Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • chircu_bogdan

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2010

  • Mesaj Privat
salut tuturor. ma chinui de cateva zile nu tot nu gasesc seria de motor la un vectra b2 din 2000 x18xe1. imi puteti spune si mie unde se afla? mii de multumiri
Skip ads

  • Leevy

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2009

  • Mesaj Privat
ar trebui sa fie batuta pe muchia motorului la imbinare motor-cutie de viteze
  • andreicristea

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2009

  • Mesaj Privat
din cate stiu este pe un abtibild sub termostat,acolo ai seria si codul motorului
  • MirceaDogaru

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Salutare baieti,

Am o intrebare legata de seria de sasiu la Opel Vectra B:
-imi puteti spune in ce locatii se afla? Eu stiu doua: in fata motorului, chiar langa clema unde se prinde capota si langa scaunul din dreapta, sub acel plastic, stantata pe sasiu.
Mai sunt si altele?
Multumesc anticipat.

Cu stima,
Mircea Dogaru
Skip ads

  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salutare. Raspunsul este ''DA''.
Pe linga locatiile descrise de tine,mai este o locatie unde este scrisa seria masinii si anume...pe stalpul central dreapta, la pasager este un autocolant negru cu seria masinii, codul de culoare, codul de culoare tapiterie, codul de soft al MID-ului, masele maxime admise.

  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu, la opel, intre 7-12 serii in locuri diferite, depinde de model. Alea se cauta numai in cazuri deosebite (inmatriculare auto) Smile
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Vino te rog cu argumente... Unde sunt aceste serii?...Sincer acum, omul doreste raspunsuri concrete si bine argumentate. Acest lucru te rog si eu pe tine...Dezvolta te rugam...
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
... cine vrea sa stie unde sunt toate serile de sasiu vrea probabil sa stie daca se poate fura/vinde/cumpara o masina fara acte ... daca acele locatii nu ar fi "sercrete" baietii de la rar nu s-ar chinui sa te dea afara la inmatriculari si sa inchida usa dupa tine.

Stiu o singura serie unde se afla din toate, dar la fel cum nimeni nu va da informatii despre cum sa dai km in spate (cel putin sper) la fel am pretentia ca nimeni sa nu spuna unde sunt si cum se pot modifica seriile se sasiu ...
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
si si altii care am facut bucati masini si nu am mai gasit alta serie? eu nu prea cred povestile astea.seria sasiu se mai gaseste si in ecu.in alte locuri inafara de cele spuse nu stiu sa mai fie.
@inspectoratul ai impresia ca cei care fura si smenuiesc masini nu stiu sa le faca de nedescoperit?si nu vorbim de o amarta de vectra de 12-15 ani.vorbim de masini de multe mii de euro.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Da marian_sro , la asta ma gandeam si eu...
Eu am cumparat Vectra mea din Bucuresti si am fost cu ea pentru identificare si restul verificarilor la RAR-Pitesti. Cand ''i-a venit '' randul am intrat odata cu masina, dar pe jos, la volan fiind inginerul(asa s-a recomandat) care i-a facut autentificarea si verificarea seriilor, culorii, motorului. Nu l-am incurcat cu nimic, l-am lasat sa isi faca treaba si nu s-a uitat decat la motor(unde a facut si poze) si la pasagerul din dreapta, langa scaun si la acel autocolant negru. Atat. A facut poze si in acea zona(pasager). A mai facut doua poze din fata masinii, una cu capota ridicata si una cu capota lasata. Cred ca in total 6 poze.
Conform unui site german sunt 3 locatii vizibile ale seriei sasiului la acest model:
-deasupra radiatorului, pe profilul caroseriei, unde se inchide capota fata(o tablita in culoarea caroseriei)
-linga scaunul pasagerului dreapta, sub pragul de plastic(seria stantata pe podeaua caroseriei)
-pe stalpul central dreapta, tot la pasager(un autocolant negru)

inspectoratul , omul a intrebat doar pentru Vectra B si nicidecum pentru toata gama opel.
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu am tot vectra B ...

Din cauza prostiei, seria aia care este langa scaun s-a cam sters si la ultimul ITP nu a vrut sa-mi faca ca nu se vedea ultimele 2 cifre si m-a trimis la Opel Timisoara unde au facut tot asa poze si au bagat ceva camera video telescopica pe sub motor sa faca poze la alta serie ...

Nu ma mai bag in discutie in continuare pentru ca prevad certuri si foarte multe off topic-uri Smile
  • catalin liviu

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2013

  • Mesaj Privat
singura serie si ce-a mai sigura este ce-a din partea dreapta a masinii,adica langa scaunul pasagerului,poansonata prin punctare
Skip ads

  • aditzuspr

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2013

  • Mesaj Privat
ksper a scris:Salutare. Raspunsul este ''DA''.
Pe linga locatiile descrise de tine,mai este o locatie unde este scrisa seria masinii si anume...pe stalpul central dreapta, la pasager este un autocolant negru cu seria masinii, codul de culoare, codul de culoare tapiterie, codul de soft al MID-ului, masele maxime admise.


Multumesc , mi-a fost de folos cand am luat masina Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR