Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • calibracrazy

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2009

  • Mesaj Privat
am o vectra b di 98 motor 2.0 16 v ecotec
PROBLEMA ESTE LA AC
Problema mea suna in felul urmator .anu trecut am investit in ac o anumita suma de bani nu conteaz,a mers 3 zile si a pierdut freonu .
azi am inlocuit o supapa de presiune am incarcat instalatia toate bune si frumoase ,
acum intervine problema. masina are 2 ventilatoare unu in fata radiatorului care este numai pt ac si celelant din spatele radiatorului este de racite pt apa ,cand dau drumu la ac pleaca ambele ventilatoare dupa aproximativ 10 secunde de mers se opreste si merge numai ala mic din fata radiatorului de ac ,iar celalant mare sta oprit aproximativ 3 secunde dupa care pleaca pe treapta a doua merge cam 3 secunde si se opreste si asa face incontinu,si tot asa se nimete si in masina cand pleaca si aldoilea se simte cum raceste mai tare cand se opreste raceste mai putin .
si am mai observat inca ceva cand dau drumu la ac sta temperatura in bord peste 100 de grade apa .
care ar fi problema ca sunt tare dezorientat Crying or Very sad si nedumerit multumesc mult !
Skip ads

  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Poate se uncalzeste apa pest 100 din cauza ca, compresorul tau pote se invarte mai greu de cat ar trebui normal si atunci apare solicitarea motorului. Cand ai bagat freon ai verificat instalatia,compresorul sa nu fie infundat ca atunci trage greu.
Off: Daca ai bateria moarta la masina iar se incalzeste apa pentru ca alternatoru cu cat baa mai mult curent cu atat se invarte mai greu. Asta este parerea mea daca am gresit cu ceva nu ma supar sa fiu corecta. O seara placuta si bafta a rezolvarea problemei. Laughing


Ultima modificare facuta de ssergiiu la Lun 18 Jun, 2012 10:31 pm
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
E posibil ca sonda de temperatura sa nu mai citeasca corect temperatura si de-aia ventilatorul pleaca cand vrea el. Verifica in prealabil sonda de temperatura si termostatul. Toate cele bune
  • calibracrazy

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2009

  • Mesaj Privat
@ssergiiu -bateria este noua iar compresorul a fost reparat in decembrie anu trecut cu schimbat rulmenti si tot kitu de etansare
@alex_pavel -spune terog care este sonda aia ?este cumva rotunda cu 3 pini inauntru ?daca da cu o pot verifica ?
va multumesc orice sfat e bine primit
Skip ads

  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com:808...101_e67cbto9f.jpg

Mufa galbena din stanga motorului care o vezi in poza, aia este sonda de temperatura, si sub ea este si termostatul. Eu ziceam sa o verifici pe tester daca temperatura care ti-o arata in bord este reala.
  • calibracrazy

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2009

  • Mesaj Privat
@alex_pavel -din din pacate la mine e benzinar scuze am uitat sa precizez nu este lafel k la diesel la mine sonda este in radiator .am doua sonde una rotunda cu 3 pini si una normala tot cu 3 pini
  • calibracrazy

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2009

  • Mesaj Privat
inca nu am depistat problema !am scos termostatul am dat drumu la acsi sta temperatura la 100 de grade. ambele ventilatoare merg nla maxim !nu stiu ce sa ii mai fac
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
ca o parere, sa nu fie probleme pe instalatia electrica ...
  • calibracrazy

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2009

  • Mesaj Privat
gata problema rzolvata cu ventilatoarele releu defect
si problema cu relantiu curatat corpu clapeta si regulatoru de relanti acum merge bineeee
multumesc pt sfaturi
  • geo81

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1998 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2012

  • Mesaj Privat
salut! ce releu ai schimbat? k aceasi problema o am si eu...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR