Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Desi am astra g si imi place foarte mult,mai ales astra g opc(chiar si opc caravan) am votat vectra b ,
strict pentru aspectul sportiv pe care il afiseaza vectra b2 sport.
Imi place foarte mult masina(pustiul) lui Alex,masina lui am luat-o ca reper.
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
In anumite situatii esti fortat sa alegi ce iti trebuie, nu ce iti place.
Cand am luat masina din semnatura, nu aveam in cap decat Focus ST. Eram disperat, imi strambam gatul cand vedeam cate unul. Era doar un pic mai scump decat Mondeo, o suma pe care mi-o permiteam fara nici un efort.
Am facut drive test cu un ST si bineinteles ca senzatia simtita mi-a facut dorinta de a o achizitiona si mai mare.
Totul a mers bine pana cand am ajuns la dealer cu banii de avans in buzunar. Mondeo aparuse de cateva luni, era cea mai admirata din showroom, o aparitie noua, design diferit. Avea si un slogan publicitar pe masura "il vreau". Si de cate ori vedeam spotul publicitar incepeam sa ma intreb daca si eu il vreau. Cand am ajuns la dealer, deja direct drive test cu Mondeo. Masina impunatoare, dimensiuni mai mult decat generoase, mult mai "cuminte" decat ST-ul. Dupa drive test m-am gandit ca ar fi mult mai potrivita masina asta pentru un familist ca mine, m-a facut sa imi aduc aminte si ca am o varsta la care ST-ul deja e prea mult si cu banii de ST am cumparat Mondeo.
Asa ca, sunt situatii in care inima te indeamna sa iei ceva si ratiunea te face sa alegi altceva.
Referitor la acest topic, daca ar fi fost Opel si nu Ford, as fi ales Vectra.
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
vallyyy a scris:...
Ma intereseaza ca model care vi se mai pare mai sportiva(agresiva),mai futuristica(pentru anii ei),mai frumoasa ? ...


Punctual ...

Cea mai :
- sportiva Astra OPC
- futuristica Vectra B2 Sport
- frumoasa Vectra B2 Sport
  • vasea77

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Vectra B e de departe cea mai frumoasã. Pãcat cã nu se mai fabricã. Ar fi fost de actualitate ºi acum!
Skip ads

  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Ete canci. O fi fost frumoasa la vremea ei, nu acum. Designul noilor masini nici nu il poti compara cu VectraB.
  • Negreanu

  • Mesaje scrise: 946
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Da,sigur ar fi fost de actualitate:))...Vezi insignia si dupa poti sa faci o comparatie sa vezi diferenta fata de vectra c dar fata de vectra b.
  • Hades

  • Mesaje scrise: 225
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1999 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Vectra B sport / Sri / Irmscher edition. Linia bordului are forme, fata de butucii ciopliti pe care ai gasesti pe post de bord pe masinile produse chiar astazi pe linile de asamblare.
Continuitatea botului masinii cu integrarea oglinzilor in panoul frontal, aduc ceea ce eu nu mai prea vad pe strada la masinile de astazi....adica linie...
Nu stiu cum nu sta vectra in curbe la unii, ca cu suspensia stock si TC activat, masina mea este locomotiva pe sine.

Costuri...ce costuri, masina care tine cu casa si cu tine...372.000 km pe bord si inca mai duce inca pe atat..
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca mai este "valabil" acest topic dar ma bag si eu.
In primul rand nu le poti compara, nimic nu se compara cu o berlina mare si frumoasa. Aici vorbesc de vectra. De B2 Sport nu mai rost sa zic...stim cu totii.
In alta ordine de idei. Gasesti mult mai usor vectre dotate, aproape toate au clima, au xenon etc.
Vorbesc si eu in cunostiinta de cauza, ca si daniel. M-am urcat in astra full. Piele, MID de omega, clima etc etc...aaa, uiasem ara de OPC. Nu prea poti sa compari cu spatiul din vectra, pozitia la volan, confort, ce vrei tu.
Aleg vectra, nu doar pt ca am, ci pt ca este net superioara (parerea mea).
Chiar si "chele" nu le poti compara.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
azz a scris:drag coeficient,astra 0.32 , vectra 0.28 si suspensie multilink si mai grea un pic"400kg" si zice-ti ca se tine mai bine in curbe astra decat vectra,poate asa o fi.cu cat are lucruri mai slabe pe ea cu atat este mai teapana si sta mai bine in curbe.

Cx 0.30 la Astra G, dar e un Cx bun pentru clasa ei (ex. Golf 4 Cx 0.32).

@pirvu_daniel : daca trec prin Craiova iti dau PM sa ma dai si pe mine o tura cu Vectra ta/mea pe curbe cu dublu balans, din pura curiozitate. Nu pot sa anticipez nimic, ca nu am incercat si nu m-a dus nimeni asa vreodata, dar as face o incercare.
  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
nu stiu cat de bun este cx ala la astra.pt vectra am gasit numai 0.28 dar pt astra sunt multe si nu prea mai stim care este.eu singurul care l-am gasit concret despre astra g era un cx de 0.28 la fel ca la vectra b si ca o paranteza calibra care a avut cel mai bun cx multi ani la rand adica 0.26 eu zic ca vectra si astra sunt aproape de acel coeficient,din cate am inteles 0.01 inseamna muuuuuuult de tot.dar e bine si 0.28
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nici la Vectra B Cx-ul nu e 0.28 batut in cuie, este in intervalul 0.28-0.30 in functie de motorizare. Cele cu motoare mari au un Cx putin mai mare (radiator racire motor mai mare, cauciucuri mai late, altele...). Cel mai bun exemplu este la Calibra, Cx 0.26 la 2.0i C20NE si 0.28 la C20LET.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:@pirvu_daniel : daca trec prin Craiova iti dau PM sa ma dai si pe mine o tura cu Vectra ta/mea pe curbe cu dublu balans, din pura curiozitate. Nu pot sa anticipez nimic, ca nu am incercat si nu m-a dus nimeni asa vreodata, dar as face o incercare.

ahappyuser, mi-ar face mare placere sa ne cunoastem si sa iti vad masina. Pana la demonstratie, am un filmulet pe alt laptop in care imi faceam de cap cu Vectra B pe drumul Slatina-Craiova. O sa il pun eu pe undeva sa nu inceapa Andreea Esca stirile cu mine. Laughing
Skip ads

  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
esti craiovean?eu estem de la slatina Smile la mine totul este luat din craiova.masina,gpl de la nord service,cauciucurile de vara din craiova,mai am si un prieten de se ocupa cu tuningul in craiova
  • Damian Vectra B

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2012

  • Mesaj Privat
LOL CA VECTRA B ESTE MAI REUSITA SI MAI FRUMOASA DEOARECE ESTE SUPERIOARA ASTRA G
P.S. VECTRA ESTE MAI STABILA IN VIRAJE DECAT ASTRA G.
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Referitor la stabilitate:
comparand variante sport de astra g si vectra garantat nu va sta mai bine vectra sport decat astra OPC si asta pt ca astra OPC a fost gandita de asa natura sa stea bine pe viraje...

Cam asa sta o astra g cu o suspensie intermediara ca duritate as spune si destul de apropiata de cea de OPC ca si configuratie tarie....
http://www.youtube.com/watc...amp;feature=g-upl

P.S. daca o vectra sport stock se tine dupa mine pe traseul ala eu ii dau foc la masina mea....
P.S. 2 ... Am casco la valoare mare Very Happy
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
1.Nu le compara cu suspensii sport. Tu vrei ca o vectra stock sa se tina dupa tine, de ce nu una "transformata" ?
2.Niciodata un hatchback n-o sa stea mai bine pe curbe decat o berlina sau un coupe
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
"Niciodata un hatchback n-o sa stea mai bine pe curbe decat o berlina sau un coupe"

never say never....

Seat a facut legea acu ceva vreme la WTCC si mergea cu HB pe cand BMW-ul mergea cu sedan....

Scuze de OFFTOPIC
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Pai probabil. E posibil ca astra J sa stea pe curbe mai bine ca vectra B. Ce zici?
E vorbea de alta tehnologie. Eu compar cam acelasi masini, acelasi an etc
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Nu m-am facut inteles....
Tu ai spus ca niciodata nu va sta un HB mai bine ca un sedan si eu ti-am spus ca in WTCC in anii 2008 si 2009 seat a castigat detasat capionatul cu HB in fata sedanurilor.... si daca nici acolo masinile nu-s apropiate ca si tehnologie...apai noi aici vorbim de cartofi...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Hmm... 'da-i mai tare!' parca te pregateai pentru campionatul de rally !

Ai CASCO la valoare mare, dar mai trebuie si ca Jesus sa fie cu tine si sa te iubeasca Smile .

Nimic de comentat, masina sta foarte bine pe viraje.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

Astra G vs Vectra B
Astra G 45%
Vectra B 54%
292 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR