piata asigurarilor!Se pare ca de la 1 ianuarie astia cu masinile avariate din cauza altora nu se mai duc sa faca reparatiile pe asigurarea celui vinovat ci pe asigurarea propie ,asiguratorul urmand sa isi primeasca cheltuiala de la asiguratorul celui vinovat! Se pare ca atunci nu te mai intereseaza la cine are asigurare ,important e ca tu sa ai rca la un asigurator care emite repede dispozitia de plata a daunelor! Atunci prea putini se vor mai duce la asiguratori care nu platesc chiar daca au valori mici la rca ca daca te loveste unu asiguratorul unde ai facut daca e ieftin,gen eurouins,si cu problemele astuia ,plangem dupa masini prin service! asa ca automat asigurarile vor creste substantial! si stiti ce cred,fiind in romania asiguratorii vor ramane aceeasi nenorociti ,vor lua banii si vor face aceleasi magarii!
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
asiguratorul urmand sa isi primeasca cheltuiala de la asiguratorul celui vinovat!


In conditiile astea si firma in discutie ar avea un motiv suficient sa urneasca lucrurile mai repede. Ca sa nu mai zic ca sumele de despagubit pot fi "usor" ridicate.
Ramane de vazut ce va fi la anul si care vor fi normele de aplicare.
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Vedeti ca in ultima vreme Euroinsul a mai dat drumul la plati in comparatie cu Carpatica si cu Astra !
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR