Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • dinu filip

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Corsa 1998 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua,am si eu un opel corsa cu motor de 1000 benzina,ecotec, an 98 si nu imi vine curent la o bujie din cele 3,prima data am crezut ca e bobina,am cumparat si am puso,tot asa,dupa aia am luat calculatorul multi zicajd ca aia ar fi problema,in zadar tot asa nuam scanteie la o fisa,nu stiu ce sa mai fac.cine ii da inpulsul in calculator cand sa dea scanteie,de la arbore de la tacheti?va rog ajutati-ma.multumesc!
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
scanteia o da ECU in functie de pozitia pistonului in cilindru (mai exact cand ajunge in PMS punctul mort superior).. lucru care este sesizat de senzrii de la arborele cotit si cel de la arborele cu came.. Dar daca ai scanteie pe 2 bujii inseamna ca senzorii astia functioneaza coect.. problema este de altundeva.. ai fise de la bobina la bujii sau este modul de aprinder?
  • dinu filip

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Corsa 1998 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns,bobina ii fara fise ii montata pe motor direct si are doar niste arcuri ce se apasa direct pe bujii'si de unde stiu ca bobina ii buna?,am schimbat si a Crying or Very sad lta si tot asa,apoi am luato babeste,vin 3fire colorate diferit in bobina insemnand cele bujii,si am schimbat doua fire intre ele,si pe urma a venit la bujiia care altadata nu a venit si nu a venit la o bujie care altadata venea.daca sunt 3 pistoane nu sunt 3senzori si unu sa fie dus ,din bobina cele 3 fire merg intru-n asa zis calculator montat pe admisie cu doua mufe mari si multe piciorase''ala ii ecu?''pe celev3 fire am continuitate,nu sunt intrerupte.am schimbat si acel calculator dar tot nimic.
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
este un senzor la arborele cotit si unul la pinioanele arborilor cu came
si zici ca ai probat cu alt calculator (ECU.. ala cu multe picioruse...) si nimica?
Mufele de la calculator le-ai verificat.. eventual curatate cu spray de contacte
  • dinu filip

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Corsa 1998 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Da am pus si unu de calculatorul. maine ma mai duc la tester sa il reseteze.am schimbat si garnitura de kiuloasa, poate sa fie din cauza ca nu ii la punct,eu zic ca daca nu ar fi tot ar da ear nu la timpul potrivit.multumesc mult de raspunsuri.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR