Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
As vrea sa stiu cine si-a schimbat SINGUR bujiile la acest tip de motor - y20dth.
precizez ca as vrea sa le schimb si vreau sa stiu ce ma asteapta si ce scule imi trebuie.

Ps: ar fi bun un tutorial, ce e drept
Skip ads

  • radzxx

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Se schimba destul de usor...trebuie sa scoti fisa de pe fiecare bujie presand in ambele laterale ale fisei...in zona in care exista niste rizuri...trebuie apasat destul de energic existand niste dinti care mentin fisa fixa pe bujie.
apoi cu o cheie tubulara cu o adancime mai mare (varful bujiei este destul de lung) se incearca, cu mult simt, sa desfaci bujia...exista riscul sa se rupa bujia...find foarte subtire...au mai fost discutii pe aici referitor la aceasta problema.
Succes.
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
atentie cand le desfaci. verifica cu atentie filetul dupa ce le-ai desfacut. daca a ramas filet pe bujie, trebuie refacut filetul. atentie si cand le strangi: daca strangi prea tare se rupe filetul ca-i in aluminiu. neaparat sa fie motorul rece !!!
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
tutorialul mai jos............


tot citind pe forum nu am gasit un tutorial sau o descriere amanuntita a acestei operatiuni
intrebari:
a reusit cineva sa schimbe bujiile la acest motor ?
cum?
se desface tubul de fier care intra in turbina la y20dth?
exista riscul ruperii/spicuirii filetului in chiuloasa? Shocked
Idea cum se masoara daca ai un multimetru(dala de masurat tensiunea,rezistenta etc)?
ce chei se folosesc?
daca toate 4 sunt originale(beru parca) pot schimba doar una cu alta care nu e originala?
teoretic vreau sa nu depasesc bugetul de 50 roni. se poate?(bugetul este foarte limitat in aceasta perioada a anului - am niste nunti Sad )


la masina mea cred ca este o bujie arsa, si vreau sa o schimb, dar nu stiu care, incerc sa o verific cu un multimetru dar nu stiu cum, din ceea ce am citit pe forum nu am ajuns la un rezultat ci sunt si mai confuz

daca s-a mai discutat la obiect imi asum criticiele, dar sa-mi dati link cu locul unde s-a mai discutat


Ultima modificare facuta de DB77AAA la Mie 12 Sep, 2007 12:17 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sfatul meu este sa le schimbi pe toate la 60,000km ca altfel o sa ai posibilitatea sa le scoti greu sau sa le rupi.
Ai aici :
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=11805
Daca dai cautare mai gasesti, succes
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
m-am edificat oarecum dar........ cred ca trebuia un tutorial despre treaba asta..........
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Eu le-am dat jos pe ale mele,si nu e mare scofala. Totul e sa ai grija cum tii cheia tubulara pe ele,si sigur nu o sa le rupi.Tubul de fier trebuie demontat altfel nu poti scoate fisele de alimentare de la bujii.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
DB77AAA a scris:m-am edificat oarecum dar........ cred ca trebuia un tutorial despre treaba asta..........

Te asteptam pe tine cu un tutorial Embarassed
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
cum se schimna:
scule necesare
tubulara lunga de 10 - pentru bujii
multimetru pentru masurat bujiile - pentru a vedea care e arsa si care nu daca nu se schimba toate
chei/tubulare de 10 si 8 - pentru tubul din aluminiu care aduce aer de la espament in turbina
degripant - optional - eu nu am avut si nu fost necesar
surubelnita - optional - nu am folosit-o, dar la mine tubul din aluminiu se poate desface si cu surubelnita
ATENTIE - motorul sa fie rece


bujie folosita - febi pentru x 20 dtl Shocked , la fel dar mai ieftina - 30 ron Shocked
se potriveste perfect

mare atentie la tubulara cu care se scot bujiile trbuie sa arate cam asa


se desface tubul din aluminiu care intra in turbina si este deasupra bujiilor chei de 10 si de 8


se desface fisa/capacul de plastic de la bujii de la bujii, atentie are 2 rizuri pe el care actioneaza 2 cleme ce impiedica desfacerea de pe bujie, se apasa pe aceste rizuri si se elibereaza clemele


se masoara care bujie nu lucreaza(la mine nu lucrau doua) cu multimetru sau este de ajuns sa vezi daca trece curnt prin ea, cred ca merge si cu un bec

se scoate bujia defecta cu tubulara de 10 (atentie tubulara lunga de 10 nu se gaseste peste tot) , daca se invarte greu nu fortati, strangeti putin, desfaceti cate putin si pana la urma iese, eventual dati cu degripant - la mine a iesit fara probleme


se pune la loc cea noua si se strange, nu prea tare ca se poate spicui filetul, se monteaza fisa bujiiei si racordul din aluminiu,
cat fumati o tigara, se verifica sa nu se fi uitat vreo cheie sau ceva de strans pe la motor
scuze pentru calitatea pozelor - sunt facute cu telefonul si am lucrat la umbra
curaj, se schimba foarte usor
va astept cu alte sugestii si reclamatii
care e din targoviste il pot ajuta sa le schimbe
apropoo am facut rost si de chei pentru schimbarea uleiului/filtrului(cred ca nu este necesar un tutorial), care are nevioe de un schimb ma ofer sa il ajut contra unei beri(nu beau Very Happy )
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Sa ne traiesti pentru tutorial, mi-ai dat curaj .... Embarassed

LE Ce marca sunt bujiile originale ?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
pentru y 20 dth - original pe motor beru
eu am pus febi(bilstein), pentru x 20 dtl
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut.
Poti sa detaliezi putin masurarea bujiilor cu multimetrul? Multumesc anticipat.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
se pot masura: rezistenta cu multimetru sau daca circuitul este inchis cu un bec sau multimetru
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
unde este senzorul de temperatura care comanda cand sa lucreze bujiile

s-a racit vremea, se pare ca iar am probleme cu bujia, o schimbai pe aia care stiam ca e arsa dar tot se aprinde becu galben
pana fac rost de un multimetru sa le masor pe alea lalte va rog s-ami raspundeti la intrebare, eventual sa-mi spuneti si cum se curata acest senzor
ps: daca nu-mi spuneti o sa va spun eu dar dupa ce rezolv aceasta problema
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
e ala de pe termostat , cum desfaci capacul ecotec in stanga unde intra furtunul ala gros care face legatura cu radiatorul
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Asa este. Adica senzorul de temperatura antigel.
  • csandu

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2007

  • Mesaj Privat
am verificat bujiile la y20dth si am una intrerupta(arsa) si as vrea sa fac comanda inainte de a le demonta.
poate sa-mi spuna cineva codul bujiei( tip beru) ?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
va multumesc pentru raspunsuri

bujiile se cumpara de la orice magazin de piese auto, tu le spui masina, anu de fabricatie, motorul, si ei iti dau piesa
eu am cumparat din targoviste de la un magazin care le aveau pe stoc, beru erau vreo 80 roni, iar febi pentru x20dth, care sunt aproximativ la fel 30
  • csandu

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Am fost la mai multe magazine de piese auto si mi-au oferit pt y20dth mai multe tipuri de bujii( chiar de la beru) care erau diferite nu numai la pret.
In acest sens am solicitat detaliile din post; n-ar fi prima data cand as cumpara o piesa care nu se potriveste chiar daca vanzatorul spune ca aceea este in catalogul masinii.Intre timp am scos o bujie , beru cu care am mers la magazine dar n-o are nimeni in stoc si am facut comanda( 55 ron buc) dar s-ar parea ca se gaseste greu! Multumesc...
  • Octav

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ma intereseaza si pe mine ce valori (rezistente) au iesit la masurarea cu multimetrul. Intreb asta pentru ca din punctul meu de vedere cel mai simplu o verifici in sarcina. E cel mai sigur asa. Cu multimetrul e asa de mica rezistenta incat te cam poti incurca. Bafta!
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR