Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • tommy1312

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Signum 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salutare. Sunt cel mai nou(cred) de pe forumul acesta, dar sper ca o sa conteze cat mai putin lucrul acesta. Sunt posesorul unui Opel (Vauxhall) Vectra B 1.8 16v benzina de vreo 5 ani. Nu am avut probleme mecanice la ea pana anul acesta cand a inceput sa-mi dea ratee in admisie. Masina functioneaza extrem de prost (nu sta la relanti/pleaca extrem de greu de pe loc/nu trage absolut de loc), insa are toane. Dupa ce am demontat senzorul de oxigen si l-am pus la loc mi-a mers vreo 3-4 km ca avionul apoi au inceput tremuraturile. Am dat vina pe sensorul de oxigen, care din cate am observat nu functioneaza mai de loc. Mi-am cumparat o mufa de diagnoza OP-COM si am avut eroarea P0130 - O2 Sensor Circuit Voltage High (04) - Present. Am sters eroarea asta de vreo 10 ori si tot degeaba. Vreau sa mentionez ca motorul nu imi mananca ulei, bujiile sunt noi, nu am scurgeri de ulei (am schimbat recent garnitura dintre chiuloasa si capac).
Nu mai stiu ce sa-i fac. M-am gandit sa-i resetez ECU cu ajutorul mufei OP-COM. Dar nu ma lasa Surprised Are cineva o sugestie? O sa postez o inregistrare facuta de mine cu masina.
O zi cat mai buna Razz

opel log
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
What does that mean?

The O2 sensor produces a voltage based on oxygen content in the exhaust. The voltage varies between .1 and .9 Volts, .1 indicating lean and .9 indicating rich. The ECM constantly monitors this voltage while in closed loop to determine how much fuel to inject. If the ECM determines that the O2 sensor voltage was too low (less than .4 Volts) for too long (for more than 20 seconds (time varies with model)), this code is set.
Potential Symptoms

Depending if the problem is intermittent or not, there may be no symptoms other than MIL (malfunction indicator lamp) illumination. If the problem is constant, then symptoms may include one or more of the following:

MIL illumination
Engine runs rough, missing or stumbling
Blows black smoke from tail pipe
Engine dies
Poor fuel economy

Causes

Usually the cause of P0130 is a bad oxygen sensor, however this isn't always the case. If your o2 sensors haven't been replaced and they are old, it's a good bet that the sensor is the problem. But, It could be caused by any of the following:

Water or corrosion in the connector
Loose terminals in the connector
Wiring burnt on exhaust components
Open or short in the wiring due to rubbing on engine components
Holes in exhaust allowing unmetered oxygen into exhaust system
Unmetered vacuum leak at the engine
Bad o2 sensor
Bad PCM

Possible Solutions

Using a scan tool, determine if the Bank 1, sensor 1 is switching properly. It should switch rapidly between rich and lean, evenly.

1. If it does, the problem is likely intermittent and you should examine the wiring for any visible damage. Then perform a wiggle test by manipulating the connector and wiring while watching the o2 sensor voltage. If it drops out, fix the appropriate part of the wiring harness where problem resides.

2. If it doesn\'t switch properly, try to determine if the sensor is accurately reading the exhaust or not. Do this by removing the fuel pressure regulator vacuum supply briefly. The o2 sensor reading should go rich, reacting to the extra fuel added. Reinstall regulator supply. Then induce a lean condition by removing a vacuum supply line from the intake manifold. The o2 sensor reading should go lean, reacting to the enleaned exhaust. If the sensor operates properly, then the sensor may be okay and the problem may be holes in the exhaust or an unmetered vacuum leak in the engine (NOTE: Unmetered vacuum leaks at the engine are almost always accompanied by lean codes. Refer to the appropriate articles for diagnosing an unmetered vacuum leak). If the exhaust does have holes in it, it's possible that the o2 sensor may be misreading the exhaust because of the extra oxygen entering the pipe via those holes

3. If none of this is the case and the o2 sensor just isn't switching or acts sluggish, unplug the sensor and make sure there is 5 Volt reference voltage to the sensor. Then check for 12V supply to the o2 sensor's heater circuit. Also check for continuity to ground on the ground circuit. If any of these are missing, or aren't their proper voltage, repair open or short in the appropriate wire. The o2 sensor will not operate properly without proper voltage. If the proper voltages are present, replace the o2 sensor.
  • tommy1312

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Signum 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Mersi de raspuns cangri. Am mai observat azi ca merge mult mai bine motorul fara MAF. L-am deconectat si si-a revenit motorul cat de cat dar este foarte puturos. Se accelereaza dar se simte la schimbarea vitezei ca un diesel parca ingenunchiaza. Astept alte sugestii:)
  • georgex2

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2005 1.6twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2009

  • Mesaj Privat
sonda lambda , decupleaz-o si vezi ce se intampla (ar trebuie sa intre intr- un mod de avarie, curata egr
Skip ads

  • tommy1312

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Signum 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Daca decuplez sonda motorul merge inecat, parca vrea sa moara:) (are acelasi comportament ca si cum ar fi pusa). EGR-ul functioneaza bine nu cred sa fie problema de acolo. Am testat-o cu ajutorul OP-COM-ului si mergea ok. O sa incerc sa o curat sa vad ce spune.
  • tommy1312

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Signum 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2012

  • Mesaj Privat
La debitmetru pe linia de semnal ar trebuii sa fie un oarecare voltaj cand nu este conectat senzorul si este pus contact-motor? Am impresia ca este si acolo o problema. Voltmetrul imi arata o valoare de aproximativ 4.95V. Este bine ca arata valoarea asta?
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
ce am gasit aici pe forum:
" ..... debitmetru, in afara de alimentare, primeste o tensiune de referinta din calculator, de 5 V . In functie de masa de aer aspirata, se raceste o rezistenta variabila ce normal, schimba rezistenta si tot norma, acei 5 volti se intorc in calculator, dar mai putin. ECU calculeaza in functie de tensiunea de semnal ( aceea de sub 5 V, care se intoarce) cat aer intra in motor. Daca tensiunea asta e mica, sau e deloc, apare eroarea asta. Daca ai acces la tester, roaga-l sa intre in blocul de valori, cu mufa pusa, si sa vada debitul de aer. Depinde de tester, dar la majoritatea da si un debit relativ ideal, pur informativ. Daca ECU detecteaza o problema pe debitmetru sau nu il vede (mufa scoasa) impune o valoare prestabilita, memorata, dar care nu se schimba in functie de accelerartie. Daca debitul de aer este mic, schimba debitmetrul sau verifica sa nu fie obturat pe undeva, sau, foarte probabil, sa traga aer fals. Adica motorul sa traga aer dupa debitmetru, aer care nu mai este masurat si calculat. Daca este valoarea prestabilita de ecu si eroarea de la inceput, masoara tensiunile pinilor din mufa. Cu mufa bagata, pe un fir 12 V, pe 1 fir masa, pe unu 4.5 V , 5V , semnalul de referinta, iar pe celalalt undeva la 1,5v , 2 V la relanti, si urca in accelerare. Cam asa parca sunt valorile, daca ai unde, mai documenteaza-te... "
  • tommy1312

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Signum 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2012

  • Mesaj Privat
luciraica mersi mult de ajutor. O sa ma mai documentez si eu. Azi am facut vreo 50 km cu masina cu mufa MAF-ul conectata si senzorul pus intr-o punga (sa nu intre curenti de aer in el pentru ca imi opreste motorul). Accelereaza foarte greu dar relantiu ii stabil si nu am mai avut ratee in admisie. La plecare ma cam scutura, nu vrea sa se accelereze si trebuie sa apas pedala de acceleratie incetul cu incetul si sa o las pe ea sa aleaga cat vrea sa mearga, dar dupa ce ajung la peste 40 km/h merge aproape ca inainte. Azi dimineata s-a oprit motorul de cateva ori cand am conectat mufa MAF-ului. Am si inregistrat cu OP-COM si am observat ca atunci cand senzorul produce acea tensiune spre ECU motorul masinii se opreste.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR