Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • maesterpc

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua! Am o problema cu luminile din interior,mai exact dupa ce am vrut sa inlocuesc cele doua becuri de la lampile din spate la un OPEL ASTRA G am ramas fara lumini la urmatoarele:plafoniera,torpedo,lampile din spate si portbagaj.Va anunt ca toate astea sau intamplat in decursul inlocuirii a celor doua becuri,vroiam sa inlocuesc un bec c5w cu unul cu smd-uri,nus pe unde ma holbam ca cand am intors capul surpriza nu mai mergeau becurile. Exclamation
Va rog ajutati-ma! Va multumesc anticipat.
Skip ads

  • dixanu86

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
sa ars o siguranta
  • maesterpc

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Sigurantele se schimba cu bateria pusa?
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
da, desfaci jos mini-torpedoul de la picioarele tale (iti trebuie o surubelnita lata, si ai grija ca nu ai filet la suruburi, ci 2 pasi), si verifici fiecare siguranta in parte sau cauta pe net siguranta care se ocupa de lumini interioare.
Skip ads

  • maesterpc

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Mersi frumos baieti!,am descoperit siguranta arsa e nr.28 iluminare habitaclu de 7.5A .Diseara ma duc la o benzinarie si cumpar un set de sigurante.Incaodata multumesc colegilor care m-au ajutat!
  • electronistul21

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2009 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2011

  • Mesaj Privat
daca erai mai atent vedeai ca nu ai nici pozitie pe partea stanga cand se arde acea siguranta.verifica sa nu ai vreun scurt acolo.
  • maesterpc

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Am rezolvat cu siguranta,a trebuit sa pun o siguranta "mini",e diferita fata de celelalte universale.Prima data nu am dat importanta la ce am cumparat si am cumparat 2 seturi de astea mari(m-am nenorocit) credeam ca ar fi fost bune daca-s universale Sad . A trebuit sa plec la 20km de casa ca sa gasesc sigurante(si pana la urma am gasit).Cand am pus siguranta mini de 7.5A toate au revenit la normal.Deacum nu ma mai bag o perioada pe la instalatia electica a masinii(deocamdata, pana fac alta boacana Twisted Evil ).Asadar multumesc membrilor acestui site care mau ajutat!.
Se poate inchide!
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Ca solutie temporara se poate pune doar o singura lita de cupru pe siguranta pana cand poti lua un set de sigurante calibrate (spre ex. daca se arde o siguranta duminica, si esti si pe drum, nevand un magazin auto sa cumperi sigurante, te poate salva o lita de cupru pusa pe siguranta ) pentru ceilalti care citesc.
  • andi_cimpean

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Foarte pãguboase lãmpile spate, la Astrele care au în dotare aºa ceva. Principalul motiv, ar fi acela cã instalaþia care duce la lampa spate, este dintr-o folie subþire, prin care trece un cablu mai subþire.

La fel am pãþit ºi eu. În încercarea mea de a-mi pune SMD-uri pe spate, am reuºit sã ard siguranþa. Am mers, am luat altã siguranþã (acelaºi amperaj - aºa scria pe ea) ºi am încercat din nou, cu smd-urile. Nu micã mi-a fost surpriza sã vãd cã-mi iese fum prin stâlpi, din plafon. Acel cablu, care duce la lampa spate, tras printr-o folie subþire, a început sã se topeascã. De ce? Pentru cã siguranþele servite de acel magazin de Piese Auto, erau de toatã jena. Nu mai ºtiu de câþi amperi era siguranþa dar ºtiu cã nu depãºea 20A (am înlocuit-o cu acelaºi model) dar aici vine partea frumoasã, pentru cã siguranþa, avea o punte atât de groasã încât ar fi ars toatã maºina în jurul ei ºi aceasta nu s-ar fi împuºcat.

Deci, aveþi grijã!
Eu acum, trebuie sã-mi refac legãtura cãtre lampa spate.
  • Randrei632

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2023

  • Mesaj Privat
Salutare,am o problema la un astra H,nu mai merg luminiile ambientale de la panoul climatizare,butonul inchidere usi din bord,si cele 3 de la plafoniera..aveti idee de la ce ar putea fi?Multumesc
  • A7899

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2023

  • Mesaj Privat
Trimite și mie o poza cu siguranțã pentru luminile din interior, am vrut sa schimb un bec la portbagaj cu unu de la China Shop , leam chimbat pe cele din plafon și cd sal schimb pe asta de la portbagaj, sa dus toate din plafon, torpedou, portbagaj!.. dacã poți trimite o poza cu siguranțã care tia trebuit și cât a costat te rog...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR