Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Draven1975

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salutare! Acum cateva zile am terminat cu leasingul la masina. Leasing de 5 ani, perioada in care am fost asigurat CASCO la Alliantz. Ce sa zic? Foarte multumit de ei, doar ca sunt "cam scumpi". In 5 ani am avut doua "evenimente" relativ usoare(primul, spoiler spate de schimbat, al doilea spoiler fata + parbriz) rezolvate foarte simplu in sevice. De ce simplu? Pentru ca firma asiguratoare a virat banii catre servce-ul respectiv foarte repede. Revenind, as vrea totusi sa gasesc un CASCO putin mai accesibil ca si pret dar in acelasi timp sa stiu ca nu am probleme cu plata, adica: firma asiguratoare sa vireze banii service-ului in timp util pentru ca acesta(service-ul) sa nu imi tina masina acolo cu saptamanile. Sper ca m-am facut inteles. In caz contrar revin cu explicatii suplimentare.

Personal, ma intereseaza Grupama, mi-au facut o oferta de 584 euro pe un an, full CASCO(475 euro cu fransiza de 100 euro). Am mai primit oferte de la Uniqua, 554 euro full CASCO(503 euro cu fransiza) si de la Alliantz de 571 euro cu fransiza, fransiza de 100 de euro care dupa primele 12 luni devine de 0 euro, adica dispare. In plus la Alliantz mai exista si o clauza de "dauna persoana" de 5000 de euro. Din cate am inteles, in caz ca dai cu masina peste unul, acesta este despagubit de catre asigurator cu suma respectiva. Precizez ca ofertele de full CASCO pe care le-am cerut includ asigurarea impotriva "vandalismului" si a furtului' printre altele.

Detin un Opel Asta H, 2007, motorina, 1,7(1686) 74 kw(100 cai), 58.000 km. Ofertele au fost facute pe persoana juridica(firma).

Va rog sa ma ajutati in a decide la ce companie de asigurari sa imi fac CASCO. Ma intereseaza experientele si parerile voastre. Ma intereseaza la ce firme v-ati facut asigurarea CASCO. Poate fi vorba si de alte firme, nu doar de cele enumerate de mine. [b]

Multumesc si astept cu nerbdare raspunsurile voastre. Asigurarea trebuie sa o inchei cel tarziu marti dimineata
.
Skip ads

  • Draven1975

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2010

  • Mesaj Privat
mda, bun asa Smile

peste 35 de vizualizari, nici un raspuns Smile)

multumesc mult de tot!
  • Mihail1974

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Ilfov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2012

  • Mesaj Privat
EUROINS ... The Best ..!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Draven, tu vrei o asigurare ca sa fie prompta, sa iti plateasca in 2 zile, sa iti repare masina cu piese originale si etc, si sa coste ... putin, putin de tot
Da-mi voie sa te dezamagesc: asa ceva nu exista!
Iti recomand sa ramai la Allianz, sunt cei mai scumpi, dar sunt si cei mai buni.
PS: ai greist sectiunea. ti-am mutat eu topicul de la discutii generale, insa pe viitor te rog sa fii mai atent
Skip ads

  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Si eu as zice tot Allianz (am si eu la ei). Mai poti incerca si la Generali, au niste reduceri pentru posesorii de Opel, lucreaza relativ OK (din ce am auzit)
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
cu siguranta ,in asigurari in romania cea mai ok e allianz! dai un ban dar face! totul e sa nu ai nevoie!
  • emil_251

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Daca ai RCA- tot la ALLIANZ..............beneficiezi de reducere la CASCO. Sunt multe criterii de oferta la un pret bun, in functie de varsta ....daca ai mai avut daune si ai reparat masina pe casco ( atunci va creste polita ).....
  • neroseu

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2009 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2008

  • Mesaj Privat
In momentul de fata, din punctul meu de vedere, cele mai bune firme de asigurari unde iti poti face Casco sunt Groupama, Allianz, Omniasig si Asirom. Dosarul se rezolva rapid si nu sunt probleme cu platile. Ideea este ca daca cunosti pe cineva la firma unde vrei sa-ti faci asigurarea Casco, totul se rezolva mult mai repede. Fiecare are dreptul sa aleaga!
  • deleted-46863

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Sa fugi de Grupama fosta Asiban niste excroci iti cauta orice chichita sa te faca vinovat sa nu plateasca DAUNA ,nu sunt singurul . daca ai Opel mergi pe Generali ca au contract cu OPEL si iti fac reduceri . nu am casco nu fac reclama . bafta.
  • kerosen0007

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2010 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut!
Din punctul meu de vedere, ca si raport calitate servicii- pret as merge pe Uniqa.
Spun asta pentru ca eu am casco la ambele autoturisme din 2007 colaborez cu cei
de la Uniqa si nu am avut nici o problema.
Eu lucrez in domeniu si daca ar fi sa fac un clasament al asiguratorilor in functie de
calitate servicii - pret ar arata cam asa : 1. Uniqa (acoperire Europa si Turcia fara a avea RCA-ul la ei plus asistenta rutiera in limita a 500 de euro)
2. Groupama, 3. Alianz, 4. Omniasig, 5. Generali, 6. Asirom.
O sa ma interesez maine mai bine - sper ca ti-au fost acordate toate reducerile la Uniqa , oferta lor ar trebui sa
fie undeva la 400-450 de euro(chiar si mai putin) Full CASCO.
Imi poti spune din ce an e autoturismul,ce varianta de echipare si daca ai peste 25 de ani?
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Alliantz, am avut la ei, rezolvat trei pagube fara probleme.
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Mare atentie la CASCO ASIROM !
La vandalism si orice avarie in parcare cu autori necunoscuti fransiza este 25 % din valoarea daunei si nu mai putin de 100 euro ! In oferta principala este specificata doar fransiza de 100 euro , faza cu cei 25 % este ascunsa in clauze !


Si ca recomandare eu as zice ABC Asigurari , am lucrat la ei chiar la daune si sunt mult mai ok decat toti consacratii de pe piata !
Ma puteti deranja si pentru cotatii daca doriti !
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR