Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • gallardo

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salut!
Mi s-a ars siguranta de la spritz parbriz...am localizat blocul de sigurante e in stanga fata cum deschizi capota o cutie de plastic mai mare asa(20X15 cm) neagra, am desfacut capacul si inauntru am vazut multe sigurante....Acum problema adevarata este: care dintre ele e pentru spritz parbriz pentru ca eu nu am gasit nici un desen relevant, doar pe interiorul capacului schema blocului de sigurante numerotate dar nu indeajuns pentru a-ti da seama care si pentru ce e....Am fost la un magazin specializat si am luat cate o siguranta din fiecare (7.5, 10, 15.....) , m-am uitat la ele(cele care sunt in bl. de sigurante de pe masina) poate vad vreuna sa fie intrerupta sau cu semne de "trauma" dar nu am avut succes...Am cumparat si un bidon de solutie -40 grade pentru ca banui ca din cauza asta mi s-a ars...a inghetat solutia care era in borcan si cand i-am dat comanda s-a bushit siguranta. Daca stie cineva care este acea siguranta ce trebuie schimbata i-as fi recunoscator...Am postat in 2 locuri ca am vazut ca se mai confrunta un coleg de pe forum cu aceeasi problema.

Poze cu blocuri de sigurante gasite pe net (eu nu le-am putut folosi dar poate vedeti ceva ce eu nu am vazut):






thanks!
Skip ads

  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
din cate vad eu in acesta schema cel mai probabil ar fi siguranta cu numarul 9. acest circuit ar trebui sa deserveasca intalatia de spalare faruri, parbriz si luneta, urmand particularizarea in functie de dotarea masinii. verifica siguranta cu un aparat de masura, nu numai vizual, si apoi daca e cazul urmareste traseul electric: alimentare, siguranta, releu, bloc comanda, motoras. desi nu vad in schema cel mai probabil ar trebui sa ai si un releu, tinand cont si de valoarea sigurantei. daca nu iti merg nici stergatoarele de parbriz verifica si siguranta cu numarul 14
  • gallardo

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2006

  • Mesaj Privat
gabonne a scris:din cate vad eu in acesta schema cel mai probabil ar fi siguranta cu numarul 9. acest circuit ar trebui sa deserveasca intalatia de spalare faruri, parbriz si luneta, urmand particularizarea in functie de dotarea masinii. verifica siguranta cu un aparat de masura, nu numai vizual, si apoi daca e cazul urmareste traseul electric: alimentare, siguranta, releu, bloc comanda, motoras. desi nu vad in schema cel mai probabil ar trebui sa ai si un releu, tinand cont si de valoarea sigurantei. daca nu iti merg nici stergatoarele de parbriz verifica si siguranta cu numarul 14


Salut! Stergatoarele imi merg. numai spritz parbriz nu merge...nu am un aparat de masura..
  • PAUL_BM

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2010

  • Mesaj Privat
azi am vazut ca nu imi mai ajunge lichidul de parbriz pe luneta, ci pe jos. Sad curge de undeva de sub bara spate, exact pe langa teava de esapament. trebuie demontata toata bara ca sa ajung la acel traseu sau este vreo cale mai simpla?
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@Paul_WPZ nu am cunostinte de Corsa,dar cred ca pe sub bara se prelinge;localizeaza unde este rezervorul de lichid(in spate) si de la el mergi pe traseul furtunasului pana la duza de la luneta.Cel mai probabil trebuie sa demontezi panoul(fata de usa) de la capota-spate.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
rezervorul din fata e si pt spate. a iesit furtunasul din duza spate sau e spart.
  • PAUL_BM

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2010

  • Mesaj Privat
si cum ajung la acea duza? m-am tot uitat dupa furtunul ala si pare bagat prin usa portbagajului.
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
CapellaCt a scris:Cel mai probabil trebuie sa demontezi panoul(fata de usa) de la capota-spate.


Era scris mai sus.......
  • PAUL_BM

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2010

  • Mesaj Privat
problema nu e din usa. am deschis usa portbagajului si am dat spritz pe luneta si nu tasneste lichid de nicaieri din zona usii, ci de sub masina, exact de sub bara, langa teava de esapament. cred ca va trebui sa iau bara jos:(
  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ok,da bara jos.Sa ne spui ce s-a intamplat si cum ai rezolvat.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR