Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Claudiu0909

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Dupa o revizie la masina din semnatura, revizie facuta la un service... nu reprezentanta, dar service renumit, oricum, am constatat ca dimineata, dupa ce sta motorul oprit o noapte intreaga, nivelul uleiului depaseste cam cu 3-4 mm semnul de maxim de pe joja.
De asemenea, uleiul pe care mi l-au pus este Castrol Edge 5w40, iar eu in motor aveam 5w30 (mi-a zis mecanicul ca e recomandat si asta de producator, si il recomanda si el pentru ca masina nu ar mai fi la prima tinerete, 170 000km. am zis ok).
Si inca o chestie, relativ importanta, zic eu, in urma reviziei, nu mi-au schimbat si filtrul de ulei.
E ok ce mi-a facut la service? ma ingrijoreaza in special nivelul uleiului cu 3-4 mm peste maxim
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Daca nu a schimbat filtrul, e plauzibil. In filtru mai raman 300-400g ulei. Nu inteleg insa de ce ai acceptat sa schimbi uleiul fara a schimba filtrul si ce service renumit face revizii la modul asta.
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
este obligatorie inlocuirea filtrului de ulei la 10-15000 km.
3-4mm in plus pe joja nu trebuie sa te ingrijoreze si nici faptul ca ti-a pus 5w40 in loc de 5w30. Pe caldurile astea as fii pus un 10w40.
  • Claudiu0909

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2009

  • Mesaj Privat
sa-nteleg ca nu e o problema nici tipul de ulei folosit, nici nivelul putin peste maxim ci problema ar fi schimbarea uleiului fara schimbarea filtrului.
schimbul a fost facut la ~ 10 000 km si motivul pentru care nu s-a inlocuit si filtrul este ca "nu era pe stoc" in service.
ma gandesc ca, din moment ce pe eticheta cu schimbul de ulei exista bifa la "schimbat filtru" si DA si NU, inseamna ca exista si posibilitatea schimbarii uleiului fara filtru.
Acum, la ~ 1500 km dupa schimb, credeti ca ar fi recomandata inlocuirea filtrului de ulei?
Skip ads

  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cu siguranta, DA.
  • arkadyema

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2007 Z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nivelul nu ar trebui sa fie peste maxim. Eu unul nu as fi acceptat treaba asta. Mai bine mai putin decat mai mult. Iar treaba cu filtrul e deja circoteca! Iti bati joc de masina si sincer nu e mare filosofie sa iti schimbi singur un filtru daca marele service nu a fost in stare- acum in maxim 30minute am orice filtru doresc in orasul asta prafuit nu mai zic in altele mai de soi. Trebuie o cheie tubulara pe masura si asta e tot. Pretul la filtru e modic-parca 23-30ron...
Ar trebui sa-l cumperi tu si sa mergi sa ti-l schimbe..
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR