Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Am fost nevoit sa pun o frana cam brusca azi (la viteza mica) si din momentu ala a inceput sa se auda un scartait cand merg ...dupa vro 500 de metri am accelerat-o eu pana undeva la 6000 am pus frana am mai mers dupaia inca 200-300 de metri si a disparut scartaitu ala... de la ce ar putea fi?
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
posibil etrier
daca mai face, merg vreo 2 km si apoi verifica jantele Daca e una mai incinsa decat perechea, inseamna ca acolo e problema
Daca nu mai face, ignore
  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Revin din nou...cand merg incet se aude un scartait (nu stiu la care dintre roti) daca apas putin frana sau trag frana de mana foarte putin scartaitul dispare... posibil sa fie din cauza placutelor de frana?
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
desfa frana si vezi ce probleme ai, tambur sau frana pe disc?
Skip ads

  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Frana pe disc
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Scartaitul cred ca il ai de la placuta uzata la maxim,senzorul acustic atinge discul de frana ...localizeaza si verifica placuta/placutele,de obicei placutele care se uzeaza mai repede sunt cele pe interiorul discului ....bafta! Very Happy
  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Cand am schimbat rotile s-a uitat cineva si cica nu trebuie schimbate ca mai merg , acum nu stiu cat de bine s-a uitat
  • rider1

  • Mesaje scrise: 710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut. In ce zona stai, poate ne vedem si te ajut. La mine a fost la fel si era un pistonas iesit prea mult. Placuta din fata mai mergea, dar cea de la interior era terminata. Acuma depinde daca cel care a zis ca nu trebuie sa le schimbi s-a uitat la ambele placute.
Skip ads

  • moroshanu

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2012

  • Mesaj Privat
probabil pe spate este problema, vezi în care parte (un pasager în spate cu geamurile deschise pe rând va depista), apoi dã jos roata și vezi care-i treaba
  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Daca sti de la capatul lui 32 prima statie spre magurele... si din ce imi aduc aminte mi se pare ca sa uitat doar pe o parte la placute nu pe ambele parti (adica doar pe partea dreapta a masinii)
  • rider1

  • Mesaje scrise: 710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Nu ne-am inteles. Eu am spus daca a verificat ambele placute de la o roata (interior-exterior). Placutele nu se uzeaza mereu la fel, o spun din experienta. Cazul meu a fost asa, placuta de exterior mai mergea, dar cea de pe interior fara 1 mm nu a ajuns la fier. Din aceasta cauza pistonasul a iesit prea mult si nu se mai retragea cum trebuie. De aici un scartait ciudat. Ma uit asa un pic si zic placutele sunt ok, dar ce are. Dau roata jos si vad placuta din spate aproape gata si pistonasul iesit cam mult. Am schimbat placutele ca deja le aveam in masina, iam facut pistonasului citeva curse si a disparut scartaitul.
  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Cam cat te-au costat placutele?
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
@rider1 - inseamna ca la tine nu culisa corect placuta dinspre exterior si de aia s-a uzat mai mult cea din interior. asa am patit eu cu placuta de interior insa care era semiblocata si de aia cea din exterior era mai uzata dar aveam diferenta de maxim 1mm intre placute. si se vedea si pe disc ca in interior nu era aproape deloc uzat (eu am schimbat si placutele si discurile in acelasi timp). Am dus discul la un prieten de l-a nivelat pe strung pe ambele fete si am curata placutele si locasurile in care se misca apoi am pus totul la loc si este super ok acum.
  • rider1

  • Mesaje scrise: 710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Placutele au costat 150 lei ATE, sunt multumit, frineaza bine si nu scartaie.. La mine placutele erau la fel si pe roata dreapta si pe stinga, cele de la interior erau mai uzate, cauza nu o stiu. Etrierii in schimb erau destul de incarcati cu praf, mizerie.. Am curatat bine ambii etrieri, mai ales zonele unde stau placutele si nu am mai avut probleme. Cu discurile nu am avut probleme pentru ca am remediat problema imediat ce a aparut. Pot aparea probleme la discuri in acest caz pentru ca etrierul se incinge si la niste frine mai bruste si puternice se poate ovaliza discul, atunci alti bani. Dupa experienta asta eu chiar voi curata etrierii periodic 4-5 luni.
ratwyn, esti cam departe eu stau in Aparatorii Patriei, linga metrou.
  • nelu.1270

  • Mesaje scrise: 581
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Cauza reala a uzurii mai mari pe interiorul discului este.....apasarea directa a pistonasului. Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR