Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
De un an si ceva lucrez la un proiect. Pana acum am lucrat free, ca asa se poarta. Se pare ca exista o sansa sa pot fi platit pentru acest proiect, insa conditionata de existenta unui PFA. Problema e ca-mi trebuie CUI si stampila in 2-3 zile.
Oare ce acte voi fi nevoit sa am la mine, unde sa ma duc cu aceste acte. Am cautat pe net si nu am gasit mare lucru. Bineteles ca ma voi lovi de birocratie, dar am antrenament.

Cumva, daca voi primi ceva banuti pentru munca depusa, evident ca ar trebui impozitati, parca 16%, oare cum, Ma duc cu banii in mana?

Sper sa fie cineva care sa aiba acest tip de activitate. Multumesc anticipat.
Skip ads

  • Taki

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Tg. Mures
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Eu nu demult (luna trecuta) mi-am infiintat PFA.

Un link foarte util a fost: http://www.pfacontabilitate.ro/pasi_pfa

La ORC este un birou de asistenta, care contra unei sume de cateva zeci de lei iti face documentatia necesara atat pentru rezervare denumire cat si pentru inregistrare la ei.

Ca si documente necesare pentru ORC din cate imi amintesc au fost:
- buletin
- diploma
- extras CF pentru sediu

Impozitarea in cazul meu este pe norma de venit, unde platesc 16% din norma definita de ei la nivel de localitate parca. In caz de impozitare dupa venit realizat platesti 16% din tot profitul realizat, insa trebuie facut o contabilitate mai detailata a PFA-ului.

Deoarece am numai PFA-ul si nu am alt loc de munca mai trebuie sa platesc si asigurarea de sanatate si contributia pentru pensie.
  • Liviu_vectra

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2009

  • Mesaj Privat
La Registrul Comertului e primul pas. Ei o sa te inregistreze si o sa iti dea cui-ul....problema e ca pana vine CUI-ul dureaza cam 10 zile, maxim, atat a durat la mine, iar stampila se face intr-o zi. Problema e ca stampila o sa ti-o faca doar dupa ce ai CUI-ul. Sfatul meu e sa NU apelezi persoane sau firme care se ocupa de infiintare si sa faci singur toata treaba asta, nu e complicat. Eu mi-am infiintat Intreprindere Individuala si mi-am facut singur actele si tot. M-au costat in jur de 250 de lei, actele la registrul comertului si stampila. Daca te hotarasti sa mergi tu sa iti faci actele sa mergi neaparat la Registrul Comertului si nu la Camera de Comert, acestia din urma apartin tot de Registru dar au preturi mai mari. Dupa ce ai actele astea mergi la Finante si declari sediul si ce iti mai cer ei, iar pt activitatea pe care o desfasori va trebui sa obtii autorizatii. Daca imi mai vine ceva in minte mai scriu, sau daca ai intrebari nu ezita. Si eu ca si Taki cam de 1 luna am infiintat-o.

Pentru banii care o sa ii cotizezi la stat o sa primesti un formular de la Finante in care ti se cere sa declari Venitul estimativ, si in functie de ce declari o sa platesti impozit pana in 15 decembrie, atunci parca e termenul limita pt anul acesta. Daca sunt colegi care stiu mai multe ii rog sa posteze, sunt nou in astea si poate mai aflu si eu cate ceva.


Ultima modificare facuta de Liviu_vectra la Mie 25 Nov, 2009 10:53 am, modificat de 2 ori in total
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
In 2-3 zile NU CRED ca ai sa poti realiza asa ceva, nici daca te dai peste cap de 3 ori Very Happy

Bafta si sa ne tii la curent.

CristianTM.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Parintii mei au un astfel de PFA, pentru niste fonduri agricole.
O sa incerc sa ma trec ca actionar sau asociat, cum o fi, in acest PFA: sa vedem daca cei ce urmeaza sa ma plateasca accepta asa ceva.
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
pfa nu are asociati . cauta un srl
in 3 zile n-ai nici o sansa sa infiintezi
pfa nu poate avea angajati sau alti colaboratori cu raport de munca sau asociati . nu are decat pe cetateanul care l-a infiintat
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Revin, cred ca este IF.
  • Liviu_vectra

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Diferenta dintre Pfa si Intreprindere Individuala e ca la I.I poti avea angajati sau poti sa fi tu singurul angajat, plus ca nu platesti atatea taxe ca si la srl
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Se pare ca sunt nevoit sa fac PFA, desi eu voiam II.

Treaba e relativ simpla. La Camera de comert din judet, e o echipa de pierde vara, le dai 500 lei, Copie buletin, act de spatiu(in cazul meu adeverinta de la primarie, cum ca i-mi desfasor activitatea in casa de la tara si propietarul casei sa-si dea acceptul), specimen semnatura in fata notarului - 37 lei, copie act de studii doar pentru anumite profesii, in cazul meu consultanta si management in afaceri. La 5-8 zile ma prezint sa ridic actele.
Tot eram, acolo am mai trecut si alte domenii de activitate cum ar fi service auto si agricultura.

Voi reveni cu detalii in cazul in care mai apare si altceva.
  • Liviu_vectra

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2003 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Nu ai putut sa mergi la Registrul Comertului? Cei de la Camera Comertului sunt mai scumpi si fac exact accelasi lucru...eu asa stiu
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
O legatura (oarecare) intre acest topic si cel cu "Eu cu cine votez"
Citeva din "pataniile" unui român care a ales calea cea buna (ma doare sa spun asta, da' m-am saturat dupa dooj de ani de asteptare - da, aveam 22 la revulutie):
Birocratia ACOLO (sint cele citeva insemnari separate privind diverse "chestii", recomand citirea in ordine cronologica)

de ce zic asta?
pt ca Statu' ne da m...e pina si pentru o copie legalizata a unui act
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Liviu_vectra a scris:Nu ai putut sa mergi la Registrul Comertului? Cei de la Camera Comertului sunt mai scumpi si fac exact accelasi lucru...eu asa stiu

Cei de la Registrul comertului nu fac asta. Scot certificatul doar daca le dau o sumedenie de acte.... si bani.
La Camera de comert sunt niste baieti platiti sa se ocupe de consultanta, sau contra unei taxe, pragatesc ei tot. Evident ca mi-au dat alternativa sa aleg eu, dar cum in Romania e bine sa cunosti mereu pe cineva de undeva, pot spune ca directorul economic i-a pus la treaba.


zafirul a scris:Citeva din "pataniile" unui român care a ales calea cea buna


Tot mai des ma bate gandul sa emigrez. Oare in Noua Zeelanda sau Australia o fi mai avantajos. Dar NU, Nu PLEC, din patriotism.

Scopul acestui PFA este sa pot fi platit pentru o activitate prestata. In Romania nu merge sa-mi puna direct banii in cont. Asa e la noi......
Skip ads

  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
vezi la modalitatea de impozitare cum faci ( e fix pana la o anumita valoare)
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Intre timp au iesit actele. Le-am ridicat de la Camera de comert. Costul a fost putin sub 50 lei. In cost a fost tot, inclusiv stampila.
Se pare ca totusi, mai este necesar sa ma duc la finantele de care apartin sa ma ia in evidenta. Astia de la finate vor neaparat un cont bancar pe pfa...
Treaba la Camera de comert a durat fix 5 zile lucratoare.
Astilalti care ma platesc spun ca, mai nou, nu am nevoie de PFA. Tot l-am inceput, o sa merg pana la capat.
Inca o intrebare. Oare pot folosi un program de pe net ca sa tai facturi? Sunt astfel de programe gratuite?

Multumesc colegilor care si-au exprimat parerea.
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Vad ca este foarte vechi subiectul dar poate mai ajuta pe cineva Smile

Costurile totale de infintare PFA (Timisoara) sunt de 180 ron + 50-100ron stampila. Daca esti student si duci adeverinta de student platesti ~35ron la Registrul Comertului si ~25 ron la Finante.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR