Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • SanX

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Buna. Am cumparat recent un vectra B '96 cod motor x16xel si am o problema mare. Masina scoate mult fum alb in special cind ii cald motorul. Am urmarit ,in astea 2 zile de cind ii la mine , antigelul si nivelul la ulei si nu vad sa lipsesca sau sa se amestece intre ele.TEmperatura in bord nu a depasit niciodata (in 200 km facuti de mine cu ea) mai mult de 90 grade. Az am reusit sa scot de fostu proprietare ceva informatii si mi-a zis ca i sa spart radiatorul si a fiert apa in motor si a schimbat garnitura de chiuloasa si a si rectificat chiuloasa. Ii posibil sa se fi ars din nou dupa vreo 5000 km? si de aici fumul acela alb si plus miroase a benzina nearsa
multumesc
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Fa-i un test de compresie.
  • djkilla

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
injectoarele..in principiu
  • fiderzen

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2009

  • Mesaj Privat
posibil sa nu fi rectificat chiulasa si sa nu calce bine pe noua garnitura de chiulasa...cel mai probabil trebuie iar desfacut si verificat si pe acolo ce se mai poate, segmenti, supape....poti incerca si alt debitmetru (posibil sa fie dereglat si din cauza asta sa miroasa a benzina nearsa dupa ea)
Skip ads

  • SanX

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am fost la mecanic azi. Chiuloasa am scos-o din discutie clar. Apa si uleiul ramin acolo unde trebuie. Fumul nu este abur de la apa , e un fum de benzina si ulei ars . Sa fi ramas pe catalizator sau e infundat catalizatorul? Am pus un aditiv in benzina. In afara ca masina agata un pic acceleratia (de la clapeta de acceleratie cred) merge ok. Am calcat-o azi cu speranta sa se desfunde dar fumul tot acolo ii. Ce ar putea avea ? Sa incerc sa schimb bujiile? Cind o accelerez la maxim pe loc pocneste un pic ca o dacie Smile)
  • fiderzen

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2009

  • Mesaj Privat
tinand cont ca e 1.6 16v ..motoare renumite ptr consumul de ulei, al tau posibil sa consume umpic mai mult ulei, de aici si fumul ...
ia-i compresia si vezi cum e.... ptr ca banuiesc ca nu ai desfacut motorul ca sa vezi starea segmentilor, pistoanelor etc....
Deci eu zic ca fumul este de la uzura motorului, mai ales daca a si fiert(la fostul proprietar cum ai zis)...
  • SanX

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Probabil ca e mai uzat. Ce as putea face sa scap cit de cit de fumu asta. Sa incerc un ulei mai special, mai gros gen Mabil 1 Clean High Mileage 10W-40 sau aditivi:Dura Lube sau Matabond?
  • SanX

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Revin. Se pare ca am rezolvat partial problema. Bujia nr 4 era arsa. Am schimbat-o cu ceva ce am gasit prin garaj si nu mai scoate asa fum. Intrebare: e posibil ca de la buji sa scoata fum ? Nu-i arderea completa?
Skip ads

  • SanX

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Tot asa Sad(
Problema reala ii la cilindru 4. Urca uleiul in capul pistonului si de aici fumul si consumul de ulei.
Scap oare doar cu schimbarea segmentilor?
  • fiderzen

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2009

  • Mesaj Privat
garnitura de chiulasa+ planare chiulasa, plus verificare supape + segmentare(un mecanic bun o sa isi dea seama dupa ce da jos chiulasa)
  • SanX

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Rectificare chiuloasa o fost facuta acus 6 luni. Teoretic nu ar trubui sa aiba nimic, nu? Doar garnitura schimbata bineinteles.
  • fiderzen

  • Mesaje scrise: 214
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2009

  • Mesaj Privat
daca a fost intradevar rectificata si mecanicul nu vede nici un canal de racire corodat sau nimic suspect ar merge macar verificata planeitatea, nu neaparat rectificata
Skip ads

  • SanX

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am uitat sa zic . Am masurat compresia la cald aveam 12 bari la cilindru 4 !
  • marinboss

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2012

  • Mesaj Privat
e posibil sa fie de la ulei .poate ai pus prea mult
  • flaviii

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Buna dragi Opelisti,

Am si eu o rugaminte, rog citirea textului innainte de a reactionea.
Am o Vectra B motorizare 1.6 16V + GPL din 96, am si eu probleme cu consumul de ulei si fumul alb gros la cald, am schimbat amgreiajul recent si de atunci a inceput sa imi iasa un fum gros alb la cald, masina consuma si innainte ulei dar acuma consuma foarte mult, am vorbit cu un mecanic si mi-a spus ca sa merg sa imi masor gazele la un ITP sa imi zica daca consuma ulei sau benzina / gaz, din cate am inteles ar trebui sa ii fac o segmentare dar s-ar putea sa mai incerc si altceva.

Ce mi-ati mai sugera?
Stima, toate bune !
  • Scretch

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Salut.
Am o vectra b 1.6 16v care imi scoate fum alb pe teava si picaturi de apa. Am luat pe deget si nu miroase a fii benzina.
Am facut la ea toata chiuloasa , schimbat garnutri , semeringuri supape si rectificarea. Nu mai mananca ulei, nu mai scoate fum ca inainte, dar acum scoate fum alb si arunca putin condes. Am schimbat si tobele inafara de catalizator, pentru ca erau pline de condes si cand acceleram iesea fum alb de o lua dracu, dar tot mai scoate destul de mult..
Ce cauze pot fii ? Va rog cineva care a mai patit sau stie bine ca nu mai stiu ce sa-i fac. Oare sa fie si rampa de injectoare ?

EDIT: Pusei mana la teava si nu miroase a gaze... doar ca scoate fumul ala alb.. Oare sa fie de la catalyzator ca e imbaxit cum erau si tobele de le-am schimbat?
  • Scretch

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Asadar , nimeni nu stie ce sa-i facem? Nu a rezolvat nimeni problema ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR