Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Off topic...referitor la casco la valoare mare ma refeream ca masinii ii pot da foc linistit(JOKE) daca se tine un vectra b sport dupa mine pe un drum de ala Very Happy
Skip ads

  • ionut28

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2009

  • Mesaj Privat
uskt2005 arcurile eibach sunt mai scurte si mai dure decat arcurile stock de pe astra sport?
de amortizoarele monroe reflex ce parere ai? (MONROE E4908)
  • uskt2005

  • Mesaje scrise: 2,093
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Ai PM

Ar fi bine sa nu mai poluam topicul aci si sa faca un moderator curatenie....

Inca odata scuze pt tot Oftopicul facut de mine si colegi.
  • crisu_ rcd

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Bai baieti voi va "certati degeaba" o vectra e net superioara astrei,intrebatil pe Valyy, cel care a deschis acest subiect cu masina lui de 90 de mii km care ii curge caseta de directie Laughing, dar are un singur proprietar si e luata de noua din Romania nu Germania Laughing
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Nu inteleg ce legatura are asta cu subiectul ? faptul ca imi curge caseta de directie nu are legatura cu km,daca erai atat de informat pe cat vrei sa pari in ceea ce priveste functionalitatea unei casete ai vedea de ce curge si care ar fi cauza,avand in vedere ca pe forum mai e una ca a mea cumparata de noua si la 60 000 de km reali ii curge caseta,citeste aici https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=66699, dai doar apa la moara.
Ce treaba are superioritatea cu aspectul ? e alta clasa, e normal sa fie superioara,dar asta nu inseamna ca e si mai aspectuoasa,invata sa faci diferente,ca doar am specificat lucrurile astea in prima postare
  • crisu_ rcd

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 1994 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Pai nu mai fa comparatia intre o masina si un foras.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Lasand la o parte ce spui tu aici,d-astea de Buftea, eu te intreb pe tine inca o data ce legatura au km mei si caseta mea de directie si spatiul,confortul si mai stiu eu ce cu aspectul celor doua masini ? Avand in vedere ca eu nu mi-am comparat masina mea aici nu vad legatura,daca pe tine te va incalzi ca tanar o vectra B e treaba ta, pe mine nu ma incalzeste.

Avand la baza "farasul" asta cum ii zici tu s-a ajuns si la asa ceva :

Astra V8 Coupe in DTM

Aspectul modelului Astra G Coupé a fost folosit pentru motorul V8 dedicat curselor DTM. Aceste masini pentru DTM sunt masini construite special cu toate piesele unei masini de strada cum ar fi farurile sau manerele usilor. Caroseria avea usi tip gull-wing doors care erau montate pe amortizoare pe gaz. Masinile de curse erau propulsate de motoare 4.0L V8 de aproape 500 hp (370 kW). Opel a avut o evolutie slaba in mai multe sezoane DTM . Doar Manuel Reuter a avut un rezultatsemnificativ o singura data in capionat, Acesta a fost clasat pe locul doi in sezonul inaugural in 2000. Opel a mai castigat si cursa 24h Nürburgring in 2003.

Astra XTreme

Astra XTreme, este un concept prezentat in 2001 la Geneva motor show, a fost o productie Astra unicat cu motor V8 bazat pe modelul Astra G din seria Astra DTM. Ca si masina de curse DTM, avea un motor 4.0L V8, ce dezvolta 444 hp (331 kW), usi gull-wing doors sustinute de amortizoare pe gaz, caroserie din fibra de carbon , si interior specific de curse cucenturi in cinci puncte.

Si apoi "farasul"asta a avut cererea cam mare :

Opel inchide in 2009 productia lui Astra Classic
“Astra Classic iese din fabricatie in 2009, anul viitor fiind ultimul in care acest model va fi disponibil la comercializare", a declarat Catalin Manta pentru Mediafax.
Astra Classic este practic vechea generatie a modelului Astra. Aceasta generatie a fost mentinuta pe unele piete emergente, datorita cererii foarte mari. Spre exemplu, Astra Classic este cel mai bine vandut model Opel din Romania.
GM a luat hotararea de a nu mai produce vechea generatie a modelului pe fondul introducerii unei noi generatii in 2010."

Via | Mediafax


Astra G fiind "faras", de Astra F nu mai are rost sa zic ce e
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,675
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Vallyyy, repara-ti catesa de directie ! LOL... Smile Smile Smile doar glumesc acum, nu ma lua in serios.

Alta clasa inseamna de obicei si o fiabilitate crescuta. Dar si preturi mai mari la piese.


Ultima modificare facuta de ahappyuser la Vin 20 Jul, 2012 8:24 pm
Skip ads

  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
crisu_ rcd a scris:Pai nu mai fa comparatia intre o masina si un foras.

Postul asta nu demonstreaza decat unul din 3 lucruri:
-ori erai baut cand ai postat;
-ori vroiai sa faci misto
-sau ,cel mai grav, habar nu ai despre ce e vorba si pur si simplu scrii si tu ceva ca sa te afli in treaba
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Clar Vectra B.
Mai frumoasa si la exterior si mai spatioasa la interior.
G`ul parese ca nu e terminat in partea de spate.Un Bertone ara mult mai bine dar e doar Bertone.
Sunt clase diferite.Vectra B este o clasa superioara Astra G prin concept.Chiar daca consola de mijloc arata mult mai bine decat la Vectra.
Si sa nu uitam ca nu Vectra Sport e cea mai performanta la Vectra B, ci i500`le sau ST200 de la Vauxhall.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,675
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Se tot aduce in discutie Astra Bertone, eu unul astept cu mare interes un contest Bertone vs. Calibra.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:Vallyyy, repara-ti catesa de directie ! LOL... Smile Smile Smile doar glumesc acum, nu ma lua in serios.

Alta clasa inseamna de obicei si o fiabilitate crescuta. Dar si preturi mai mari la piese.


Pentru moment va ramane asa,atata timp cat completez o data la 2-3 luni cu ceva ulei nu e capat de lume.Nu prea vad de ce ar fi mai fiabila o Omega A decat o Corsa si tot asa,ma rog fiecare crede ce vrea,sa revenim la Aspectul masinilor nu la alte lucruri
Skip ads

  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
cangri a scris:Clar Vectra B.
Mai frumoasa si la exterior si mai spatioasa la interior.
G`ul parese ca nu e terminat in partea de spate.Un Bertone ara mult mai bine dar e doar Bertone.
Sunt clase diferite.Vectra B este o clasa superioara Astra G prin concept.Chiar daca consola de mijloc arata mult mai bine decat la Vectra.
Si sa nu uitam ca nu Vectra Sport e cea mai performanta la Vectra B, ci i500`le sau ST200 de la Vauxhall.


Hai ca sunt in dubii....Cum se face ca un astra nu e terminata pe cand la bertone i-au pus punct la spate. Explica-mi diferenta vazuta pe la spate.


Ultima modificare facuta de Lotg la Vin 20 Jul, 2012 8:38 pm
  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
cu toate ca bertone la estetica castiga detasat,la capitolul putere nu stiu daca poate face fata unei calibra 4x4 cu un c20let sub capota.
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Dar unde intervine Calibra in aceasta discutie?
  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
am pus un raspuns pt ahappyuser si eventual deschiderea unui topic bertone vs calibra.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Eu nu inteleg de ce intervin motoare,cai putere,spatiu,confort,stabilitate,cand topicul asta este doar despre aspect,lucruri de genul : nu-mi place cum e mascat airbagul pasagerului la Vectra B nu spuneti sau faptul cand nu e acolo ca ramane ditamai gaura ca la bordul de logan sau lipsa butoanelor de pe panourile de usi,despre ceasuri nu spune nimeni nimic,despre interior,bord,consola,volan,exterior etc. ,spuneti doar ca e clasa superioara, ca are nu stiu ce motor,ca asa si pe dincolo,nu ma intereseaza astea,ma intereseaza care arata mai bine si ce vi se mai pare mai atragator la masinile respective
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,675
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
No bine... La mine am airbag la pasager, habar n-am cum e mascat sau cum isi face treaba. Stiu ca e acolo si atat.

Nu-mi trebuie butoane de comanda geamuri pe usa soferului, mi s-au parut o prostie maxima cand avand o Bora la servici si fiind cu geamul lasat s-au umplut efectiv cu apa de la o ploaie buna.

Ceasurile din bord sunt inca frumoase, bordul e masiv poate imbatranit dar e solid. Butoanele consolei sunt la indemana. Aerul din aeratoare e impins cu putere, la Vectra B ai caldura pe iarna o gramada deja de pe viteza a 2-a a ventilatorului. Consola e ok, eu am schimbat suportul de pahare cu suport de ochelari si acolo imi pun telefoanele. Scaunele sunt confortabile, volanul e ok asa clasic cum e, sincer nu pot sa zic ca nu-mi place ceva la el. Sunetul boxelor stock este suficient, daca vrei mai mult poti sa mai pui inca 4 difuzoare originale si atunci este chiar ok.

Ce sa-ti mai zic ? Hai cu nemultumirile tale si iti spun la modul cel mai sincer care este parerea mea de posesor de Vectra B. Nu am condus Vectra B pana la achizitionarea masinii din semnatura, am fost de cateva ori pe scaunul din partea pasagerului la un X20XEV din '96 care era facut sport cu tot ce trebuie (directie, suspensie, kit exterior) si care efectiv 'm-a socat' cand am vazut ca a facut 120km/h intr-a 2-a ! Poate cu un M3 sa poti sa faci de-astea !

Cand mi-am luat masina din Austria nu am inteles nimik (am condus 2 strazi), dar dupa ce am mers cu ea am inteles ca e o masina solida facuta inca pe normele vechi cand masinile erau construite pe termen lung (15-20ani).


Ultima modificare facuta de ahappyuser la Vin 20 Jul, 2012 9:12 pm, modificat de 2 ori in total
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
vallyyy a scris:Eu nu inteleg de ce intervin motoare,cai putere,spatiu,confort,stabilitate,cand topicul asta este doar despre aspect,lucruri de genul : nu-mi place cum e mascat airbagul pasagerului la Vectra B nu spuneti sau faptul cand nu e acolo ca ramane ditamai gaura ca la bordul de logan sau lipsa butoanelor de pe panourile de usi,despre ceasuri nu spune nimeni nimic,despre interior,bord,consola,volan,exterior etc. ,spuneti doar ca e clasa superioara, ca are nu stiu ce motor,ca asa si pe dincolo,nu ma intereseaza astea,ma intereseaza care arata mai bine si ce vi se mai pare mai atragator la masinile respective

Iti spun eu: am prieteni cu astra G care se urca in vectra mea si zic: phhhh, e altceva, cat de misto e, nu se compara.
Tradu tu acum Confused
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Nu se compara ce ? Zi-mi si mie ce comparatii fac prietenii tai gen : phh nu se compara ceasurile astea de Vectra B, eu am albe si cu inele urate cu spume, phhh nu se compara volanul asta in 4 spite cu sigla care au astrele la roti al meu e hidos in 3 spite si sigla aia din mijloc e nichelata.......Chiar asta vreau,comparatii intre ce e asa urat la Astra in interior si ce e asa frumos la Vectra sau viceversa si la exterior la fel
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Chestionar

Astra G vs Vectra B
Astra G 45%
Vectra B 54%
292 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR