Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
salut salut.vreau sa va impartasesc si eu o problema. acum cxeva timp am citit p[e forum cum ca daca cureti IAC-ul si EGR-ul e posibil sa iti scada consumul.zis si facut acum circa 1 saptamana am desfacut cele necesare si le-am curatat bine bine.precizez ca masina inainte nu consuma exagerat adica cu 61 litri am facut 1550km si apoi am alimentat dar nu stiu sa zic cat m,ai aveam in rezervor .dupa ce am facut acele operatii minune cu 37 litri am facut doar 400 km numai extern dar cu mers intre 100km/h si 135km/h adica a crescut in loc sa scada si sincer ma cam ingrijoreaza ca imi oiese un consum de peste 7,5 extern care inainte nici in oras nu consuma atat.ma poate ajuta si pe mn cineva cu ceva sfaturi
Skip ads

  • classicfan

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Meriva 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
E putin ciudat ce zici, in sensul ca un consum de 3.9l/100Km cum iti iese tie (cu 61l sa faci 1550Km) mi se pare imposibil pentru C16NZ. Si eu am tot Vectra cu C16NZ si consuma peste 6 in exterior si peste 8 urban poate chiar 9. Pe de alta parte consumul de 9,25 pentru extraurban e cam mare intr-adevar. Inclin sa cred ca in nici unul din cazuri nu ai determinat corect consumul. Repeta operatiunea.
  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
scuze am scris gresit 1150 km cu 61 litri
  • Gex

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Si eu am vectra tot de 1.6 si mie imi ia afara acuma cam 7 media de viteza este in afara 100-120, deci tu esti boier cu 5.3
da-ne reteta.
Io cu 61 de l fac in jur de 750 si mi se aprinde becu, sa zic ca daca as stoarce tot as face vreo 850
deci un consum de 7.
Skip ads

  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
serios atat mi-a luat in martie camd mi-am permis ultima data sa ii fac plinul atat am facut 1150km si alimentat cu un mers in oras destul de tare adica mereu stanga dreapta de pe o banda pe alta si afara ce-i drept intre100 si 120 km/h date conditiile meteo dar acum mi se pare cam mult cu 37 litri aproape 450 km de la ce poate fi
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Eu zic ca nu ai calculat cum trebuie.
Eu zic sa mai faci odata plinul sa vezi cum stai.
Sau poti sa faci plinul,mergi 100km si apoi alimentezi din noi in aceeasi maniera cum ai facut-o prima oara.Si vezi cat intra.
  • nicusor_sef89

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2012

  • Mesaj Privat
in zilele noastre e mai greu sa iti permiti sa faci plinul eu doar am spus situatia reala de acum o saptamana .in momentul cand am alimentat acul rezervorului era exact in locul in care incepe patratelul rosu de pe indicator.iar dupa aproximativ 450 km a ajuns in locul acela. iar cand am facut plinul si am mers 1150 km cam in martie anul acesta indicatosul de la rezervor nu imi mergea caci aveam un circuit intrerupt .astept o sugestie referitor la cauza care a crescut consumul asa drastic pentru minne caci citind pe forum am observat ca asta e un consum normal
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR