Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Salut! Opel astra h combi, 1,9cdti! Au fost schimbate volanta, amreiaj, rulment, la un service despre care credeam ca e bun, dar mi-au facut niste probleme grave si mi-a prierit cheful! Problema e , daca apas putin pe ambreiaj, simt vibratie, in rimt cu motorul, dar foarte fina, fara alte zgomote nimic, doar o usoara vibratie, cum am zis! Poate verifica cineva la masina lui, sa fie si 1,9 daca se poate, sa imi spuna daca resimte ce am descris eu? Multumesc!
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Parca au volanta dubla?Sa nu fi pus normala si de acolo sa vina vibratiile mai puternice.
  • lovendall

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
ai ceva facturi care demonstreaza schimbarea volantei si ambreiajului?nu cred ca se poate pune volanta simpla cum a spus colegul,depinde cand a fost schimbata si mai ales cum sa mers cu masina respectiva.salut
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
S-a schimbat de o luna! Am factura pe tot inclusiv manopera, e cu masa dubla, cel putin la pret! Se merge normal, nu stiu, cum se foloseste o masina! Pe mine asta ma nelamureste, pentru ca voi investiga problema, si ii voi da in judecata, desi am trecut cu vederea, ca au bulit directia, scaunul era murdar, vaselina pe volan, semnalizare, s-a mers 18 km cu masina! Si, volanta veche si ambreiajul, erau in portbagaj, sa le vad!
Skip ads

  • lovendall

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2012

  • Mesaj Privat
si eu le-am schimbat acum o saptamana si nu am probleme la masina din semnatura,volanta este schimbata de tine?uitate si la vechile piese,volanta rulment,placa si disc vezi in ce stare sunt,imi pare rau ca nu ai rezolvat problema dupa schimbarea volantei.salut
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Poate nu sunt inteles! Inainte de schimbarea volantei, masina vibra foarte tare la relanti la oprire, pana s-a auzit o pocnitura cand am schimbat viteza, si pleca singura cu ambreiajul calcat! Am fost la service, etc,! Acum nu mai vibreala la relanti, nu se mai aude la jumatatea cursei sunetul acela metalic, nimic! Doar daca il apas putin, simt o usoara vibratie! Pe mine ma intereseaza, ar trebui sa fie pedala, ca si cum ar fi motorul oprit, adica sa nu se simta absolut nimic?
  • Claudiu0909

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2009

  • Mesaj Privat
salut, desi am motorul z13dth, am tot volanta cu masa dubla, si, intr-adevar, se simte o usoara trepidatie a pedalei pe la jumatatea cursei. este vorba insa doar de o trepidatie a pedalei, fara zgomote.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Mersi pentru raspuns! Da, despre asta intrebam si eu, nu se aude absolut nimic, doar o usoara vibratie!
Skip ads

  • Claudiu0909

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2009

  • Mesaj Privat
eu am masina mea de vreo ~ 40 000 km si asa a fost de la inceput, cred ca e normal sa se simta totusi o usoara trepidatie in momentul in care ambreiajul decupleaza, totusi motorul se invarte si la un moment dat se rupe aderenta pe placa de presiune. nu are cum sa fie ca atunci cand e motorul oprit
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Dar te intreb, in momentul in care masina e la relantim si calci putin pe ambreiaj, simti ceva asa, sau e ca si cum ai avea motorul oprit si calci ambreiajul?
  • Claudiu0909

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2009

  • Mesaj Privat
se simte o trepidatie a pedalei pe la ~ jumatatea cursei. daca trec de punctul acela nu se mai simte nimic.
in iarna se simtea mai tare, trepida pedala si se auzea un sunet destul de ciudat, un fel de harait. ma gandeam ca ar trebui sa-i schimb kitul de ambreiaj, dar vad ca o data cu venirea caldurii a disparut zgomotul, a ramas doar o usoara trepidatie in pedala
  • astraHB

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Y17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2011

  • Mesaj Privat
am schimbat mai multe volante pina acum la diverse marci auto si iti pot spune ca la schimbarea kitului complet inclusiv volanta nu trebuie sa ai nici cea mai mica bataie in pedala, decat daca operatiunea de shimbare a pieselor a fost efectuata prost, sper sa nu iti fi dat raspunsul la care nu te asteptai.
Numai bine
Skip ads

  • andreigeo

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Vibratia pe care o ai tu eu zic ca e normala. tu spui ca faci ceva in genu: proptesti piciorul in pedala usor si tremura putin..e normal!
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Fratilor, e o bataie normala la un motor diesel, automat ce discul freaca pe volanta si patineaza cand apesi un pic pedala trebuie sa dea o mica bataie in pedala si un sunet in surdina de diesel mai accentuat. Asa e la toate masinile, atata timp cat ambreiajul nu patineaza, cupleaza perfect iar la relanti motorul toarce frumos fara vibratii suspecte nu ai de ce sa-ti faci griji. Asa ca mergi km linistiti asa cum e masina ca nu se intampla nimic.
  • mulahul

  • Mesaje scrise: 439
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
chiar ieri am probat si eu , am apast in pedala si nu simt absolut nimik pe toata durata cursei pedalei.
am probat si cu mana, caci s-ar simti vibratiile mai bine, si nimic. 1.7cdti 180k km
drumuri bune.
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
calitatea pieselor folosite , de aici ai usoara vibratie.Ferodoul de pe disc este de calitate inferioara.Ce marca de kit a folosit?
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Luk parca! Aceeasi marca cu cele originale de pe masina! @Claudiu0909 ai probleme cu volanta! Nu vrei sa stii cum imi facea mie iarna, pana se incalzea, se speria lumea, se uitau ciudat la masina! Cum am spus ambreiajul in apasare, nu are absolut nici o vibratie, doar daca putin piciorul pe el si il apas mai putin de 1 cm, simt o vibratie, bataie etc
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am avut si eu Astra H, diesel, Z17DTL, avea 150000 km si avea o usoara vibratie in pedala de ambreaj daca o apasai foarte usor, 1-2 cm, gen cum ai sprijini piciorul in pedala, fara sa o apesi ca si cand ai schimba vitezele, se simteau vibratiile mai bine in mers, spre deosebire de ambreajul tau cu volanta cu masa dubla la Z17DTL volanta este simpla ( sper sa nu gresesc, asa am auzit, eu nu am umblat la ambreaj niciodata). Ce vreau sa-ti zic este ca si la aia se simteau usoare vibratii in pedala. Habar nu am daca sunt normale sau nu vibratiile acelea,la vremea respectiva, cand aveam masina aceea am vrut sa vad si eu daca ar fii vreo problema cu vibratiile si din ce am citit si am intrebat mecanici, unii le considera absolut normale altii nu, parerile sunt impartite si eu atunci am fost sfatuit de un mecanic ca daca masina merge bine, schimba vitezele ok, sa o las in pace ceea ce am si facut. Am vandut masina de un an de zile si noul proprietar nu a avut probleme cu ambreajul. Acum, tu decizi daca pentru vibratiile alea merita sa te judeci cu cei de la service sau sa desfaci din nou masina, eu zic sa mergi asa cu masina atat timp cat vibratiile nu devin zgomote, ceva garantie tot trebuie sa ai la acea lucrare si la piese si ai timp sa vezi daca din usoare vibratii in pedala de ambreaj se ajunge la altceva.
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Tocmai si eu am auzit pareri impartite cu vibratiile! Am si testat pe alte masini diesel, si cu putini km, si cu mai multi, si se simtea cam la fel! Oricum service-ul e in alt oras, fata de cel de resedinta, ca asa si-a gasit ea sa se strice! Bine ca nu m-a lasat in Bulgaria unde fusesem cu cateva zile in urma, cum patise alt coleg de pe forum! Oricum am facturi pe piese, manopera! Cam cat e recomandat sa reziste aceste piese, merg normal spre sportiv, nu tractez, nu sunt incepator!
  • Claudiu0909

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2009

  • Mesaj Privat
am verificat si eu astazi (din nou), si intr-adevar exista o trepidatie la apasarea pedalei. mai exact daca apas 1-2 cm (pana se simte ca se apasa putin mai greu) daca trec de acel "grad" de apasare, nu mai exista nicio vibratie. ma gandesc ca 1-2 cm are pedala un fel de "joc" si abia dupa acei 1-2 cm incepe sa debraieze, si de acolo vibratiile. oricum, nu am probleme la schimbatul vitezelor, si de patinat nici nu se pune problema.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR