Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • satwien

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Asa cum va spuneam in titlu, ma bate gandul sa-mi cumpar un Opel Signum 3.0 V6.
Am gasit unul, model 2008, cca 95.000 km.
Ce ziceti, sa ma bag? Cam la ce probleme ar trebui sa ma astept de la acest model?
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca e inmatriculat in Romania poate doar taxele.Apoi consumul.
Apoi depinde de unde vine.Daca din afara cam greu din 2008 sa aive doar 95.000km.
Apoi depinde de cum a fost ingrijit.
  • satwien

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2012

  • Mesaj Privat
La ce consum ar trebui sa ma astept?
Am vazut niste discutii legate de distributie, oare trebuie schimbata la 100.000 km? Cam cat ar costa distractia?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
sfatul meu e sa nu cumperi o masina cu un motor atat de mare
chiar nu ai ce face cu herghelia aia de cai pe care-i ofera motorul de 3.0
limiteaza-te la un motor de 1.9 si 150 cp sau 120 CP remapat la 160 si vei fi multumit si de taxe, si de cum merge...
Skip ads

  • petrubv

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Frate, cam mare motorul si putini cai putere(186), e adevarat ca are cuplu dar consum, taxe foarte mari. Acum tu stii la ce vrei sa folosesti masina, eu zic sa analizezi bine daca merita sa iei un balaur de 3000 cm3, performante scoti si dintr-un 1.9 de 150 remapat.
  • satwien

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc, dar consumul si taxele le-am luat deja in calcul.
Nu stie nimeni sa-mi spuna la ce probleme tehnice sa ma astept?
  • VSS

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Probleme tehnice nu prea stim pentru ca nu multi au acest motor imens.
Taxele sunt extrem de mari.
La acel motor nu prea ai ce face cu el pentru ca este o putere prea mare , daca totusi vrei putere iti recomand 1.9 CDTI de 150 cp sunt bune si nu ai foarte multe probleme cu ele.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,463
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
satwien, prima problema la care poti sa te astepti e ca.... lumea nu prea stie ce probleme are motorul ala. Sunt foarte putine prin RO, oamenii s-au ferit de ele, din cauza taxelor, impozitelor, asigurarii, etc.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
@jE ai dreptate.
si eu m-am ferit de 2.2 dti (cu toate ca are anumite avanraje fata de 1.9 CDTI)

cat despre probleme, putem spune ca o parte dintre problemele de la 1.9 pot aparea si la 3.0
adica:
volanta + kit ambreiaj
pompa de injectie
injectoare
alternator
etc
la urma urmei tot motor e...
  • lucio

  • Mesaje scrise: 783
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2008

  • Mesaj Privat
La un 3.0 z30DT din 2004 aprox 280.000 km proprietarul a schimbat:

injectoarele au fost reconditionate
turbina(aceasta din urma fiind schimbata din cauza electronicii,geometria fiind comandata electronic si nu vacuumatic)

Din ce am mai inteles de la el,ar mai fii probleme ceva pe la niste senzori de la rampa comuna(common rail).In rest consumabile calitative si motorina Very Happy

In rest masina fuge foarte bine,sunetul motorului e priceless.
Consuma undeva la 10-11% in oras si 7-8 in afara.


Desi tot ce am scris mai sus e cam de speriat,eu totusi zambesc cand aud de motorul asta, e un vis sa zicem Laughing
  • ghibirdic.sorin

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2011

  • Mesaj Privat
aici pot sa raspund eu .. detin un Z30DT din 2007 106.000 cumparat din reprezentanta , deci nu o masina adusa din afara...
este frumos dar nu prea Smile))))
nu te sperie nici taxele nici consumul pentru ca sti la ce te bagi cand cumperi un 3.0
la consum undeva 12 -13 in oras la mers normal tinand cont ca eu am cutie automata...
probleme? nu foarte multe dar sacaitoare...
distributia? pai sa incepem : pompa apa la Opel 1250 Ron , aftermarket Hepu 850Ron / chit distributie curea+3 role undeva la 1200 ron depinde unde o gasesti si ce cumperi, termostat 250ron.... ulei 7,5l catrol edge 0W30 undeva la 50ron /l
bielete antirului fata undeva la 120ron buc
bielete antirului spate 90 ron buc
furtun turbo 150 ron
placute ATE fata 460 ron
placute ATe spate 300 ron

cam asta am schimbat eu in 30000 km
pe scurt o masina buna dar ... singuru lucru multumitor consuma putin la 200km/h undeva la 10,5 Smile

si inca ceva daca vrei 3.0 iti VAND eu unul , extra full
  • ghibirdic.sorin

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2011

  • Mesaj Privat
poate o sa ma intrebati care este lucrul multumitor legat de consumul de 10,5 la 200Km/h ... raspunsul e f simplu testat de mine... fix acum 1 sapt pe A1 pitesti -buc.... cand un neam prost cu un Chayenne dadea flashuri ca tampitul...
iti spun sigur ca Z30DT este o masina pe care te poti baza in acceleratie urla fara lag pana la 220 fara probleme...
zis si facut il las pe meltean sa ma depaseasca pt ca era nervos si pam pam ma postez in curu lui si ii dau goarna 170-180-190-200-210 si stau asa in curu lui vreo 15 20km pe la 210 ... surpriza dupa ce a incercat si a incercat sa scape se da frumos la o parte si ma lasa sa trec... sincer am a crescut inima in mine de fericire...
de ce oare? pai logic ca chayeneu lui pe la 210 km/h consuma cred vreo 18 20... si ii scadea vertiginos rangeu .... Smile
Skip ads

  • satwien

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspunsuri (in special lui Sorin), macar acum am cam toate elementele.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
ghibirdic.sorin a scris:..zis si facut il las pe meltean sa ma depaseasca pt ca era nervos si pam pam ma postez in curu lui si ii dau goarna 170-180-190-200-210 si stau asa in curu lui vreo 15 20km pe la 210 ... surpriza dupa ce a incercat si a incercat sa scape se da frumos la o parte si ma lasa sa trec... sincer am a crescut inima in mine de fericire...
de ce oare? pai logic ca chayeneu lui pe la 210 km/h consuma cred vreo 18 20... si ii scadea vertiginos rangeu .... Smile

Doamneee!De unde apar astia? Rolling Eyes
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Mie mi se par putin cam pacatoase motoarele de 1.9 cdti din ce-am citit pe forum de la colegi. Avand in vedere ca e common rail, si are injectoare cu bobina electrica care cad cam des (asta-i boala lor, si la mercedes e la fel) si costa ceva banuti. Eu sincer sa fiu, am y22dtr (2.2dti) din 2009 iulie, si in motorul asta nu am bagat bani deloc, decat ca am schimbat fulia ca e facuta din cauciuc si crapa. Am mai schimbat la ea si furtunele de retur care costa undeva la 10 lei, dar ca motor parca e de tanc, la 150 de cp cu chip cum am eu merge trasnet, dar se misca mult mai bine cu remapare (155cp). Ca, consum pot sa zic ca am facut un drum de Bacau-Bucuresti prin martie,360 de km/consum 4.2% , viteza medie 90-100. Chiar daca impozitul e 700 si ceva de lei, nu regret niciun ban la cat de bine merge motorul asta. Avantajul e ca are pompa de injectie cu modul electronic, si injectoare mecanice.
  • ghibirdic.sorin

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Cam care ar fi problema domnu negreanu? Ce anume nu ti vine a crede?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
alex_paval a scris:Mie mi se par putin cam pacatoase motoarele de 1.9 cdti din ce-am citit pe forum de la colegi. Avand in vedere ca e common rail, si are injectoare cu bobina electrica care cad cam des (asta-i boala lor, si la mercedes e la fel) si costa ceva banuti. Eu sincer sa fiu, am y22dtr (2.2dti) din 2009 iulie, si in motorul asta nu am bagat bani deloc, decat ca am schimbat fulia ca e facuta din cauciuc si crapa. Am mai schimbat la ea si furtunele de retur care costa undeva la 10 lei, dar ca motor parca e de tanc, la 150 de cp cu chip cum am eu merge trasnet, dar se misca mult mai bine cu remapare (155cp). Ca, consum pot sa zic ca am facut un drum de Bacau-Bucuresti prin martie,360 de km/consum 4.2% , viteza medie 90-100. Chiar daca impozitul e 700 si ceva de lei, nu regret niciun ban la cat de bine merge motorul asta. Avantajul e ca are pompa de injectie cu modul electronic, si injectoare mecanice.


Nu pica nicio bobina electrica din injectoare. Singurele defecte apar din uzura, la fel de normala ca la cele mecanice.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR