Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • Torros

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Corsa C - 1.2 55kw - an 2002

Buna seara ! Am citit o groaza de subiecte de acest gen si totusi nu gasesc explicit cum sa ajung la sonda litrometrica. Imi indica gresit benzina din rezervor si ramane acul "intepenit" la 3/4 din rezervor. Masina este cumparata recent si nu am fost atent daca scade sau nu acul si am ramas in pana in plin camp. Ajuns acasa am fost cu masina la mecanic si acesta imi spune ca tre sa mai golesc din benzina si sa dau jos rezervorul.
Intrebarea mea este daca nu cumva este posibil sa ajung cumva la sonda litrometrica pe la capacul de sub bancheta din spate fara sa dau jos rezervorul sau astept o perioada sa se mai consume benzina din rezervor.
Am citit discutiile anterioare dar nici una nu m-a lamurit cum sa fac asta? Cum desfac acolo sub bancheta? Daca ajung la sonda respectiva pe acolo?
Va rog sa ma ajutati daca se poate cu cat mai multe detalii in asa fel incat sa nu ma apuc sa trag si sa rup ceva pe la pompa de benzina si asa mai departe. Are garnituri in locul respectiv care se pot rupe? DE asta am nevoie de ajutor.
Va multumesc anticipat !
  • mfdejavu1981

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2011

  • Mesaj Privat
eu mi-am inlocuit singur pompa de benzina.nu prea ai ce sa rupi acolo si daca nu ma insel are o singura garnitura si aceea la capacul de sub bancheta. se scot scot colierele iar capacul se desface in sens invers acelor de ceasornic. apoi vezi si tu sa nu fie intepenit plutitorul. nu e mare inginerie. trebuie putina dexteritate.
  • ibmm

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2001 z1.2xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2012

  • Mesaj Privat
langa capacul de la pompa de benzina pe partea soferului mai e un capacel cu multe fire imi spuneti si mie ce este acela
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR